GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Tesadüfen gördü, TKDK’dan destek aldı, patron oldu

Cuma, Tem.06.2018 - 09:02
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Tesadüfen gördü, TKDK’dan destek aldı, patron oldu

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Yakup Köyünde çiftçilik yapan Hasan Çevik, tesadüfen gördüğü hayvan işletmesini Tarım Kırsal Kalkınma Uzamına sorarak, destek aldı, patron oldu. 

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Yakup Köyünde çiftçilik yapan Hasan Çevik, tesadüfen gördüğü hayvan işletmesini Tarım Kırsal Kalkınma Uzamına sorarak, destek aldı, patron oldu. Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldığı destek ile 130 büyükbaşlık hayvan tesisi kuran Çevik, TKDK’dan yüzde 65 hibe alarak, 1 milyon 456 bin TL’nin 906 bin 500 TL’sini kullandı. Çevik’in yaptığı büyükbaş hayvan tesisinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına uygun. 22 dönüm üzerine kurulu tesiste Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici incelemelerde bulundu.

İşletme sahibi Çevik, hayvanlar için yem ve samanı da kendi üretiyor ve depoluyor. İşletme tamamen bir aile işletmesi, Çevik’in oğlu, abisi, abisinin çocukları bütün aile bu işletmede çalışıyor.

İşletmeyi nasıl yaptığını anlatan İşletme sahibi Hasan Çevik: “İstanbul’dan bir arkadaş gelmişti, oluk tarım yapılırken, orayı gezmek amaçlı gitmiştik biz. Oraya varıp gidince, Emrah beyi gördük memur arkadaşlardan. Oda işte müracaat sizde edin falan filan diyince, o yüzden müracaat etmeye şey ettik, teşvik ettik.  Oda nasip oldu çıktı. İnşaatlarımızı başladık yaptırdık.  Bin 500 m2 kapalı, Bin 500 m2 açık alanımız var ahır bölümünde. 5-600 m2 depomuz var, 200-250 m2 ekipman garajımız var. Silaj havuzlarımız var, idari binamız var. Toplam inşaatın oturduğu yer 11 dönüm falan. Arazi 22 dönüm üzerinde ama 11 dönüm yere yayılmış vaziyette” dedi.

 Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici: “bizimle tanışması çok ilginçtir. Bizim iletişim uzmanımız Emrah Aydın Bey kardeşimiz var. Normalde daha evvel ki Oluk tarım diye bir işletmemiz vardı, bizden destek almıştı. Oraya gidip orada bilgilendirme yaparken, zannedersem Hasan Bey de kendi akrabalarından birisi onun arkadaşıymış, hadi gel Hasan Bey bir gidelim bakalım, bir gezelim işte sende gel. Orada nasılsa kahveden çıkıp gitmişler, orada bizim Emrah beyle karşılaşmışlar. Emrah beyle sohbet etmişler, kurumumuzun desteklerinden bahsetmiş. Hasan Bey kendi gözleriyle Oluk’a yapılan yatırım ve destekleri gördükten sonra bende böyle bir niyetim var, bize de destek çıkar mısınız dedikten sonra, bizimle tanıştıktan sonra proje hazırlama aşamasında olsun, projelerin yürütülmesi olsun, bütün aksaklıkları da gidermek suretliyle şu anda sahip olduğu modern işletmeye kavuşmuş durumda.  Bizim normalde Hasan Beyle yapmış olduğumuz  sözleşme uygun bedel harcama bedeli bir buçuk milyon civarındaydı. Bunun yüzde 65 destek hibe kazanmıştı. Bizden hemen hemen 9-10 milyon aldı ama projesinde ki kullanmış olduğu şu binada en ufak malzemenin yüzde 18’i KDV’sinden de muaf oldu. Onu da kattığımız zaman hemen hemen yüzde 83’lere kadar varan bir hibe desteği ile devletimizden istifade etmiş durumda” diye konuştu.  Ailenin çocukları da yaz tatilini bu tesiste değerlendiriyor.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 369 defa okundu.

Benzer Haberler

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Yapı İzin İstatistiklerinden "Amasya ili Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Aralık 2018" konusunda bir basın bülteni hazırladı. 

Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:27

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Amasya’da Sosyal uyum programı kapsamında yabancı uyruklu ve çocuk hakları komite üyesi çocuklardan müzik korosu kuruldu. Kurulan müzik korusu ile yabancı uyruklu çocukların uyum sorunu evrensel dil olan müzikle ortadan kalkmış oldu.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:26

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Amasya Valiliğinden yapılan uyarıda kendisini herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtarak sizden para talep edenlere itibar etmeyiniz denildi.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Amasya'da Hukuk okuryazarlığı projesi kapsamında sertifika töreni Amasya Baro Başkanlığında gerçekleşti.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Amasya İl Özel İdaresine bağlı Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Amasya-Suluova, Amasya-Taşova, Amasya-Tokat karayolu üzerindeki kavşak noktalarında bulunan 3 adet polis kontrol noktalarına geleneksel Amasya kent dokusuna uygun konteynırlar İl Özel İdaresi tarafından yaptırılarak güvenlik görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmete sunulmuştur.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:23
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.