GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Kılıçdaroğlu: Toplum olarak huzura ihtiyacımız var

Cumartesi, Haz.02.2018 - 08:38
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Kılıçdaroğlu: Toplum olarak huzura ihtiyacımız var

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin il ve ilçe yönetiminin Ottoman toplantı salonunda düzenlediği iftar yemeğine katıldı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin il ve ilçe yönetiminin Ottoman toplantı salonunda düzenlediği iftar yemeğine katıldı. İftar programına mahalle ve köy muhtarları, Ticaret ve Sanayi Oda Başkanları, ADD, ÇYDD, Engelliler Derneği gibi sivil toplum temsilcileri, CHP’de geçmişte görev yapmış belediye başkan ve milletvekilleri katıldı. ADD Amasya Şube Başkanı Cihan Sancak Kılıçdaroğlu’nun Amasya Genelgesinin yazılı olduğu bir plaket sundu. İftar öncesi konuşan Kılıçdaroğlu tarım, ekonomi, iç ve dış siyaset, eğitim, toplumsal barış, kalkınma gibi birçok alanda önemli açıklamalarda bulundu.

Huzura ihtiyacımız var

İftar öncesi konuşmasına “Toplum olarak huzura ihtiyacımız var” diye başlayan Kılıçdaroğlu “Dertleşmeye geldim, dertleşelim, konuşalım, var olan dertlerimizi çözmek için sözümüz var. Toplum olarak huzura, değişim ve dönüşüme ihtiyacımız var. Bunu başaramazsak 21’ci yüzyıldaki yerimizi alamayız. Bilgiye, bilime en büyük önemi veren bir inanca sahibiz. ‘Bir alimin ölümü bir alemin ölümüdür’ diyen Peygamber Efendimiz bilime, akla, erdeme önem vermiştir. Bilgi çağını yakalamalıyız, aksi durumda dünyadan hızla koparız. Bilim aklı kullanmaktır, bilgiye, bilime dayalı büyümeyi yakalamak durumundayız”

Üniversiteler özgür olmalı

Bilginin ve bilimin üniversitelerde üretildiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu üniversitelerin ve üniversite öğretim üyelerinin özgür, özerk olması gerektiğine vurgu yaptı. “Üniversiteler bilgi ve bilimi üretmeli ve bunun için üniversiteler özgür olmalı. Bilimi yakalayamazsak üreten değil tüketen oluruz. Üniversitelerde önce düşünce özgürlüğü olmalı. Üniversite hocalarının düşüncelerini beğenmeyebilirsiniz, farklı düşünebilirler. Ancak o hocalar bizim çocuklarımızı geleceğe hazırlıyorlar.”

Değişim ve dönüşüm olmalı

 “Türkiye’yi yeni bir değişime yeni bir dönüşüme hazırlamalıyız. Kavga edecek zamanımız yok. Aklımızı kullanacağız, doğruları öyle bulacağız. O zaman saygın bir ülke kalkınan bir ülke olacağız. Birlikte üreteceğiz, birlikte huzuru yakalayacağız. 17 milyon yoksulun olduğu bir Türkiye’de huzur sağlanabilir mi? 1 Milyon 644 bin emeklinin 1500 TL’nin altında maaş aldığı bir ülkede huzur olabilir mi? 500, 600 lira ile hangi emekli geçinebilir mi?”

Namuslu siyaset yok

Ülkede üretim yapmak için her türlü olanağın, koşulun olduğunu ancak ‘namuslu siyasetçinin’ olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu “Çiftçi ürettiğinde kaybediyorsa hepimiz kaybederiz. Üretim yapacak her türlü imkana sahibiz, hiçbir eksiğimiz yok, Türkiye’de namuslu siyaset eksik.”

