GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

DERTLEŞMEK 2

Pazartesi, Ağu.13.2018 - 09:35
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


DERTLEŞMEK 2

CHP’de muhaliflerin (Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin), “kadro değişimi” gerekçesiyle istedikleri olağanüstü kurultayı, Genel Merkezin (Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun) yapmayacağı baştan belli idi. 

 CHP’de muhaliflerin (Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin), “kadro değişimi” gerekçesiyle istedikleri olağanüstü kurultayı, Genel Merkezin (Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun) yapmayacağı baştan belli idi. Şimdi de yargı yoluyla zorlarlarsa, sonucun Bahçeliyle Akşener kavgasına döneceğini ve daha da içinden çıkılmaz bir durum doğacağını da biliyorlar! Bilinçli olmasalar da, bu yıpratmanın, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki yerel seçimi kaybetmesine ve bırakıp gitmesine sebep olacağını düşündükleri (hesapladıkları) görülüyor. Ben, 1976 Kurultayındaki ilk "kadro değişimi" hareketinin” en inançlı sorumlularından biriydim. B. Ecevit’e ve E. İnönü’ye karşı defalarca yaptığımız girişimlerden sonuç alamadık. Ne zaman ki, 12 Eylül darbesinin kapattığı CHP açıldı, o hareket 1992 açılış kurultayında Deniz Baykal’ın Genel Başkanlığında yeniden yola koyuldu. Ama merkez solda, CHP, SHP ve DSP bölünmüşlüğü 2002 seçimine dek aşılamadı. 2003’den sonra meydan CHP’ye kaldı ama 2010'a kadar AKP'nin tırmanışı durdurlamadı. Genel Başkan değişimine rağmen, 2011 seçiminden beri dokuz seçimde de anlamlı bir başarı sağlanamadı. Bu son olumsuz çekişme bir kez daha gösterdi ki, ilkesel açıdan “değişimin gücü” olması beklenen CHP’de parti içi yarış, tümüyle anlamsız bir “sen-ben” çekişmesine dönmüş durumda.  On beş yıl boyunca sür-git hale gelen bu hastalığın nasıl kök saldığını belgelediği için belki birilerinin yüzünü kızartır(!) düşüncesiyle, 2003’teki bir yazımı, virgülüne dokunmadan yinelemek istedim

 DERTLEŞMEK (12 Ekim 2003)

