GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Her öğrenci kendine özel bir tatil etkinlik programı hazırlamalıdır”

Pazartesi, Tem.16.2018 - 08:59
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Her öğrenci kendine özel bir tatil etkinlik programı hazırlamalıdır”

Profesyonel Öğrenci Koçu Rehberlik ve Psikolojik Danışman Mehmet Menekşe, Her öğrenciye aynı tatil reçetesini sunmak veya şöyle demek; ‘En verimli tatil şu şekilde geçilir’ gibi reçeteler sunarsak hem itici hem de öğrencilerin bireysel özelliklerini, bireysel ihtiyaçlarını göz ardı etmiş oluruz. Bu nedenle her öğrenci kendi durumu ile ilgili bir analiz yapıp, kendine özel bir tatil etkinlik programı hazırlamalıdır dedi.

Profesyonel Öğrenci Koçu Rehberlik ve Psikolojik Danışman Mehmet Menekşe, Her öğrenciye aynı tatil reçetesini sunmak veya şöyle demek; ‘En verimli tatil şu şekilde geçilir’ gibi reçeteler sunarsak hem itici hem de öğrencilerin bireysel özelliklerini, bireysel ihtiyaçlarını göz ardı etmiş oluruz. Bu nedenle her öğrenci kendi durumu ile ilgili bir analiz yapıp, kendine özel bir tatil etkinlik programı hazırlamalıdır dedi.

Menekşe konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Önünde duran yaz tatilini ele aldığında yakın hedef, orta hedef ve uzak hedef şeklinde günü, haftayı ve tatil sonunu planında kapsayan bir program yapmalıdır. Oluşturulacak hedeflerde çalışmayı artıracak, çalışma isteğini kamçılayacak hedefler olmalıdır. Hayali olan ayakları yere sağlam basmayan plan ve hedeflerden uzak durmalıdır. Çünkü bu tür hedefler öğrencinin çalışma azminin kırılmasına çalışmayı bırakmasına neden olan davranışlar oluşturur.

Yaz tatili boş zaman değildir. Yaz tatilinde öğrencinin zihinsel, duygusal, sosyal, kültürel ve kişilik gelişimini destekleyen etkinliklere yer vermek gerekir. Öğrenci gelecekte gireceği sınavlara yönelik ön hazırlıklar yapmalı, bu konuda alt yapı oluşturmalı.

Öğrenci yaz tatili boyunca kitabını, defterini bir kenara bırakıp, bütün zamanını bilgisayarın, televizyonun karşısında geçirmemeli, bütün zamanını akıllı telefonu ile harcamamalı. Sosyalleşmesi, özgüven kazanması, kelime haznesini zenginleştirmesi, bilgi dağarcığını güçlendirmesi, bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak sanatsal, sportif etkinliklere katılmalı.

Ailede ortak bir tatil programı oluşturulmalı. Bu tatil programında yapılması istenen etkinliklerin listesi hazırlanmalı. Bu yaz tatili etkinlik listesinde okumaya, resim yapmaya, müzik ve sportif etkinliklerine, akraba ziyaretlerine yer verilmeli.

Genç arkadaş; Geçen eğitim yılı ile ilgili hata analizi, değerlendirme yap ve gelecek yıl için yapmak istediğin çalışmalar ile ilgili kararlar al. Tatilde hedeflerini ve hedeflerine ulaşmak için yapman gereken çalışmaları düşün. Gelecekte girmek zorunda olduğun sınavlara yönelik hazırlıklar yap. Bilgi birikiminizi, okuma hızınızı, anlama ve kavrama yeteneğinizi geliştirecek çalışmalar yap, bu konuda çaba harca.

Düzenli okumak şart

Düzenli okumak sadece tatilde değil iş ve eğitim hayatının her aşamasında olması gereken bir durumudur. Okuma sadece tatil ile sınırlandırılmamalı ancak tatil dönemlerinde okumaya daha çok yer verilmeli. Bilgi birikimimizi ancak ve ancak okuyarak geliştirip, artırabiliriz. Düzenli ve sürekli okuyan kişinin algısı, problem çözme gücü, analiz ve sentez yeteneği, düşünme gücü artar ve gelişir. Ailede okumayı teşvik edecek ortamlar oluşturulmalı, eve günlük gazeteler ve bazı dergiler alınmalı. Ailecek kitapçılar ziyaret edilmeli, kütüphaneye üye olunmalı, internet ortamından kitaplar seçilip, sipariş edilmeli. Arkadaşlarla kitap değişimi yapılmalı, ailede okuma saatleri oluşturulup, ortak okunan kitaplar üzerinde konuşmalar yapılmalı” diye konuştu.

Hanife Yeşilyurt

 


Bu haber 580 defa okundu.

Benzer Haberler

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI Demokrasiyi “sadece sandık” diye anlayan ve anlatan ilk cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ama artık çıplak gerçek o ki, 17 yıl sonra hem de sandık sayesinde devletin bütün güçlerini eline alan ve öylece “Tek Adamlığıyla” dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan sonunda “sandıktan korkan” bir politikacı durumuna geldi.

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:54

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Amasya Üniversitesi yerleşkeleri yemekhanelerinde öğrencilere ve personele yönelik olarak Çanakkale Savaşı sırasında yokluklar içerisinde savaşan askerlerin yediği 'buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek' ten oluşan menü ikram edildi. 

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:52

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz Amasya Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu söyledi.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:19

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

OKA tarafından gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Buluşması” toplantısının önümüzdeki dönemde Amasya’da yapılması hususunda toplantı yapıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:17

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve yaklaşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sebebiyle Amasya Müftülüğü tarafından Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Programa Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:16
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.