GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“İş güvencesi devletin de güvencesidir”

Çarşamba, Ağu.08.2018 - 09:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“İş güvencesi devletin de güvencesidir”

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, İş güvencesi sadece memurun güvencesi değil, devletin de güvencesidir. İş güvencesi kaldırılırsa şayet devletin çivisi çıkar. Güvencenin iki dudak arasına bırakıldığı bir sistem devlete zarar verir" dedi.

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, İş güvencesi sadece memurun güvencesi değil, devletin de güvencesidir. İş güvencesi kaldırılırsa şayet devletin çivisi çıkar. Güvencenin iki dudak arasına bırakıldığı bir sistem devlete zarar verir" dedi.

Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Eliaçık, ABD ile yaptırım krizi, iş güvencesi konusu, kamuda liyakat sistemi ve 3600 ek göstergesi konularına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “16 Nisan'da tavrımızı açıkça ortaya koyduk ve yeni sistemin geçişinde rol oynadık. Bizim bunu yaparken temel gerekçemiz istikrarsızlıktı. İstikrarsızlıkların artık bitmesi için yeni hükümet sistemini zorunlu gördük. Ülkenin de 24 Haziran'da istikrarının sürmesi gerektiğini bir kez daha söyledik. Bu süreçlerde birçok hamle yapıldı Türkiye'ye karşı. Ancak bunların tamamının üstesinden geldik. Biz de Memur-Sen olarak Türkiye'nin geri adım atmasını, geriye dönmesini hiçbir zaman istemedik. Daima ilerlesin ve adımlarına, özgürleşmesine, büyümesine ivme kazandırsın istedik. Bunun da sağlanmasını bir sistem değişikliğinde gördük, bürokratik oligarşinin son bulması, istikrarın sağlanması ancak böyle mümkün olabilirdi" diye konuştu.

Eliaçık kamuda liyakat konusuna ilişkin ise, "Devlete alımlarda adalet ve liyakat ön planda tutulmalı. Mülakat sistemini doğru bulmuyoruz. Güvenlik için endişe edecek durumlar hariç kimsenin görüşüne ve aidiyetine bakılmaksızın liyakat temelli bir kamu yapılanmasının gerekli olduğunu her yerde dile getiriyoruz" dedi.

İş güvencesinin devlet sistematiğinin de güvencesi olduğunu kaydeden Eliaçık, "İş güvencesi sadece memurun güvencesi değil, devletin de güvencesidir. İş güvencesi kaldırılırsa şayet devletin çivisi çıkar. Güvencenin iki dudak arasına bırakıldığı bir sistem devlete zarar verir" şeklinde konuştu. Eliaçık, devletin yönelim olarak sözleşmeli bir istihdama yöneldiğini belirterek, bunu da doğru bulmadıklarını, ilgili itirazlarını da sürdürdüklerini anlattı.

Eliaçık şöyle devam etti: "3600 ek göstergesi her seferinde masaya taşınıyor. Ve biz de bu konuyu sürekli dillendiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu konuda cümle kurması son derece kıymetli. Ancak biz bunun daha da genişletilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Memur-Sen olarak bütün hizmet kollarımızda bu ek gösterge talebinin aynı oranda yansıtılarak karşılanabileceği zeminin üretilmesi için ısrarımızı sürdürüyoruz. 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde de bu konu başat konu olacaktır, ancak o zamana kalmadan da bu konunun çözülmesine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

Millet Bu Oyunlara Pabuç Bırakmaz

"ABD, dünyanın haydutluğuna savunmuş bir durumda hareket ediyor" diyen Eliaçık şöyle devam etti: "Türkiye'ye karşı yapmış olduğu bu hareket Türkiye'yi itibarsızlaştırmaya yönelik bir harekettir. Ancak bir şey atlanıyor, Türkiye artık eski Türkiye değil. Bu millet 15 Temmuz'da en büyük işgal hareketine karşı dik durmuş ve tüm dünyaya örnek olmuş bir millettir, o yüzden bu tür tehditlere boyun eğmeyiz. Millet her şeyin farkında, millet bu oyunlara pabuç bırakmaz."

ABD, 15 Temmuz'daki Suçunu Bastırmak İçin Tehdit Diline Başvuruyor

ABD'nin hukuksuz her türlü girişimin arkasında konumlandığını sözlerine ekleyen Eliaçık, "Her on yılda bir ülkemizdeki darbelerin sorumlusu da ABD'dir. Eva Morales'in bir sözü var. 'Dünyada faşist bir darbe ihtimalinin olmadığı tek ülke ABD'dir, çünkü orada bir ABD Büyükelçiliği yoktur' diyor. ABD 15 Temmuz'daki suçunu da bastırmak için böyle bir tehdit diline başvuruyor, kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

ABD'nin ekonomik bir çıkmazda olduğunu aktaran Eliaçık, dünya üzerindeki ülkelerde emperyalizm ve kapitalizme karşı ortak bir bilinç oluştuğunu kaydetti. Eliaçık, ABD'nin içinde bulunduğu durum neticesiyle sağa sola saldırarak günü kurtarmaya çalıştığını belirtti.

Filistin meselesinde de ABD'nin tutumunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Eliaçık, Balfour'un 100'ncü yıldönümünde, Filistin halkının tanınmazdan geldiğini ve faşist adımların başlangıcının atıldığını kaydetti.

 

 


Bu haber 214 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.