Cumartesi, 18 Ağustos, 2018

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Terapi ve rehabilitasyon bölümünde iki yeni program daha açılıyor

Cumartesi, Haz.09.2018 - 09:44
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Terapi ve rehabilitasyon bölümünde iki yeni program daha açılıyor

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü altında Fizyoterapi ve Engelli Bakımı ile Rehabilitasyon programlarına öğrenci alınmasına karar verildi.

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü altında Fizyoterapi ve Engelli Bakımı ile Rehabilitasyon programlarına öğrenci alınmasına karar verildi.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı: Engelli bireyler, engel türüne ve derecesine göre günlük yaşamlarında çeşitli oranlarda güçlüklerle karşılaşmakta ve desteğe gereksinim duymaktadır. Bu doğrultuda bireysel ihtiyaçlarını karşılamada bir başkasının yardımına gereksinim duyan engelli bireyin desteklenmesini amaçlayan engelli bakım hizmetleri önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon programının temel amacı, engellilerin eğitiminin önemini benimseyen, engelli bireylerde farklı problemler olduğunda önlem alabilen nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Engelli bakım ve rehabilitasyon teknikerleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı resmi ve özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde, temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, özel eğitim merkezlerinde, belediyelerin ilgili alanları ve engelli bireylerin evlerinde görev yapabilirler. Engelli bakımı ve rehabilitasyonu alanda iş bulma imkânı oldukça fazla bir programdır.  Programdan mezun olan öğrencilerimiz engelli bakım ve rehabilitasyon teknikeri unvanı alırlar. Öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetisyenlik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi lisans programlarına geçiş yapabilirler. 

Fizyoterapi Programı: Doğumda beklenen yaşam süresinin uzamasına paralel olarak yaşlı nüfus giderek artmakta bu durum fizyoterapi alanında eğitim almış, nitelikli personeller yetiştirilmesini kaçınılmaz kılmaktadır.

Fizyoterapi programının amacı; hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında hastalığa özgü tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazandırma, bireylerin sağlık ve yaşam kalitesinin arttırılmasında önemli görevleri olan fizyoterapistler yetiştirmektir. Programdan mezun olan öğrenciler Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı / yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezlerinde, huzur evlerinde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler. Fizyoterapi Programını tamamlayan öğrencilerimize “Fizyoterapi Teknikeri” unvanı verilir. Ayrıca mezun öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde üniversitelerin Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü ve Fizyoterapi Rehabilitasyon Yüksekokullarında lisans eğitim almaya devam edebilirler.

Hanife Yeşilyurt

 


Bu haber 98 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor’da her an sürprizler olabilir

Yeni Amasyaspor’da her an sürprizler olabilir

Bölgesel Amatör Liginde gruplar belli olduktan sonra, Yeni Amasyaspor Teknik Direktörü Osman Bozkurt, Yeni Amasyaspor’un da yer aldığı 4. gurup hakkında, Abant kampı, Ziraat Türkiye Kupasıyla ve Transferlerle ilgili gazetemize açıklamada bulundu.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:39

Tayini çıkan personelden veda ziyareti

Tayini çıkan personelden veda ziyareti Tayini çıkan Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selma Kaynak İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz'e veda ziyaretinde bulundu. 


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:38

Amasya’dan Milli takıma 3 sporcu

Amasya’dan Milli takıma 3 sporcu

Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde yapılacak olan Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası’nda Milli takım kadrosunda yer alan 3 sporcu Amasya’yı temsil edecek.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:34

Kurmay Albay Zafer Uğur için veda yemeği düzenlendi

Kurmay Albay Zafer Uğur için veda yemeği düzenlendi

Vali Dr. Osman Varol, Tank Kurmay Albay Zafer Uğur için düzenlenen veda yemeğine katıldı.  Programa ayrıca Garnizon Komutanı Piyade Albay Nihat Ergün, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Barosu Başkanı Ahmet Melik Derindere ve protokol üyeleri katıldı.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:33

Kırlangıç: Yerli malı ürünler tercih edilmeli

Kırlangıç: Yerli malı ürünler tercih edilmeli

Amasya Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Murat Kırlangıç, “Ekonomimizin güçlü kalması gerektiği bu dönemde özellikle mal ve hizmet tedariğinde yerli malına öncelik tanınmalı. Satın alınan ürünlerde maliyeti yüksek dahi olsa yerli ürünü ithal ürüne tercih edilmeli” dedi.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:32
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.