GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Terapi ve rehabilitasyon bölümünde iki yeni program daha açılıyor

Cumartesi, Haz.09.2018 - 09:44
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Terapi ve rehabilitasyon bölümünde iki yeni program daha açılıyor

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü altında Fizyoterapi ve Engelli Bakımı ile Rehabilitasyon programlarına öğrenci alınmasına karar verildi.

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü altında Fizyoterapi ve Engelli Bakımı ile Rehabilitasyon programlarına öğrenci alınmasına karar verildi.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı: Engelli bireyler, engel türüne ve derecesine göre günlük yaşamlarında çeşitli oranlarda güçlüklerle karşılaşmakta ve desteğe gereksinim duymaktadır. Bu doğrultuda bireysel ihtiyaçlarını karşılamada bir başkasının yardımına gereksinim duyan engelli bireyin desteklenmesini amaçlayan engelli bakım hizmetleri önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon programının temel amacı, engellilerin eğitiminin önemini benimseyen, engelli bireylerde farklı problemler olduğunda önlem alabilen nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Engelli bakım ve rehabilitasyon teknikerleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı resmi ve özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde, temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, özel eğitim merkezlerinde, belediyelerin ilgili alanları ve engelli bireylerin evlerinde görev yapabilirler. Engelli bakımı ve rehabilitasyonu alanda iş bulma imkânı oldukça fazla bir programdır.  Programdan mezun olan öğrencilerimiz engelli bakım ve rehabilitasyon teknikeri unvanı alırlar. Öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetisyenlik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi lisans programlarına geçiş yapabilirler. 

Fizyoterapi Programı: Doğumda beklenen yaşam süresinin uzamasına paralel olarak yaşlı nüfus giderek artmakta bu durum fizyoterapi alanında eğitim almış, nitelikli personeller yetiştirilmesini kaçınılmaz kılmaktadır.

Fizyoterapi programının amacı; hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında hastalığa özgü tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazandırma, bireylerin sağlık ve yaşam kalitesinin arttırılmasında önemli görevleri olan fizyoterapistler yetiştirmektir. Programdan mezun olan öğrenciler Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı / yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezlerinde, huzur evlerinde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler. Fizyoterapi Programını tamamlayan öğrencilerimize “Fizyoterapi Teknikeri” unvanı verilir. Ayrıca mezun öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde üniversitelerin Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü ve Fizyoterapi Rehabilitasyon Yüksekokullarında lisans eğitim almaya devam edebilirler.

Hanife Yeşilyurt

 


Bu haber 46 defa okundu.

Benzer Haberler

“Türk Eğitim-Sen Bayrağı 26 yıldır şanla, şerefle dalgalanıyor”

“Türk Eğitim-Sen Bayrağı 26 yıldır şanla, şerefle dalgalanıyor”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi Türk  Eğitim Sen'in 36.kuruluş yıldönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.


Çarşamba, Haz.20.2018 - 09:00

Tezhip sergisi açıldı

Tezhip sergisi açıldı

Vali Dr. Osman Varol, Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan tezhip sergisinin açılışını yaptı.


Çarşamba, Haz.20.2018 - 08:59

Silaj Paketleme Tesisi üreticilere hizmet veriyor

Silaj Paketleme Tesisi üreticilere hizmet veriyor Amasya ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Merzifon ilçesi Yolüstü Köyü'nde bulunan silaj paketleme makineleri, 

Çarşamba, Haz.20.2018 - 08:58

Okul müdürleri ile toplantı düzenlendi

Okul müdürleri ile toplantı düzenlendi Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin başkanlığında toplantı düzenlendi.


Çarşamba, Haz.20.2018 - 08:58

Mini Mini Hentbol Türkiye Şampiyonası başladı

Mini Mini Hentbol Türkiye Şampiyonası başladı

Amasya Kapalı Spor Salonunda 19-23 Haziran tarihleri arasında Mini Mini Hentbol Türkiye Şampiyonası başladı. 


Çarşamba, Haz.20.2018 - 08:57
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.