GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Seçimlerin mali yükünü çiftçilerimizin sırtına yüklemeyeceğiz”

Salı, Haz.19.2018 - 08:46
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Seçimlerin mali yükünü çiftçilerimizin sırtına yüklemeyeceğiz”

Amasya’nın Göynücek ilçesinde çiftçiler ile bir araya gelen İYİ Parti Milletvekili Adayları Eczacı A.Fatih Coşar ve Ziraat Mühendisi Medet Eroğlu çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Amasya’nın Göynücek ilçesinde çiftçiler ile bir araya gelen İYİ Parti Milletvekili Adayları Eczacı A.Fatih Coşar ve Ziraat Mühendisi Medet Eroğlu çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Çiftçimizin için de bulunduğu sıkıntılarının hepsinin farkındayız diyen Eroğlu, “bu sıkıntıların günü birlik desteklemelerle çözülemeyeceğinin bilincindeyiz. Bu sebeple Tarım Politikalarımızın tamamını üretim odaklı ve çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin düşürülmesi üzerine planladık. Bu ne demektir.

Çiftçimizin en büyük sıkıntısı üretim maliyetlerinin yüksek olması ve her geçen gün artmasıdır. Bu da üretilen ürünün tüketiciye yüksek fiyatla ulaşmasına sebep olmaktadır. 

Ürünün pahalı olması çiftçimizin çok kazandığı anlamına gelmiyor. Bu sorunun hem üretici hem tüketici tarafından çözülmesi için üreticinin girdi maliyetleri yani; mazot, gübre, tohum, zirai ilaç gibi yüksek tutarlı kalemlerde vergi indirimleri uygulayacağız” dedi.

Mevcut iktidar gibi seçimlerin mali yükünü çiftçilerimizin sırtına yüklemeyeceğiz diyen Coşar, “Farkında mısınız seçim kararı aldıktan bir hafta sonra apar topar 27.03.2018 tarihinden itibaren bakanlar kurulu kararıyla kimyevi gübreyi ÖTV’ye tabi tuttular. Bu da gübreye %25 ek maliyet getirmiştir. Biz hem bu uygulamayı kaldıracağız hem de mevcut vergiler üzerinde düzenlemeye giderek çiftçimizin sırtındaki yükü azaltacağız.  Şeker fabrikalarının satışının iptali edeceğiz. Milletimizin fabrikalarını milletimize geri vereceğiz. Çiftçimiz üretime devam edecek. Memleketimizi şeker ithal etmekten kurtaracağız.

Çiftçimizin ana giderlerini oluşturan bu kalemler makul oranlara çekildiğinde, yani çiftçimiz mazotu yarı fiyatına aldığında, gübreyi %30 daha ucuz aldığında maliyetler, düşecektir. 

Amasya'mız üzerinden örnek veriyorum şeker fabrikasına 200 liradan teslim ettiği şeker pancarını, 130 liradan teslim etse dahi üretim maliyetleri düştüğü için çiftçimizin kazancı daha fazla olacak. Üstelik halkımızda daha ucuza şeker  alabilecektir.  Yine aynı şekilde besicilerimiz için de yem maliyetlerinin düşürülmesi, ilaç maliyetlerinin düşürülmesi, uygulanan desteklerin dişi hayvanlar üzerinden üretim odaklı uygulanması aynı İYİ sonucu doğuracaktır. Yani ülkemizin insanlarına dolar ile ithal edilen hastalıklı etler yedirerek ucuz et yedirmiş olmuyorlar. Bu olmadığı gibi Türk hayvancılığını da bitirme noktasına getiriyorlar. Sanki etin pahalı olmasının sebebi besicilerimizmiş gibi gösteriliyor. Oysaki besicimiz eti 15lira ya mal edip 30 liraya satmıyor. 28 Lira ya mal ettiği eti 30 liraya satıyor. Sabah 5 de kalkıp güne ahır kokusu ile başlayan insanların kazandığı 2 lirayı onlara çok görmek izansızlıktır hatta vicdansızlıktır. Biz besicilerimizin aynı tarım ile uğraşan çiftçilerimizde de olduğu gibi üretim maliyetlerini düşürerek, hem vatandaşın ucuz et yemesini hem de besicimizin para kazanmasını sağlayacağız. Şu an da iktidarda olanlar bizim çözüm önerlerimizin mali anlamda yapılamaz olduğunu savunuyorlar. Biz ise Türkiye Cumhuriyeti’nin finansal anlamda kaynak sorunu olmadığını, sorunun yolsuzluk ve israf sorunu olduğunu biliyoruz. Çok basit bir örnek ile siz bir kaynak göstereceğim. Nüfusu 80 milyonun üstünde olan ülkemizde günlük 20 milyon paket sigara tüketildiği OECD raporlar ile sabittir. Her paketin üzerinde ortalama 7 lira vergi var. Hesabı yaptığınızda bu devletin sadece sigaradan iki ayda aldığı vergi 8 milyar Türk Lirasıdır. 

