GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Bireysel Emeklilik (BES) katılımı uygulama toplantısı yapıldı

Cumartesi, Tem.21.2018 - 09:25
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Bireysel Emeklilik (BES) katılımı uygulama toplantısı yapıldı

Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Bireysel Emeklilik Sistemine “BES”e dahil edilmesine İlişkin usul ve esaslar, İşveren sorumluluğu, katılımcı haklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı Amasya Orman Bölge Müdürlüğü toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Bireysel Emeklilik Sistemine “BES”e dahil edilmesine İlişkin usul ve esaslar, İşveren sorumluluğu, katılımcı haklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı Amasya Orman Bölge Müdürlüğü toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Günümüzün en önemli konusu haline gelen,  İşverenler ve çalışanları yakından ilgilendiren bireysel emekliliğe otomatik katılım konusu Vakıf Emeklilik Genel Müdürlüğü yetkilileri ve kurumumuzca sisteme dahil olan çalışanların veri girişlerini yapan İsi Şefleri ve Özel Bütçe Mutemetlerinin katılımıyla ele alınarak  işverenin yükümlülükleri, uygulamada yaşanılan sorunlar ve bu sorunların çözümleri hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

 Mali İşler Şube Müdürü Erkan Temel başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda firma yetkilileri tarafından yapılan anlatımda;“Sistemin 1 Ocak 2017 tarihinde başladığı Sisteme dâhil olabilecek kişilerin 18-45 yaş arasında olmaları ve prime esas kazançlarının yüzde 3’ü oranında bir katkı payı ödemelerinin gerektiği, katılımcıların  İki ay içinde cayma hakkının olduğu, ancak çalışan isterse 2 ay sonrasında da herhangi bir zamanda sistemden çıkış yapabileceği, emeklilik koşulunun sağlanması için sistemde en az 10 yılı tamamlanmış olunması gerektiği belirtildi. Katılımcının  2 ay sonunda cayma hakkını kullanmaması, sistemde 10 yıl kalarak 56 yaşını doldurmuş olması,  toplu para almak yerine ömür boyu maaş bağlatmayı tercih etmesi durumunda ise %25 devlet destekli biriken paranın üzerine yüzde 5 oranında ek katkı sağladığına vurgu yapıldı.

 Mali İşler Şube Müdürü Erkan Temel ise konuşmasında;Son yıllarda bireysel emeklilik taleplerinin artış göstermesinde, emeklilerin yüzde 30’unun gelir yetersizliğinden çalışma  hayatına dönmesi olduğunu, bunun ise  genç işsizlik oranını arttığını, bu tasarruf sistemiyle çalışanların emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarının ve refah seviyelerinin arttırılmasının hedeflendiğini, bu doğrultuda genç işsizlik sorunun da giderilebileceğine vurgu yaparak, çalışanları tasarrufa teşvik eden bu sistemin uygulanmasında  başarılı olunması için yetkili personelin veri girişlerini en doğru ve hızlı şekilde yapması gerektiğini belirtti.

 İnteraktif şekilde gerçekleşen toplantıda katılımcılar tarafından uygulamada karşılaşılan sorunlar dile getirilerek bu sorunların giderilmesi noktasında çözüm önerileri tartışıldı.

Hanife Yeşilyurt

 


Bu haber 109 defa okundu.

Benzer Haberler

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI Demokrasiyi “sadece sandık” diye anlayan ve anlatan ilk cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ama artık çıplak gerçek o ki, 17 yıl sonra hem de sandık sayesinde devletin bütün güçlerini eline alan ve öylece “Tek Adamlığıyla” dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan sonunda “sandıktan korkan” bir politikacı durumuna geldi.

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:54

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Amasya Üniversitesi yerleşkeleri yemekhanelerinde öğrencilere ve personele yönelik olarak Çanakkale Savaşı sırasında yokluklar içerisinde savaşan askerlerin yediği 'buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek' ten oluşan menü ikram edildi. 

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:52

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz Amasya Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu söyledi.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:19

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

OKA tarafından gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Buluşması” toplantısının önümüzdeki dönemde Amasya’da yapılması hususunda toplantı yapıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:17

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve yaklaşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sebebiyle Amasya Müftülüğü tarafından Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Programa Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:16
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.