GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Kral kaya mezarları ziyaretçi akınına uğruyor

Salı, Tem.10.2018 - 09:24
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Kral kaya mezarları ziyaretçi akınına uğruyor

Kral Kaya Mezarları, Hellenistik Dönem'de, Amasya'daki Harşena Dağı'nın güney eteklerindeki kalker kayalara oyulmuş olan anıt mezarlardır.

Kral Kaya Mezarları, Hellenistik Dönem'de, Amasya'daki Harşena Dağı'nın güney eteklerindeki kalker kayalara oyulmuş olan anıt mezarlardır.

Amasya’da, Harşena Dağı ile yamacındaki sarp kayalıklara 2 bin yıl önce yapılmış kral kaya mezarları Bayramı da fırsat bilen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

UNESCO'nun "Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alınan şehzadeler şehri Amasya'yı, geçen yılın aynı ayında 615 bin turist ziyaret etti. Bu yıl ise hedef 1 milyon turist.

 Osmanlı şehzadelerinden birçoğunun ilk eğitimini aldığı ve devlet yönetimini öğrendiği yer olması dolayısıyla "şehzadeler şehri" olarak anılan Amasya'nın ağırladığı turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Kentin ortasından geçen Yeşilırmak'ın iki yakasında uzanan Yalıboyu evleri ve kral kaya mezarlarını ziyaret eden turistlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Merkezi’nce yapılan değerlendirme sonucunda Amasya, Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları dünya miras geçici listesine alınmıştı. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze gelebilmiş. Kaya Mezarlarının içlerinden çok, arkalarına oyulmuş geçitler dikkat çekicidir. 

Ziyaretçiler ve turistler özellikle şehir dışından fotoğraf çekmeye kral kaya mezarlarına geliyorlar.

Ziyaretçilerden Ahmet Furkan Şener: “şehre hakim bir noktada olduğu için bizde tercih ettik. Beğendik baya şimdiye kadar gezdiğimiz noktada. Amasya güzel zaten Türkiye’nin Venedik’i olarak biliyorduk, ben her zaman gelmek istedim ama yurtdışını gezmeme rağmen Amasya nasip olmamıştı, nasip oldu” dedi.

Samsun’dan Ankara’ya Ata’ya saygı bisiklet turunda üniversitemizin flama ve bayrağını şu anda Amasya’ya kadar getirdik diyen Tolga Güntürkün: “Amasya’dan Ankara’ya devam edeceğiz. Şu anda da Kral Kaya Mezarlıklarındayız Amasya’da. Amasya’ya ilk kez geldim. Şu an şehrin dağın arasında muhteşem görüntüsünün arasında çok güzel bir yerdeyiz. Buradan sonra da yukarıya Kaleye çıkacağız. Amasya’yı da gezdikten sonra Ata’nın gittiği güzergahtan devam edip, Ankara’ya doğru yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Kral Kaya Mezarlarını her yaştan turist ziyaret ediyor bunların içinde çocuklar da bulunuyor.

Mezarlara ulaşmak için zorlu ve dik bir merdiven ise ziyaretçi ve turistleri bekliyor.

Fotoğraf gezisi düzenlediklerini söyleyen Serkan Keten: “tabi Amasya’nın güzelliği dillere destan ama burada keşfedilmemiş bir Amasya var. O keşfedilmemiş bir Amasya’yı keşfetmeye geldik diyebilirim. Tabi bu ruhu görmemek, hissetmemek elde değil. Görüyorsunuz zaten bu ruhu esas veren doğanın gücü ve zihnin gücü yani Amasya’da böyle bir ilişki var. Yani doğayı ve zihnin gücünü en iyi betimleyen şehir olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Fotoğraf turizminde de iddialı olan Amasya’ya fotoğraf çekmeye de şehir dışından birçok turist geliyor.

Erciyes Üniversitesinde öğretim görevlisi olduğunu söyleyen Uğur Aydın: “uygulamalı fotoğrafçılık eğitimi kapsamında hem teorik hem pratik yapalım diye 45 öğrenci arkadaşımızla birlikte. Amasya fotoğraf olarak çok zengin bir ilimiz. Şehzadeler şehri, yüksek dağları, kaya mezarları, konakları. Kral Kaya Mezarları baya yüksek bir yerde ama şehre hakim bir noktada. Fotoğraf olarak çok güzel bir yer.” Diye konuştu.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir: “İlimizde bulunan Helenistlik dönemden kalan Kaya Mezarlarının önlerindeyiz. Kralların mezarları dediğimiz Kral Kaya Mezarları şehrin tam turizm aksını, turizm destinasyonunun içerisinde bulunmaktadır. Burada yapılan restorasyon çalışmaları ve  Kral Kaya Mezarlarına ulaşım yollarının iyileştirilmesi neticesinde yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğradığını görüyoruz. Özellikle 2017 yılı sonu itibariyle 615 bin yerli ve yabancı ziyaretçinin bu kral kaya mezarlarını ziyaret ettiğini, buraları gezdiğini görüyoruz. Amasya’da Kültür Turizminin hareketlenmesiyle beraber bu bölgenin de cazibesi ön plana çıkıyor. Anadolu’da yaşamış pont krallığı denen, bilinen, krallığın başkenti Amasya iken buradaki o zaman ki 1. Mitradis, 2. Mitradis dediğimiz krallıklarının, krallara yapılmış olan kaya mezarları bunlar. Bunların tüm Türkiye’de tanınmış olması hatta yurt dışında tanınmış olması ve gelen ziyaretçilerin artık buraya rahat ulaşım imkanı sağlanması neticesinde ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Buda ilimiz ve ülkemiz turizmi açısından önemli bir gelişme olarak görüyoruz” dedi.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 224 defa okundu.

Benzer Haberler

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Yapı İzin İstatistiklerinden "Amasya ili Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Aralık 2018" konusunda bir basın bülteni hazırladı. 

Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:27

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Amasya’da Sosyal uyum programı kapsamında yabancı uyruklu ve çocuk hakları komite üyesi çocuklardan müzik korosu kuruldu. Kurulan müzik korusu ile yabancı uyruklu çocukların uyum sorunu evrensel dil olan müzikle ortadan kalkmış oldu.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:26

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Amasya Valiliğinden yapılan uyarıda kendisini herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtarak sizden para talep edenlere itibar etmeyiniz denildi.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Amasya'da Hukuk okuryazarlığı projesi kapsamında sertifika töreni Amasya Baro Başkanlığında gerçekleşti.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Amasya İl Özel İdaresine bağlı Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Amasya-Suluova, Amasya-Taşova, Amasya-Tokat karayolu üzerindeki kavşak noktalarında bulunan 3 adet polis kontrol noktalarına geleneksel Amasya kent dokusuna uygun konteynırlar İl Özel İdaresi tarafından yaptırılarak güvenlik görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmete sunulmuştur.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:23
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.