O yapılamaz dedikleri; kredi kartı borçları ve takibe düşmüş kredi borçlarının bir defaya mahsus affedilmesinin maliyeti de 8 milyar tl dir. Yani 2 aylık sigara parasıdır. Biraz önce belirttiğim gibi devletimizin kaynak sorunu değil israf sorunu vardır. Yani kaynaklarımızı yandaşların cebine değil milletimizin cebine koyduğumuzda bütün problemler çözülecektir. Uzun lafın kısası bizim derdimiz Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi kendi cebimiz değil Türk Milleti’nin cebindeki yangındır. Bu yangını söndüreceğiz. Bu bizim taahhüdümüzdür milletimize sözümüzdür” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 

 


Bu haber 119 defa okundu.

Benzer Haberler

Vatandaşlara ahi pilavı ikram edildi

Vatandaşlara ahi pilavı ikram edildi Vali Dr. Osman Varol, Ahilik Haftası münasebetiyle Amasya Valiliği koordinesiyle düzenlenen programa katıldı. 

Cuma, Eyl.21.2018 - 09:05

“Ülkemizde toplumsal barışı sağlayan, geliştiren bir gençlik yetiştirmenin tek aracıdır eğitimdir”

“Ülkemizde toplumsal barışı sağlayan, geliştiren bir gençlik yetiştirmenin tek aracıdır eğitimdir”

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara “Türkiye uzun süredir eğitim sisteminde; dünyadaki gelişmelerin tersine giderek gerilmektedir. Bu sitemde dünya ekonomik formu ( WEF) un yayınladığı; ülkelerin eğitim sistemleri kalitesine göre oluşturulan listede ancak 99. Sırada yer aldı. Buna göre, Katar, Malezya, İran, Pakistan gibi ülkelerin gerisinde kaldı” dedi.


Cuma, Eyl.21.2018 - 09:04

Şehit Sercan Koç’un ailesinden Vali Varol’a ziyaret

Şehit Sercan Koç’un ailesinden Vali Varol’a ziyaret

31 Mayıs 2018 tarihinde Şemdinli-Derecik-Kuzey Irak bölgesinde terör örgütlerine karşı yürütülen operasyon esnasında Amasya Gümüşhacıköy İlçesi Çay Mahallesi nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Çavuş Sercan Koç yaralanmış ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.


Cuma, Eyl.21.2018 - 09:03

Apartman dairesinde özel bölmede uyuşturucu yetiştiren şahıslar tutuklandı

Apartman dairesinde özel bölmede uyuşturucu yetiştiren şahıslar tutuklandı

Amasya’da bir apartman dairesinin odasının içinde yapılan özel bölmede uyuşturucu yetiştiren A.K. ve M.T. gözaltına alındı.


Cuma, Eyl.21.2018 - 09:03

Okul kantin ve yemekhane denetimleri sıklaştırıldı

Okul kantin ve yemekhane denetimleri sıklaştırıldı

Eğitim ve Öğretim döneminin başlaması ile birlikte okul kantin ve yemekhane denetimleri sıklaştırıldı


Cuma, Eyl.21.2018 - 08:58
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.