GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Tesadüfen gördü, TKDK’dan destek aldı, patron oldu

Cuma, Tem.06.2018 - 09:02
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Tesadüfen gördü, TKDK’dan destek aldı, patron oldu

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Yakup Köyünde çiftçilik yapan Hasan Çevik, tesadüfen gördüğü hayvan işletmesini Tarım Kırsal Kalkınma Uzamına sorarak, destek aldı, patron oldu. 

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Yakup Köyünde çiftçilik yapan Hasan Çevik, tesadüfen gördüğü hayvan işletmesini Tarım Kırsal Kalkınma Uzamına sorarak, destek aldı, patron oldu. Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldığı destek ile 130 büyükbaşlık hayvan tesisi kuran Çevik, TKDK’dan yüzde 65 hibe alarak, 1 milyon 456 bin TL’nin 906 bin 500 TL’sini kullandı. Çevik’in yaptığı büyükbaş hayvan tesisinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına uygun. 22 dönüm üzerine kurulu tesiste Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici incelemelerde bulundu.

İşletme sahibi Çevik, hayvanlar için yem ve samanı da kendi üretiyor ve depoluyor. İşletme tamamen bir aile işletmesi, Çevik’in oğlu, abisi, abisinin çocukları bütün aile bu işletmede çalışıyor.

İşletmeyi nasıl yaptığını anlatan İşletme sahibi Hasan Çevik: “İstanbul’dan bir arkadaş gelmişti, oluk tarım yapılırken, orayı gezmek amaçlı gitmiştik biz. Oraya varıp gidince, Emrah beyi gördük memur arkadaşlardan. Oda işte müracaat sizde edin falan filan diyince, o yüzden müracaat etmeye şey ettik, teşvik ettik.  Oda nasip oldu çıktı. İnşaatlarımızı başladık yaptırdık.  Bin 500 m2 kapalı, Bin 500 m2 açık alanımız var ahır bölümünde. 5-600 m2 depomuz var, 200-250 m2 ekipman garajımız var. Silaj havuzlarımız var, idari binamız var. Toplam inşaatın oturduğu yer 11 dönüm falan. Arazi 22 dönüm üzerinde ama 11 dönüm yere yayılmış vaziyette” dedi.

 Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici: “bizimle tanışması çok ilginçtir. Bizim iletişim uzmanımız Emrah Aydın Bey kardeşimiz var. Normalde daha evvel ki Oluk tarım diye bir işletmemiz vardı, bizden destek almıştı. Oraya gidip orada bilgilendirme yaparken, zannedersem Hasan Bey de kendi akrabalarından birisi onun arkadaşıymış, hadi gel Hasan Bey bir gidelim bakalım, bir gezelim işte sende gel. Orada nasılsa kahveden çıkıp gitmişler, orada bizim Emrah beyle karşılaşmışlar. Emrah beyle sohbet etmişler, kurumumuzun desteklerinden bahsetmiş. Hasan Bey kendi gözleriyle Oluk’a yapılan yatırım ve destekleri gördükten sonra bende böyle bir niyetim var, bize de destek çıkar mısınız dedikten sonra, bizimle tanıştıktan sonra proje hazırlama aşamasında olsun, projelerin yürütülmesi olsun, bütün aksaklıkları da gidermek suretliyle şu anda sahip olduğu modern işletmeye kavuşmuş durumda.  Bizim normalde Hasan Beyle yapmış olduğumuz  sözleşme uygun bedel harcama bedeli bir buçuk milyon civarındaydı. Bunun yüzde 65 destek hibe kazanmıştı. Bizden hemen hemen 9-10 milyon aldı ama projesinde ki kullanmış olduğu şu binada en ufak malzemenin yüzde 18’i KDV’sinden de muaf oldu. Onu da kattığımız zaman hemen hemen yüzde 83’lere kadar varan bir hibe desteği ile devletimizden istifade etmiş durumda” diye konuştu.  Ailenin çocukları da yaz tatilini bu tesiste değerlendiriyor.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 100 defa okundu.

Benzer Haberler

15 Temmuz Şehitlerimiz için mevlid-i şerif ve hatim duası yapıldı

15 Temmuz Şehitlerimiz için mevlid-i şerif ve hatim duası yapıldı

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için Amasya Müftülüğünce mevlid-i şerif ve hatim duası yapıldı.


Cumartesi, Tem.14.2018 - 09:29

Uçurumdan düşen hayvan kurtarıldı

Uçurumdan düşen hayvan kurtarıldı

Amasya Çakallar Mahallesinde uçurumdan aşağı düşen büyübaş hayvan AFAD tarafından kurtarıldı.


Cumartesi, Tem.14.2018 - 09:26

Personellere ilk yardım eğitimi verildi

Personellere ilk yardım eğitimi verildi

Amasya İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimine bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından ilk yardım eğitimi verildi.


Cumartesi, Tem.14.2018 - 09:24

Öğrenciler bilgilendirildi

Öğrenciler bilgilendirildi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında hayata geçirilen “Çocuklar İçin Trafik Eğitimi (Trafik Dedektifleri) Projesi” ülkemizde 2017 – 2018 eğitim – öğretim döneminde de devam ederek 3 milyonun üzerinde öğrenciye ulaşıldı.


Cumartesi, Tem.14.2018 - 09:24

Mutlu çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bu hatalara düşmeyin

Mutlu çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bu hatalara düşmeyin

Bebeğini kucağına alan her anne ve baba, mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmenin hayalini kurar. Ancak bazen iyi niyetle de olsa yapılan küçük bazı hatalar, çocukların gelişimlerine büyük darbeler vurabiliyor. Ebeveynlerin mükemmel anne-baba olmak takıntısı sebebiyle çocuk mutsuzluğa sürüklenebilir, tutarsız tepkiler ve her isteğini yerine getirme tutumu çocuğa ‘sınır’ sorunu yaşatabilir, ‘aşırı koruyuculuk’ yüzünden bir türlü kendini bulamayabilir ve ‘başarı’ baskısıyla öfke nöbetlerine girebilir.


Cumartesi, Tem.14.2018 - 09:23
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.