GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Özel mesleki eğitim için özel uygulamalar”

Çarşamba, May.23.2018 - 08:25
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


 “Özel mesleki eğitim için özel uygulamalar”

Osman Yıldırım Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi “ 2017-1-TR01-KA102-043046 ” numaralı  Erasmus + Programı  Projesi kapsamında Almanya’da biz dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Osman Yıldırım Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi “ 2017-1-TR01-KA102-043046 ” numaralı  Erasmus + Programı  Projesi kapsamında Almanya’da biz dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Ailelerin çocuk sahibi olması yaşantılarında birçok yeni düzenleme ve değişiklikler yapmalarını gerektiren, mutluluk verici olduğu kadar zorlayıcı yanları da olan bir yaşam olayıdır. Bir çok annenin sağlıklı ve “normal” bir çocuk dünyaya getirme hayali bulunmaktadır. Bu dileğin gerçekleşmemesi, diğer bir deyişle çocuğun engelli olduğunun öğrenilmesi durumunda, çocuğun dünyaya gelmesiyle hissedilen sevinç yerini şok duygusu ve yoğun bir kedere bırakabilmektedir. Özellikle çocuğun zihinsel engelli olduğunun öğrenilmesi ailelerde ciddi krizler yaşanmasına neden olmaktadır. Ebeveynler genellikle bu tanıyı kabullenmekte zorlanmaktadır. Farklı duygusal ve bilişsel süreçlerin

hakim olduğu aşamalardan geçerek yaşadıkları şokla başa çıkabilmekte ve durumlarına uyum sağlayabilmektedir. Engelli bir çocukla yaşamak aile üyelerini sosyal, psikolojik ve ekonomik açılardan etkileyebilen bir durumdur. Anne ve baba alışılması zor olan bu durum karşısında stres yaşamakla birlikte, günlük hayatın gereklerini yerine getirmekte de zorlanmaktadır. Ebeveynler başta evlilik ve duygusal ilişkiler olmak üzere kişilerarası ilişkilerinde sorunlar yaşayabilmektedir. Çocuğun bakımı için gerekli olan fazla zaman, para, enerji gereksinimi ve bunların beraberinde getirdiği duygusal sıkıntılar anne ve babanın stres yaşamasına neden olmaktadır.

Ekonomik zorluklar, bilgi eksikliği, aile üyelerinin değişen rolleri, evlilik ilişkilerinde ortaya çıkan gerginlik, sosyal aktivitelere katılımda azalma, zihinsel engelli bireye karşı toplumun tutumu gibi değişkenler ailelerin hissettikleri stresi arttırmaktadır. Zihinsel engelli çocukların ebeveynleri ile çalışırken, ebeveynlerin engelli bir çocuğa sahip olmakla ilgili birçok duygusal güçlük hissettiklerini, yaşadıkları duygusal güçlükler yoğun olduğunda çocuğun eğitim sürecinde etkili rol alamadıklarını gözlemleme fırsatına sahip olduk. Engelli çocukların okula devamı, okul terki mezun olunca neler yaptıkları yapabildikleri gibi söz konusu gözlemlerimiz katkılarıyla da şekillenen bu AB projesi  ebeveynlerin kendilerini daha az stresli hissetmelerini sağlamaya yönelik koşulların neler olduğunu tespit etmeyi ve öğrencilerin okul terki devamsızlığın azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda yapılan projemizde  okul terki, devamsızlık ve mezun izleme için 6 öğretmen ile Almanya’da nasıl çalışmalar yapıldığını etkilerini gözlemledik. Almanya’da ilköğretim ve orta öğretim seviyesindeki okullarda tüm öğrencilerin 20 ders saati devamsızlık hakkı bulunmakta ve sağlık izni olduğunda doktor evrakları tam olmak kaydı ile devamsızlık sınırı bulunmamakta. 2 gün üst üste mazeret belirtilen devamsızlıklarda sıkıntı olmamakta ama 2. günden sonra öğrencilere okul kuruluna sevk ediliyor. Kurul Sınıf Öğretmeni, Okul müdürü, Müdür Yardımcısı ve Pedagog’dan oluşmaktadır. Devamsızlık sıkıntılarını gidermek için Almanya devleti ilk olarak çocukların psikolojik durumlarını daha iyi anlamaları için bütün öğretmenlik branşlarında 2 yıllık pedagog eğitimi verilmesini sağlamış. Öğrencilere kanunlar öğretilerek devamsızlık halinde neler yapılması gerektiği bilgisi verilmektedir. Bunlar ilk olarak ailenin ve öğrencinin uyarılması sonrasında polis eşliğinde okula gelmesi ve psikolojik ilkyardım devamında aileye para cezası uygulaması ve mahkeme kararı ile öğrencinin aileden alınarak devlet gözetimindeki kurumlara yerleştirilerek polis eşliğinde okula devamı sağlanarak okuma hakkını tamamlaması sağlanıyor. Erken okul terki genellikle parasal ve ailevi sıkıntılardan kaynaklı olduğu ve öğrencilerin arkadaş ortamlarında bulunmak istememsi gibi durumlarda farklı bir okula kaydı alınarak haftada 1 gün okula devamı diğer günler kayıt olduğu iş yerinde çalışma olarak eğitimini sürdürmesi sağlanmaktadır.

