Cumartesi, 18 Ağustos, 2018

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Uzmanından lise giriş sınavı öncesi uyarılar

Cuma, May.25.2018 - 09:21
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Uzmanından lise giriş sınavı öncesi uyarılar

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak Lise Giriş Sınavı aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. 

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak Lise Giriş Sınavı aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek. Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek. İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

En Çok Yapılan Hatalar

2 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacak lise giriş sınavına sayılı günler kala Rehber Öğretmen ve Profesyonel Öğrenci Koçu Mehmet Menekşe sınav öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Menekşe sınavlarda en çok yapılan hataları şöyle sıraladı;

-Soruyu küçümsemek. Dikkat edilmediğinde en basit konunun en basit sorusunda da hata yapılabilir.

-Aday; çabuk olmalıyım, hızlı çözmeliyim dediğinde hata yapma oranı artmakta. 

-İşlem hatası sıklıkla yapılıyor. Çözemediği soruya geri döndüğünde eski yaptığı işlem üzerinden soruyu çözüp, yaptığı hatayı göremiyor.

-Sorunun tamamını değil de yarısına kadar okumak, yapılan hatalardan bir diğeri.

-Soruyu doğru okumamaktan kaynaklanan hatalar çoğunlukta.

-Grafik yorumlama sorularında sıklıkla hata yapılabiliyor.

-Birden fazla konuya ait bilgi içeren sorularda adaylar zorlanıyorlar.

-3 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü unutuyor ve bilemediği soruyu boş bırakmak yerine eski alışkanlık gereği kafadan sallıyor.

Bunları Yapın

-Sık sık denemeler çözmeye çalışın. Yaptığınız denemelerde bilemediğiniz soruyu boş bırakın. 

-Hatırlamakta güçlük çektiğiniz ve denemelerde çözemediğiniz konulara göz atın!

-Gün içerisinde düzenli olarak 10-15 dakika bedensel egzersizlere yer verin.

-Uyku düzeninizi oturtmaya çalışın, uyku ve beslenme düzeninizde önemli değişiklikler yapmamaya özen gösterin.

Köklere Dikkat

-Sınav zamanı geldiğinde; görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri sorun.

-Teste başlamadan önce o bölüme ait açıklamaları okuyarak o teste ve diğer teste ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini belirleyin.

-Zaman yetmez diye bir şey düşünmeyin. Çünkü size verilen toplam süre mutlaka soruların çözümlerine göre uzmanlarca hesaplanarak belirlenmiştir.

-Herkes eşittir. Kimseye size verilenden fazla süre verilmiyor. Zamanın yetmemesi; soruların cevaplarını bilip bilmemeye, çabuk ya da geç bulmaya bağlıdır.

-Yanıtlarınızı optik forma anında geçirin. Bu, soruları kaydırma riskinizi büyük derecede azaltacaktır. 

-Yeni sınav sisteminde, 3 yanlış cevabın 1 doğru cevabı götüreceğini biliyoruz. Bu nedenle, kesinlikle cevabınızı bilmediğiniz soruları birtakım oyunlarla (Kura çekme gibi) işaretlemeyin. 

-Uzun metinli sorulardan korkmayın, soru metninin uzun olması, sorunun içinde daha çok ipucu barındırdığı anlamına gelir ve bu nedenle bu sorunun kolay olma ihtimali yüksektir.

-İlk aşamada çözemediğiniz soruların yanına bazı şekiller yaparak atlayın.

-Soru ile inatlaşmayın, bu durum zaman kaybına ve moral bozukluğuna sebep olacaktır ve püf noktasını da gözünüzden kaçırmanıza neden olabilir.

-Soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar;

-Soruyu anlayamadığınız zaman önce soru kökünü sonra seçenekleri okuyun. Daha sonra da, seçeneklerin ışığında soruyu bütünüyle inceleyin.

-Paragraf ya da parçaya bağlı sorularda önce alttaki soruyu okuyun. Böylece paragrafta ne aradığınızı bilebilirsiniz.

-Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Soruyu tekrar okumak yerine dikkatinizi toplamak için kalemi bir süre bırakıp 10-15 saniye dinlenin.

-İlk doğru gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin, tüm seçenekleri okuyun.

-Sayısal sorularda mutlaka işlem yapın.

-Cevabı hatırlayamadığınızda telaşlanmayın. İşaret koyarak bir diğer sayfaya geçerken bilip de hatırlayamadığınız soruya tekrar bakın.

-Sorulara karşı önyargılı olmayın, her soruya şans verin.

Velilere Sınav Uyarıları

-Bugünden itibaren okulunuzdan çocuğunuzun renkli sınav giriş belgesini alıp saklayın. Sınava 3-4 gün kala sınav evraklarınızı hazırlarken sınav giriş kartınızı bulamadığınızı fark ederseniz, okulunuzdan yenisini çıkarabileceğinizi unutmayın.

-Sınav gününe kadar çocuğunuzun sınava girmesini veya yazmasını engelleyecek bir sağlık sorunu yaşaması halinde sağlık raporu alıp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü bilgilendirerek gerekli önlemin alınmasını sağlayın.

-Sınavdan iki gün önce çocuğunuzla sınava gireceği okula giderek hem onun okulu tanımasını sağlayın hem de sınav günü tahmini varış süresini hesaplayın.

-Sınavdan üç gün önce sınav evraklarınızı hazırlayın.

-Sınav günü programınızı en geç 08.45’te okulda olacak şekilde düzenleyin.

 

 


Bu haber 109 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor’da her an sürprizler olabilir

Yeni Amasyaspor’da her an sürprizler olabilir

Bölgesel Amatör Liginde gruplar belli olduktan sonra, Yeni Amasyaspor Teknik Direktörü Osman Bozkurt, Yeni Amasyaspor’un da yer aldığı 4. gurup hakkında, Abant kampı, Ziraat Türkiye Kupasıyla ve Transferlerle ilgili gazetemize açıklamada bulundu.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:39

Tayini çıkan personelden veda ziyareti

Tayini çıkan personelden veda ziyareti Tayini çıkan Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selma Kaynak İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz'e veda ziyaretinde bulundu. 


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:38

Amasya’dan Milli takıma 3 sporcu

Amasya’dan Milli takıma 3 sporcu

Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde yapılacak olan Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası’nda Milli takım kadrosunda yer alan 3 sporcu Amasya’yı temsil edecek.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:34

Kurmay Albay Zafer Uğur için veda yemeği düzenlendi

Kurmay Albay Zafer Uğur için veda yemeği düzenlendi

Vali Dr. Osman Varol, Tank Kurmay Albay Zafer Uğur için düzenlenen veda yemeğine katıldı.  Programa ayrıca Garnizon Komutanı Piyade Albay Nihat Ergün, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Barosu Başkanı Ahmet Melik Derindere ve protokol üyeleri katıldı.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:33

Kırlangıç: Yerli malı ürünler tercih edilmeli

Kırlangıç: Yerli malı ürünler tercih edilmeli

Amasya Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Murat Kırlangıç, “Ekonomimizin güçlü kalması gerektiği bu dönemde özellikle mal ve hizmet tedariğinde yerli malına öncelik tanınmalı. Satın alınan ürünlerde maliyeti yüksek dahi olsa yerli ürünü ithal ürüne tercih edilmeli” dedi.


Cumartesi, Ağu.18.2018 - 09:32
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.