GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Bireysel Emeklilik (BES) katılımı uygulama toplantısı yapıldı

Cumartesi, Tem.21.2018 - 09:25
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Bireysel Emeklilik (BES) katılımı uygulama toplantısı yapıldı

Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Bireysel Emeklilik Sistemine “BES”e dahil edilmesine İlişkin usul ve esaslar, İşveren sorumluluğu, katılımcı haklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı Amasya Orman Bölge Müdürlüğü toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Bireysel Emeklilik Sistemine “BES”e dahil edilmesine İlişkin usul ve esaslar, İşveren sorumluluğu, katılımcı haklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı Amasya Orman Bölge Müdürlüğü toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Günümüzün en önemli konusu haline gelen,  İşverenler ve çalışanları yakından ilgilendiren bireysel emekliliğe otomatik katılım konusu Vakıf Emeklilik Genel Müdürlüğü yetkilileri ve kurumumuzca sisteme dahil olan çalışanların veri girişlerini yapan İsi Şefleri ve Özel Bütçe Mutemetlerinin katılımıyla ele alınarak  işverenin yükümlülükleri, uygulamada yaşanılan sorunlar ve bu sorunların çözümleri hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

 Mali İşler Şube Müdürü Erkan Temel başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda firma yetkilileri tarafından yapılan anlatımda;“Sistemin 1 Ocak 2017 tarihinde başladığı Sisteme dâhil olabilecek kişilerin 18-45 yaş arasında olmaları ve prime esas kazançlarının yüzde 3’ü oranında bir katkı payı ödemelerinin gerektiği, katılımcıların  İki ay içinde cayma hakkının olduğu, ancak çalışan isterse 2 ay sonrasında da herhangi bir zamanda sistemden çıkış yapabileceği, emeklilik koşulunun sağlanması için sistemde en az 10 yılı tamamlanmış olunması gerektiği belirtildi. Katılımcının  2 ay sonunda cayma hakkını kullanmaması, sistemde 10 yıl kalarak 56 yaşını doldurmuş olması,  toplu para almak yerine ömür boyu maaş bağlatmayı tercih etmesi durumunda ise %25 devlet destekli biriken paranın üzerine yüzde 5 oranında ek katkı sağladığına vurgu yapıldı.

 Mali İşler Şube Müdürü Erkan Temel ise konuşmasında;Son yıllarda bireysel emeklilik taleplerinin artış göstermesinde, emeklilerin yüzde 30’unun gelir yetersizliğinden çalışma  hayatına dönmesi olduğunu, bunun ise  genç işsizlik oranını arttığını, bu tasarruf sistemiyle çalışanların emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarının ve refah seviyelerinin arttırılmasının hedeflendiğini, bu doğrultuda genç işsizlik sorunun da giderilebileceğine vurgu yaparak, çalışanları tasarrufa teşvik eden bu sistemin uygulanmasında  başarılı olunması için yetkili personelin veri girişlerini en doğru ve hızlı şekilde yapması gerektiğini belirtti.

 İnteraktif şekilde gerçekleşen toplantıda katılımcılar tarafından uygulamada karşılaşılan sorunlar dile getirilerek bu sorunların giderilmesi noktasında çözüm önerileri tartışıldı.

Hanife Yeşilyurt

 


Bu haber 87 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor’un teknik direktörü Canlı oldu

Yeni Amasyaspor’un teknik direktörü Canlı oldu Yeni Amasyaspor’da Teknik Direktör Muharrem Canlı oldu. Yeni Amasyaspor'un Yeni Teknik Direktörü Muharrem Canlı (Mami) oldu.

Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:38

Vekil sordu, 2019 yatırım yılı programına alındı

Vekil sordu, 2019 yatırım yılı programına alındı

Devlet Hava Meydanları İşletmesinin denetlendiği KİT komisyonu toplantısında Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, DHMI Genel Müdürüne, Amasya Merzifon Havaalanı terminal binasının çok küçük ve yetersiz olduğunu, insanların tıkış tıkış ayakta beklediğini, Merzifon ve Amasya otobüs terminalinin bile Havaalanı terminalinden daha büyük olduğunu, bu bağlamda Amasya Merzifon Havaalanı terminal binasının yenilenmesini ve 21.yy'a yakışır hale getirilmesi gerektiğini, soru olarak yöneltti.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:37

“Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır”

“Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır dedi.

Şubat ayında en az 40 bin ilave öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları hakkında açıklama yapan Başkan Terzi: “Türk Eğitim Sen olarak bir yasa tasarısı hazırladık. Bütçe görüşmeleri bittikten sonra milletvekillerimiz marifeti ile TBMM gündemine getireceğiz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında caydırıcı önlemlerin alınmasını istiyoruz. Ülkemizi yönetenler de eğitim çalışanlarına yönelik açıklamalarında daha dikkatli bir dil kullanmalıdır” dedi.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:36

Şehzadeler namağlup yoluna devam ediyor

Şehzadeler namağlup yoluna devam ediyor

Bayan Voleybol 2. Lig 7.grupta mücadele eden Amasya Şehzadeler Bayan Voleybol takımı Sivas deplasmanında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 3-1 yenerek, 7’de 7 yaptı.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:35

“Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor”

“Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar,  huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor”

Eğitim-Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, kamu görevlilerinin maaşlarının eridiğine dikkat çekerek, “Kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi konusunda özen gösterilmelidir. Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor. Eş ile iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmıştı. Bırakalım tarihte kalsın” dedi.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.