GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“İş güvencesi devletin de güvencesidir”

Çarşamba, Ağu.08.2018 - 09:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“İş güvencesi devletin de güvencesidir”

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, İş güvencesi sadece memurun güvencesi değil, devletin de güvencesidir. İş güvencesi kaldırılırsa şayet devletin çivisi çıkar. Güvencenin iki dudak arasına bırakıldığı bir sistem devlete zarar verir" dedi.

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, İş güvencesi sadece memurun güvencesi değil, devletin de güvencesidir. İş güvencesi kaldırılırsa şayet devletin çivisi çıkar. Güvencenin iki dudak arasına bırakıldığı bir sistem devlete zarar verir" dedi.

Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Eliaçık, ABD ile yaptırım krizi, iş güvencesi konusu, kamuda liyakat sistemi ve 3600 ek göstergesi konularına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “16 Nisan'da tavrımızı açıkça ortaya koyduk ve yeni sistemin geçişinde rol oynadık. Bizim bunu yaparken temel gerekçemiz istikrarsızlıktı. İstikrarsızlıkların artık bitmesi için yeni hükümet sistemini zorunlu gördük. Ülkenin de 24 Haziran'da istikrarının sürmesi gerektiğini bir kez daha söyledik. Bu süreçlerde birçok hamle yapıldı Türkiye'ye karşı. Ancak bunların tamamının üstesinden geldik. Biz de Memur-Sen olarak Türkiye'nin geri adım atmasını, geriye dönmesini hiçbir zaman istemedik. Daima ilerlesin ve adımlarına, özgürleşmesine, büyümesine ivme kazandırsın istedik. Bunun da sağlanmasını bir sistem değişikliğinde gördük, bürokratik oligarşinin son bulması, istikrarın sağlanması ancak böyle mümkün olabilirdi" diye konuştu.

Eliaçık kamuda liyakat konusuna ilişkin ise, "Devlete alımlarda adalet ve liyakat ön planda tutulmalı. Mülakat sistemini doğru bulmuyoruz. Güvenlik için endişe edecek durumlar hariç kimsenin görüşüne ve aidiyetine bakılmaksızın liyakat temelli bir kamu yapılanmasının gerekli olduğunu her yerde dile getiriyoruz" dedi.

İş güvencesinin devlet sistematiğinin de güvencesi olduğunu kaydeden Eliaçık, "İş güvencesi sadece memurun güvencesi değil, devletin de güvencesidir. İş güvencesi kaldırılırsa şayet devletin çivisi çıkar. Güvencenin iki dudak arasına bırakıldığı bir sistem devlete zarar verir" şeklinde konuştu. Eliaçık, devletin yönelim olarak sözleşmeli bir istihdama yöneldiğini belirterek, bunu da doğru bulmadıklarını, ilgili itirazlarını da sürdürdüklerini anlattı.

Eliaçık şöyle devam etti: "3600 ek göstergesi her seferinde masaya taşınıyor. Ve biz de bu konuyu sürekli dillendiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu konuda cümle kurması son derece kıymetli. Ancak biz bunun daha da genişletilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Memur-Sen olarak bütün hizmet kollarımızda bu ek gösterge talebinin aynı oranda yansıtılarak karşılanabileceği zeminin üretilmesi için ısrarımızı sürdürüyoruz. 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde de bu konu başat konu olacaktır, ancak o zamana kalmadan da bu konunun çözülmesine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

Millet Bu Oyunlara Pabuç Bırakmaz

"ABD, dünyanın haydutluğuna savunmuş bir durumda hareket ediyor" diyen Eliaçık şöyle devam etti: "Türkiye'ye karşı yapmış olduğu bu hareket Türkiye'yi itibarsızlaştırmaya yönelik bir harekettir. Ancak bir şey atlanıyor, Türkiye artık eski Türkiye değil. Bu millet 15 Temmuz'da en büyük işgal hareketine karşı dik durmuş ve tüm dünyaya örnek olmuş bir millettir, o yüzden bu tür tehditlere boyun eğmeyiz. Millet her şeyin farkında, millet bu oyunlara pabuç bırakmaz."

ABD, 15 Temmuz'daki Suçunu Bastırmak İçin Tehdit Diline Başvuruyor

ABD'nin hukuksuz her türlü girişimin arkasında konumlandığını sözlerine ekleyen Eliaçık, "Her on yılda bir ülkemizdeki darbelerin sorumlusu da ABD'dir. Eva Morales'in bir sözü var. 'Dünyada faşist bir darbe ihtimalinin olmadığı tek ülke ABD'dir, çünkü orada bir ABD Büyükelçiliği yoktur' diyor. ABD 15 Temmuz'daki suçunu da bastırmak için böyle bir tehdit diline başvuruyor, kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

ABD'nin ekonomik bir çıkmazda olduğunu aktaran Eliaçık, dünya üzerindeki ülkelerde emperyalizm ve kapitalizme karşı ortak bir bilinç oluştuğunu kaydetti. Eliaçık, ABD'nin içinde bulunduğu durum neticesiyle sağa sola saldırarak günü kurtarmaya çalıştığını belirtti.

Filistin meselesinde de ABD'nin tutumunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Eliaçık, Balfour'un 100'ncü yıldönümünde, Filistin halkının tanınmazdan geldiğini ve faşist adımların başlangıcının atıldığını kaydetti.

 

 


Bu haber 278 defa okundu.

Benzer Haberler

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Yapı İzin İstatistiklerinden "Amasya ili Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Aralık 2018" konusunda bir basın bülteni hazırladı. 

Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:27

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Amasya’da Sosyal uyum programı kapsamında yabancı uyruklu ve çocuk hakları komite üyesi çocuklardan müzik korosu kuruldu. Kurulan müzik korusu ile yabancı uyruklu çocukların uyum sorunu evrensel dil olan müzikle ortadan kalkmış oldu.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:26

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Amasya Valiliğinden yapılan uyarıda kendisini herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtarak sizden para talep edenlere itibar etmeyiniz denildi.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Amasya'da Hukuk okuryazarlığı projesi kapsamında sertifika töreni Amasya Baro Başkanlığında gerçekleşti.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Amasya İl Özel İdaresine bağlı Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Amasya-Suluova, Amasya-Taşova, Amasya-Tokat karayolu üzerindeki kavşak noktalarında bulunan 3 adet polis kontrol noktalarına geleneksel Amasya kent dokusuna uygun konteynırlar İl Özel İdaresi tarafından yaptırılarak güvenlik görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmete sunulmuştur.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:23
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.