Mezun olan zihinsel engelli bireyler belediye kilise gibi kuruluşlara bağlı olan işveren şirketlerden iş alıp kendi oluşturdukları ortamlarda engel seviyelerine göre öğrencilerin çalışması ve farklı ortamlarda zorluklar yaşamaması için çalışmaları kendi engel ve yaş gurupları ile yapmaları sağlanmaktadır.

Bu projemiz ile ailelerin çocuklarını kabullenmesi ve okuma hakkını devam ettirmeleri için yapılabilecek çalışmalar ele alınması gerektiği bunun için zihinsel engelli bireyler okul devamı sağlamak, okul terkini önlemek için çalışmaların artırıldığı devamsızlık sürelerinin azaltılması ve ailelerin biraz daha okul ile irtibata geçirilerek öğrenciler üzerinde daha etkin olmaları bu sayede okuma hakkını daha iyi ve verimli olacağı görüşünde bulunulmuştur. Zihinsel engelli çocukların anne babaları özel eğitim uygulamalarının başarılı olmasında en etkili elemanlar olarak kabul edilmektedir. Özel eğitim öğrencilerinin de devamsızlık ve disiplin işlemleri normal öğrenciler gibi olması devam etme konusunda okul terkini azaltacağı ve okul devamı konusunda artıları olacağı görüşünde hem fikir olunmuştur. İş alanlarının artırılması ve engel seviyelerine uygun yerlere yönlendirilmesi gerektiği görüşünde bulunulmuştur” denildi.

Umut Yeşilyurt

 

 


Bu haber 311 defa okundu.

Benzer Haberler

Hazırladıkları raporu Kılıçdaroğlu’na sunacaklar

Hazırladıkları raporu Kılıçdaroğlu’na sunacaklar CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, dolu yağışının Merzifon’da tarım arazilerine verdiği zararla ilgili incelemelerde bulunarak, hazırladıkları raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Pazartesi sunacaklarını söyledi. 

Pazartesi, May.27.2019 - 10:57

“Yeni Lise programının, yeni problemlere yol açmaması için tedbirler alınmalıdır"

“Yeni Lise programının, yeni problemlere yol açmaması için tedbirler alınmalıdır"

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni lise programları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Programa, bütün sistemin bir parçası olarak  baktıklarını söyleyen Terzi, programı olumlu bulmakla beraber çekinceleri  olduğunu da ifade etti.  Terzi, yeni programda “Tarih dersinin sosyal ve beceri bilimleri grubunda tercihli ders olarak bulunması bizi endişeye sevk etmiştir.” dedi.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:55

“Sözleşmeli öğretmenlik aile bütünlüğünü bozuyor”

“Sözleşmeli öğretmenlik aile bütünlüğünü bozuyor”

Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, Gayret yoksa hayret vardır, Rehavetin olduğu yerde felaket yakındır. Bananeciliğin olduğu yerde, elini taşın altına koymakta çekincenin olduğu yerde, Türkiye çok daha iyi noktalara gelme hedeflerini gerçekleştiremez” dedi.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:54

Karasenir mahallesi sakinleri iftarda bir araya geldi

Karasenir mahallesi sakinleri iftarda bir araya geldi

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı tarafından bu yıl ilk defa başlatılan ‘çorbalar bizden yemekler sizden’ başlattığı ramazan iftarının misafirleri karasenir mahalle sakinleri oldu.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:36

Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Amasya’nın Suluova ve Merzifon ilçelerinde Cuma günü etkili olan dolu yağışında zarar gören tarım arazileri ile ilgili hasar tespit çalışmaları başladı.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:33
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.