GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Tesadüfen gördü, TKDK’dan destek aldı, patron oldu

Cuma, Tem.06.2018 - 09:02
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Tesadüfen gördü, TKDK’dan destek aldı, patron oldu

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Yakup Köyünde çiftçilik yapan Hasan Çevik, tesadüfen gördüğü hayvan işletmesini Tarım Kırsal Kalkınma Uzamına sorarak, destek aldı, patron oldu. 

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Yakup Köyünde çiftçilik yapan Hasan Çevik, tesadüfen gördüğü hayvan işletmesini Tarım Kırsal Kalkınma Uzamına sorarak, destek aldı, patron oldu. Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldığı destek ile 130 büyükbaşlık hayvan tesisi kuran Çevik, TKDK’dan yüzde 65 hibe alarak, 1 milyon 456 bin TL’nin 906 bin 500 TL’sini kullandı. Çevik’in yaptığı büyükbaş hayvan tesisinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına uygun. 22 dönüm üzerine kurulu tesiste Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici incelemelerde bulundu.

İşletme sahibi Çevik, hayvanlar için yem ve samanı da kendi üretiyor ve depoluyor. İşletme tamamen bir aile işletmesi, Çevik’in oğlu, abisi, abisinin çocukları bütün aile bu işletmede çalışıyor.

İşletmeyi nasıl yaptığını anlatan İşletme sahibi Hasan Çevik: “İstanbul’dan bir arkadaş gelmişti, oluk tarım yapılırken, orayı gezmek amaçlı gitmiştik biz. Oraya varıp gidince, Emrah beyi gördük memur arkadaşlardan. Oda işte müracaat sizde edin falan filan diyince, o yüzden müracaat etmeye şey ettik, teşvik ettik.  Oda nasip oldu çıktı. İnşaatlarımızı başladık yaptırdık.  Bin 500 m2 kapalı, Bin 500 m2 açık alanımız var ahır bölümünde. 5-600 m2 depomuz var, 200-250 m2 ekipman garajımız var. Silaj havuzlarımız var, idari binamız var. Toplam inşaatın oturduğu yer 11 dönüm falan. Arazi 22 dönüm üzerinde ama 11 dönüm yere yayılmış vaziyette” dedi.

 Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici: “bizimle tanışması çok ilginçtir. Bizim iletişim uzmanımız Emrah Aydın Bey kardeşimiz var. Normalde daha evvel ki Oluk tarım diye bir işletmemiz vardı, bizden destek almıştı. Oraya gidip orada bilgilendirme yaparken, zannedersem Hasan Bey de kendi akrabalarından birisi onun arkadaşıymış, hadi gel Hasan Bey bir gidelim bakalım, bir gezelim işte sende gel. Orada nasılsa kahveden çıkıp gitmişler, orada bizim Emrah beyle karşılaşmışlar. Emrah beyle sohbet etmişler, kurumumuzun desteklerinden bahsetmiş. Hasan Bey kendi gözleriyle Oluk’a yapılan yatırım ve destekleri gördükten sonra bende böyle bir niyetim var, bize de destek çıkar mısınız dedikten sonra, bizimle tanıştıktan sonra proje hazırlama aşamasında olsun, projelerin yürütülmesi olsun, bütün aksaklıkları da gidermek suretliyle şu anda sahip olduğu modern işletmeye kavuşmuş durumda.  Bizim normalde Hasan Beyle yapmış olduğumuz  sözleşme uygun bedel harcama bedeli bir buçuk milyon civarındaydı. Bunun yüzde 65 destek hibe kazanmıştı. Bizden hemen hemen 9-10 milyon aldı ama projesinde ki kullanmış olduğu şu binada en ufak malzemenin yüzde 18’i KDV’sinden de muaf oldu. Onu da kattığımız zaman hemen hemen yüzde 83’lere kadar varan bir hibe desteği ile devletimizden istifade etmiş durumda” diye konuştu.  Ailenin çocukları da yaz tatilini bu tesiste değerlendiriyor.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 265 defa okundu.

Benzer Haberler

Zihinsel engelli oğluna bakabilmek için 70 kilo zayıfladı

Zihinsel engelli oğluna bakabilmek için 70 kilo zayıfladı

Amasya’nın Kayrak Köyünde yaşayan 4 çocuk annesi 48 yaşındaki Nurcan Keten, ilaçsız ameliyatsız ve aktardan hiçbir şey almadan, diyetisyen kontrolünde sadece evinde olan yiyeceklerle, 21 yaşındaki zihinsel engelli oğlu Hilmi Keten’e bakabilmek için 15 günde bir Merkeze 36 km uzaklıktaki köyünden Amasya merkezdeki Diyetisyen Gülşah Yıldız Akyılmaz’a giderek, 1,5 yılda 70 kilo zayıfladı.


Çarşamba, Kas.21.2018 - 09:31

Yeni belediye hizmet binasına hayırlı olsun ziyaretleri

Yeni belediye hizmet binasına hayırlı olsun ziyaretleri

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi ve personelleri, Amasya Belediye Konservatuvar Müdürü Muammer Palamut ve personeli, Amasya Turizm Derneği Başkanı Güngör Duran ve üyeleri, Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı ve yönetim kurulu üyeleri,  Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok Belediye Başkanı  Cafer Özdemir’i ziyaret ederek yeni belediye hizmet binasının hayırlı olması temennisinde bulundu.


Çarşamba, Kas.21.2018 - 09:29

SGK Müdürleri toplantısı Amasya’da yapıldı

SGK Müdürleri toplantısı Amasya’da yapıldı Orta Karadeniz Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri Koordinasyon toplantısı Samsun, Amasya, Çorum, Sinop ve Ordu Sosyal Güvenlik İl Müdürlerinin katılımı ile Amasya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde yapıldı.


Çarşamba, Kas.21.2018 - 09:28

Öğrenciler Sıfır Atık Projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı

Öğrenciler Sıfır Atık Projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı

Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sevim Söküt, Çevre Denetçisi Naime Çorsuz ile Çevre Denetçisi Mustafa Özer tarafından Amasya Merkez Tuğgeneral Hikmet Akıncı Ortaokulu toplantı salonunda Sıfır Atık Konulu görseller eşliğinde konuşmalar ve sunumlar yapıldı.


Çarşamba, Kas.21.2018 - 09:27

“Otizm eksiklik değil farkındalıktır”

“Otizm eksiklik değil farkındalıktır”

Amasya Otizmli Çocuklar ve Aileleri İle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kurt ile dernek yönetimi Üniversite Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret ettiler.


Çarşamba, Kas.21.2018 - 09:10
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.