GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Seçimlerin mali yükünü çiftçilerimizin sırtına yüklemeyeceğiz”

Salı, Haz.19.2018 - 08:46
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Seçimlerin mali yükünü çiftçilerimizin sırtına yüklemeyeceğiz”

Amasya’nın Göynücek ilçesinde çiftçiler ile bir araya gelen İYİ Parti Milletvekili Adayları Eczacı A.Fatih Coşar ve Ziraat Mühendisi Medet Eroğlu çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Amasya’nın Göynücek ilçesinde çiftçiler ile bir araya gelen İYİ Parti Milletvekili Adayları Eczacı A.Fatih Coşar ve Ziraat Mühendisi Medet Eroğlu çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Çiftçimizin için de bulunduğu sıkıntılarının hepsinin farkındayız diyen Eroğlu, “bu sıkıntıların günü birlik desteklemelerle çözülemeyeceğinin bilincindeyiz. Bu sebeple Tarım Politikalarımızın tamamını üretim odaklı ve çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin düşürülmesi üzerine planladık. Bu ne demektir.

Çiftçimizin en büyük sıkıntısı üretim maliyetlerinin yüksek olması ve her geçen gün artmasıdır. Bu da üretilen ürünün tüketiciye yüksek fiyatla ulaşmasına sebep olmaktadır. 

Ürünün pahalı olması çiftçimizin çok kazandığı anlamına gelmiyor. Bu sorunun hem üretici hem tüketici tarafından çözülmesi için üreticinin girdi maliyetleri yani; mazot, gübre, tohum, zirai ilaç gibi yüksek tutarlı kalemlerde vergi indirimleri uygulayacağız” dedi.

Mevcut iktidar gibi seçimlerin mali yükünü çiftçilerimizin sırtına yüklemeyeceğiz diyen Coşar, “Farkında mısınız seçim kararı aldıktan bir hafta sonra apar topar 27.03.2018 tarihinden itibaren bakanlar kurulu kararıyla kimyevi gübreyi ÖTV’ye tabi tuttular. Bu da gübreye %25 ek maliyet getirmiştir. Biz hem bu uygulamayı kaldıracağız hem de mevcut vergiler üzerinde düzenlemeye giderek çiftçimizin sırtındaki yükü azaltacağız.  Şeker fabrikalarının satışının iptali edeceğiz. Milletimizin fabrikalarını milletimize geri vereceğiz. Çiftçimiz üretime devam edecek. Memleketimizi şeker ithal etmekten kurtaracağız.

Çiftçimizin ana giderlerini oluşturan bu kalemler makul oranlara çekildiğinde, yani çiftçimiz mazotu yarı fiyatına aldığında, gübreyi %30 daha ucuz aldığında maliyetler, düşecektir. 

Amasya'mız üzerinden örnek veriyorum şeker fabrikasına 200 liradan teslim ettiği şeker pancarını, 130 liradan teslim etse dahi üretim maliyetleri düştüğü için çiftçimizin kazancı daha fazla olacak. Üstelik halkımızda daha ucuza şeker  alabilecektir.  Yine aynı şekilde besicilerimiz için de yem maliyetlerinin düşürülmesi, ilaç maliyetlerinin düşürülmesi, uygulanan desteklerin dişi hayvanlar üzerinden üretim odaklı uygulanması aynı İYİ sonucu doğuracaktır. Yani ülkemizin insanlarına dolar ile ithal edilen hastalıklı etler yedirerek ucuz et yedirmiş olmuyorlar. Bu olmadığı gibi Türk hayvancılığını da bitirme noktasına getiriyorlar. Sanki etin pahalı olmasının sebebi besicilerimizmiş gibi gösteriliyor. Oysaki besicimiz eti 15lira ya mal edip 30 liraya satmıyor. 28 Lira ya mal ettiği eti 30 liraya satıyor. Sabah 5 de kalkıp güne ahır kokusu ile başlayan insanların kazandığı 2 lirayı onlara çok görmek izansızlıktır hatta vicdansızlıktır. Biz besicilerimizin aynı tarım ile uğraşan çiftçilerimizde de olduğu gibi üretim maliyetlerini düşürerek, hem vatandaşın ucuz et yemesini hem de besicimizin para kazanmasını sağlayacağız. Şu an da iktidarda olanlar bizim çözüm önerlerimizin mali anlamda yapılamaz olduğunu savunuyorlar. Biz ise Türkiye Cumhuriyeti’nin finansal anlamda kaynak sorunu olmadığını, sorunun yolsuzluk ve israf sorunu olduğunu biliyoruz. Çok basit bir örnek ile siz bir kaynak göstereceğim. Nüfusu 80 milyonun üstünde olan ülkemizde günlük 20 milyon paket sigara tüketildiği OECD raporlar ile sabittir. Her paketin üzerinde ortalama 7 lira vergi var. Hesabı yaptığınızda bu devletin sadece sigaradan iki ayda aldığı vergi 8 milyar Türk Lirasıdır. 

O yapılamaz dedikleri; kredi kartı borçları ve takibe düşmüş kredi borçlarının bir defaya mahsus affedilmesinin maliyeti de 8 milyar tl dir. Yani 2 aylık sigara parasıdır. Biraz önce belirttiğim gibi devletimizin kaynak sorunu değil israf sorunu vardır. Yani kaynaklarımızı yandaşların cebine değil milletimizin cebine koyduğumuzda bütün problemler çözülecektir. Uzun lafın kısası bizim derdimiz Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi kendi cebimiz değil Türk Milleti’nin cebindeki yangındır. Bu yangını söndüreceğiz. Bu bizim taahhüdümüzdür milletimize sözümüzdür” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 

 


Bu haber 140 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.