Her yerde olduğu gibi, İzmir’de de CHP delege seçimlerinde Tüzüğe Aykırılık tartışması var. Gaziemir İlçe Eski Başkanı Ramazan Kaya telefonda, seçimlerde 49 usulsüz yeni kayıt yapıldığını söylediğinde, Baykal “Bunlar ne yapmak istiyor” diye üzüntüsünü belirtmiş. Dışarıdaki sade yurttaş için CHP’de değişen bir şey yok, partide ve mecliste eskiden beri ne oluyorsa, sanki halk aynı filmi tekrar tekrar seyrediyor.  CHP’nin ana muhalefet görevini en iyi şekilde yapması ve 8 ay sonra yapılacak yerel seçime partiyi hazırlamak için, Genel Başkanın yalnız başına durmaksızın dolaştığı ve çalıştığı da yadsınmaz bir gerçek. Ne var ki parti yönetiminin en üst politikacı takımı her şeyi bırakmış, gelecek kurultayı kazanmak için mahalle delegelerinden başlayarak kendi aralarında kıyasıya bir kavgaya girmişler. İstanbul, Ankara, İzmir’de önceki yıllarda olan hukuksuzluklar, çirkinlikler bir kere daha yaşanıyor. Ciddi yazarlar sütunlarında tarafların söylediği incir kabuğunu doldurmaz dedikodularla kamuoyunda partiyi yıpratmaya devam ediyor. Yıllar süren ve partiyi barajın altına düşüren nedenlerin başında gelen parti içi tartışmalar, kavgalar, tasfiyeler, olağanüstü kurultaylar partiyi tam bir dikensiz gül bahçesine zaten dönüştürmüştü. Bu bahçede kim neyi paylaşamıyor, halk anlamıyor.  Bütün nesnel koşulların CHP’nin yararına olmasına karşın, partinin düşüşünün önüne geçilememesi, Genel Başkan dışındaki ünlü-ünsüz Milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının geleceklerini kurtarmak telaşına soktuğu görülüyor. Herkes Yerel Seçimleri, 1999 genel seçimlerine benzer gelişmelere gebe gibi görüyor. Genel Başkana sonuna kadar sahip çıkanlar başta, bazıları Nisan 2004 sonlarında partiyi ele geçirmenin, sanki ön muhasebesini yapıyorlar.  Genel Başkan yerel seçimleri, AKP için bir dönüm noktası olarak belirledi ve açıkladı. Yurttaştan bu seçimlerde Tayip Erdoğan’a dersini vermesini isterken Baykal, Nisan 2004 seçimlerinin kendisi içinde Sırat Köprüsü olacağını dürüstçe, yüreklice ilan etmiş oldu.  Hiç kimse CHP’yi kendi geleceğinin sıçrama tahtası sanmasın. CHP’ye Deniz Baykal’dan sonra baş olmak için kendisini hazır görenin, önce Deniz Baykal’ın düzeyinin ve niteliklerinin yarısını olsun kendisinde, çevresinde bulması ve de Halkın onu kabullenmesi, sonrada ortaya çıkıp “İşte ben, O adayım” diyebilmesi gerekir… İsmet Paşa’dan, Ecevit’ten Baykal’dan sonra çok kişi partiye Genel Başkan oldu. Oldu da ne oldu, oturdukları koltuğu hiç biri iki yıl hak edemedi, koruyamadı. Atatürk’ün koltuğu AKP’nin, Genç Partinin koltuğu değil ki, seçilmek yeterli olsun. Bir Ecevit, Bir Baykal kadar Kuvay-i Milliyeci ve Çağdaş Soysal Demokrat olmak gerekir

 Yüz kere okusak ta, sanırım kimse üstüne alınmaz? Görülen o ki bu kez de, K. Kılıçdaroğlu tarafıyla M. İnce tarafının karşılıklı sürdürdüğü  bu tartışma (kavga), yerel seçime dek tırmanacak. Ama ne acıdır ki taraflar, 24 Haziran’da 81 Milyonun adayı olarak Muharrem İnce’nin genç kuşaklarda yeşerttiği umutların, bir ay içinde solup gittiğini görmemekte direniyor. Yazıklar olsun.

 

 


Bu haber 1653 defa okundu.

Benzer Haberler

Zübeyde Hanım ölümünün 96. yıldönümünde ismini taşıyan okulda anıldı

Zübeyde Hanım ölümünün 96. yıldönümünde ismini taşıyan okulda anıldı Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923'te hayatını kaybetmişti. Ölümünün 96.yıldönümünde adını taşıyan okul olan Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu’nda öğretmen, öğrenci ve velileri Zübeyde Hanımı rahmet ve minnetle andı. 

Cuma, Oca.18.2019 - 11:20

Venezüella Başkan Yardımcısı Havalimanında karşılandı

Venezüella Başkan Yardımcısı Havalimanında karşılandı

Çorum’u ziyarete gelen Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Ekonomiden Sorumlu Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah, Amasya Merzifon Havalimanı’nda Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:19

Vali Varol kazada yaralananları ziyaret etti

Vali Varol kazada yaralananları ziyaret etti

İstanbul'dan gittikleri memleketleri Ordu'nun Mesudiye ilçesindeki bir cenaze törenine katıldıktan sonra dönüşe geçen Bakırköy Belediyesine ait yolcu otobüsü, Amasya merkez Yassıçal Kavşağı mevkiinde gizli buzlanma dolayısıyla sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarına devrildi.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:17

Şiddetli rüzgar elektrik direğini devirdi

Şiddetli rüzgar elektrik direğini devirdi

Amasya’nın Taşova İlçesi Baraklı Köyünde Şiddetli rüzgar ve kar yağışı nedeniyle elektrik direği devrildi.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:16

Öğrenciler "dünya sınavına" hazırlanıyor

Öğrenciler "dünya sınavına" hazırlanıyor

Amasya’nın Suluova İlçesinde Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Sınavı Yapılacak.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.