Eğitim önemli

İftar masasında 90 yaşında Köy Enstitülü öğretmen Mehdi Kanar ile yiyen Kılıçdaroğlu “Eğitim bir ülkenin geleceğini belirleyen temel kurumdur. Bir ülkenin eğitim sistemini bozun o ülke batar. Bizim çocuklarımızın yüzde 95’i niteliksiz okula gidiyor. İmam hatip okullarına gidenler de niteliksiz okula gidiyor. Parası olan çocuğunu paralı okullarda okutuyor, yurt dışına gönderiyor. 21’ci yüzyılda hala okullarımızın yüzde 90’ı niteliksiz ise vay halimize. Oturup eğitimi düşünmeliyiz ve eğitime ciddi yatırımlar yapmalıyız. Öğretmenler için öğretmenler meslek kanunu çıkaracağız. Bütün çocukları bizim geleceğimizdir. Sanayi bölgelerinde nitelikli, kalifiye elaman yok, buralarda teknoloji liseleri kuracağız. Çocuklarımız buralarda yatılı okuyacak, aileye yük olmayacak. Eğitimi teknoloji ile, teknolojiyi tarımla, sanayi ile buluşturacağız. Köylerde ziraat mühendisleri, veteriner hekimler olacak.”

Devlet akıl ile yönetilir

 “Devlet akıl ile yönetilir, kin ile nefret ile, kavga ile devlet yönetilmez” diyen Kılıçdaroğlu devlet ve hükümet ayrımı yapılması gerektiğinin altını çizdi. “hükümet devletleşirse orada demokrasi olmaz” diyen Kılıçdaroğlu sosyal barışın sağlanması için öncelikle terörün bitirilmesi gerektiğini belirtti. Gelinen noktada şehit ve gaziler arasında ayrım yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu bu ayrımın yanlış olduğuna dikkat çekti. 1923 yılında yeni kurulan Cumhuriyetin 713 milyon dolara cumhuriyetin tüm işletmelerini açtığını ancak AKP hükümetinin 2003-2017 yılları arasında 2 trilyon 94 milyon dolar harcadığını ancak üretime dönük, istihdam yaratacak hiçbir şey yapmadığına dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amasya’daki iftar programı sonrasında Hakkari’de şehit düşen Uzman Çavuş Sercan Koç’un Gümüşhacıköy’deki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 221 defa okundu.

Benzer Haberler

Vali Varol yatağa bağımlı Aktaş ve ailesini ziyaret etti

Vali Varol yatağa bağımlı Aktaş ve ailesini ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz ve Amasya Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Özgür Dalkıran ile birlikte 58 yaşında olan ve 15 yıldır süren şeker hastalığı sebebiyle sol bacağını kaybeden, ayrıca geçirdiği SVO sebebiyle 2 yıldır yatağa bağımlı halde yaşayan ve kalp rahatsızlığı geçirmiş Hayri Aktaş ve ailesine ziyaret gerçekleştirdi.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:43

Sultan II. Bayezid Cami bugün ibadete açılıyor

Sultan II. Bayezid Cami bugün ibadete açılıyor Restorasyon çalışmaları sona eren Sultan II.Bayezid Külliyesi ve Cami bugün ibadete açılıyor.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:42

Stres vertigoyu tetikliyor

Stres vertigoyu tetikliyor Baş dönmesi, yani vertigo toplumda yaygın olarak görülüyor. Baş dönmesi ya da vertigonun birçok farklı sebebin sonuç semptomu olduğunu söyleyen Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz vertigo ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. 

Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:41

Kursu başarı ile tamamlayan öğretmenler sertifikalarını aldı

Kursu başarı ile tamamlayan öğretmenler sertifikalarını aldı

“Oyun Temelli Blok Kodlama Eğitici Eğitimi” kursunu başarı ile tamamlayan öğretmenlere sertifikaları Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Ilker Kösterelioğlu, tarafından verildi.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:41

“İhmal edilen gastrit ciddi hastalıklara neden oluyor”

“İhmal edilen gastrit ciddi hastalıklara neden oluyor”

Midede yanma, ağrı ve şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterebilen gastritin, mide iç duvarının iltihaplanması anlamına geldiğini belirten Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli Önemsenmeyerek tedavisi geciktirilen gastrit sorunu, kansere kadar gidebilen ciddi hastalılara zemin hazırlayabiliyor açıklamasında bulundu.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:40
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.