GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

DERTLEŞMEK 2

Pazartesi, Ağu.13.2018 - 09:35
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


DERTLEŞMEK 2

CHP’de muhaliflerin (Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin), “kadro değişimi” gerekçesiyle istedikleri olağanüstü kurultayı, Genel Merkezin (Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun) yapmayacağı baştan belli idi. 

 CHP’de muhaliflerin (Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin), “kadro değişimi” gerekçesiyle istedikleri olağanüstü kurultayı, Genel Merkezin (Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun) yapmayacağı baştan belli idi. Şimdi de yargı yoluyla zorlarlarsa, sonucun Bahçeliyle Akşener kavgasına döneceğini ve daha da içinden çıkılmaz bir durum doğacağını da biliyorlar! Bilinçli olmasalar da, bu yıpratmanın, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki yerel seçimi kaybetmesine ve bırakıp gitmesine sebep olacağını düşündükleri (hesapladıkları) görülüyor. Ben, 1976 Kurultayındaki ilk "kadro değişimi" hareketinin” en inançlı sorumlularından biriydim. B. Ecevit’e ve E. İnönü’ye karşı defalarca yaptığımız girişimlerden sonuç alamadık. Ne zaman ki, 12 Eylül darbesinin kapattığı CHP açıldı, o hareket 1992 açılış kurultayında Deniz Baykal’ın Genel Başkanlığında yeniden yola koyuldu. Ama merkez solda, CHP, SHP ve DSP bölünmüşlüğü 2002 seçimine dek aşılamadı. 2003’den sonra meydan CHP’ye kaldı ama 2010'a kadar AKP'nin tırmanışı durdurlamadı. Genel Başkan değişimine rağmen, 2011 seçiminden beri dokuz seçimde de anlamlı bir başarı sağlanamadı. Bu son olumsuz çekişme bir kez daha gösterdi ki, ilkesel açıdan “değişimin gücü” olması beklenen CHP’de parti içi yarış, tümüyle anlamsız bir “sen-ben” çekişmesine dönmüş durumda.  On beş yıl boyunca sür-git hale gelen bu hastalığın nasıl kök saldığını belgelediği için belki birilerinin yüzünü kızartır(!) düşüncesiyle, 2003’teki bir yazımı, virgülüne dokunmadan yinelemek istedim

 DERTLEŞMEK (12 Ekim 2003)

Her yerde olduğu gibi, İzmir’de de CHP delege seçimlerinde Tüzüğe Aykırılık tartışması var. Gaziemir İlçe Eski Başkanı Ramazan Kaya telefonda, seçimlerde 49 usulsüz yeni kayıt yapıldığını söylediğinde, Baykal “Bunlar ne yapmak istiyor” diye üzüntüsünü belirtmiş. Dışarıdaki sade yurttaş için CHP’de değişen bir şey yok, partide ve mecliste eskiden beri ne oluyorsa, sanki halk aynı filmi tekrar tekrar seyrediyor.  CHP’nin ana muhalefet görevini en iyi şekilde yapması ve 8 ay sonra yapılacak yerel seçime partiyi hazırlamak için, Genel Başkanın yalnız başına durmaksızın dolaştığı ve çalıştığı da yadsınmaz bir gerçek. Ne var ki parti yönetiminin en üst politikacı takımı her şeyi bırakmış, gelecek kurultayı kazanmak için mahalle delegelerinden başlayarak kendi aralarında kıyasıya bir kavgaya girmişler. İstanbul, Ankara, İzmir’de önceki yıllarda olan hukuksuzluklar, çirkinlikler bir kere daha yaşanıyor. Ciddi yazarlar sütunlarında tarafların söylediği incir kabuğunu doldurmaz dedikodularla kamuoyunda partiyi yıpratmaya devam ediyor. Yıllar süren ve partiyi barajın altına düşüren nedenlerin başında gelen parti içi tartışmalar, kavgalar, tasfiyeler, olağanüstü kurultaylar partiyi tam bir dikensiz gül bahçesine zaten dönüştürmüştü. Bu bahçede kim neyi paylaşamıyor, halk anlamıyor.  Bütün nesnel koşulların CHP’nin yararına olmasına karşın, partinin düşüşünün önüne geçilememesi, Genel Başkan dışındaki ünlü-ünsüz Milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının geleceklerini kurtarmak telaşına soktuğu görülüyor. Herkes Yerel Seçimleri, 1999 genel seçimlerine benzer gelişmelere gebe gibi görüyor. Genel Başkana sonuna kadar sahip çıkanlar başta, bazıları Nisan 2004 sonlarında partiyi ele geçirmenin, sanki ön muhasebesini yapıyorlar.  Genel Başkan yerel seçimleri, AKP için bir dönüm noktası olarak belirledi ve açıkladı. Yurttaştan bu seçimlerde Tayip Erdoğan’a dersini vermesini isterken Baykal, Nisan 2004 seçimlerinin kendisi içinde Sırat Köprüsü olacağını dürüstçe, yüreklice ilan etmiş oldu.  Hiç kimse CHP’yi kendi geleceğinin sıçrama tahtası sanmasın. CHP’ye Deniz Baykal’dan sonra baş olmak için kendisini hazır görenin, önce Deniz Baykal’ın düzeyinin ve niteliklerinin yarısını olsun kendisinde, çevresinde bulması ve de Halkın onu kabullenmesi, sonrada ortaya çıkıp “İşte ben, O adayım” diyebilmesi gerekir… İsmet Paşa’dan, Ecevit’ten Baykal’dan sonra çok kişi partiye Genel Başkan oldu. Oldu da ne oldu, oturdukları koltuğu hiç biri iki yıl hak edemedi, koruyamadı. Atatürk’ün koltuğu AKP’nin, Genç Partinin koltuğu değil ki, seçilmek yeterli olsun. Bir Ecevit, Bir Baykal kadar Kuvay-i Milliyeci ve Çağdaş Soysal Demokrat olmak gerekir

 Yüz kere okusak ta, sanırım kimse üstüne alınmaz? Görülen o ki bu kez de, K. Kılıçdaroğlu tarafıyla M. İnce tarafının karşılıklı sürdürdüğü  bu tartışma (kavga), yerel seçime dek tırmanacak. Ama ne acıdır ki taraflar, 24 Haziran’da 81 Milyonun adayı olarak Muharrem İnce’nin genç kuşaklarda yeşerttiği umutların, bir ay içinde solup gittiğini görmemekte direniyor. Yazıklar olsun.

 

 


Bu haber 959 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.