GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Atatürk ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyoruz”

Cumartesi, May.19.2018 - 08:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Atatürk ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili bir açıklama yaptı. Kara açıklamasında şunları kaydetti: “Mustafa Kemal Atatürk 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde Ankara da milletvekillerine yaptığı konuşmada (Büyük Nutkunda) ulusal kurtuluş savaşımızın nasıl verildiğini anlatıyor. “19 Mayıs 1999 da Samsun’a çıktığımda genel görünüm durum şöyleydi: Osmanlı Devleti içinde bulunduğu toplulukla birlikte Birinci Dünya Savaşından yenik çıkmıştı. Devlet her yanda zedelenip, koşulları ağır” ateşkes antlaşması “imzalamış Ulus yoksul ve yorgundu. Devleti ve ulusu bu duruma sokanlar başlarının derdine düşmüşler, yurttan kaçmışlar. Padişah Vahdettin kendi tahtını kurtarmanın yollarını arıyordu. Ordu dağılmak üzereydi. Yurdumuz, her taraftan düşmanlarla kuşatılmış, Başkent İstanbul, yabancı askerlerin gözetimi altında Adana’ya Fransızlar; Urfa, Maraş, Merzifon ve Antep e İngilizler girmişti. Antalya ve Konya da İtalyan askerleri bulunuyordu. İzmir de Yunanlılar.” Bu şartlar altında bir çok yerde kurtuluş örgütleri kuruluyordu. Bu arada kimisi İngilizlerin koruyuculuğuna girilmesini, kimileride Amerikan mandası istiyordu. Bazıları da bölgesel kurtuluş yolları arıyordu.  Oysa Mustafa Kemal Atatürk yine Büyük Nutkunda şöyle diyordu.  “Temel ilke Türk ulusunun onurlu bir ulus olarak yaşamasıdır. Oysa Türkün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulusun tutsak yaşamaktansa yok olması daha iyidir. Öyleyse, YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!”. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ilke doğrultusunda Amasya tamiminde belirttiği gibi “Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Diyerek yola çıkmış ve ulusal kurtuluş savaşı kazanılmış. Lozan Barış Antlaşması imzalanmış ve Cumhuriyet kurulmuştur. Emperyalizme karşı yapılan Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrasında Mustafa Kemal Atatürk kurduğu bu Cumhuriyeti Büyük Nutkunun sonunda Ey Türk Gençliği diye başladığı hitabını şöyle tamamlamıştır. “Ey Türk İstikbalinin evladı! İşte bu ahval ve koşullar içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Diyerek kurduğu bu Cumhuriyeti Türk Gençliğine emanet etmiştir. Dünyada: Kurduğu Cumhuriyeti gençliğine emanet eden bir başka lider yoktur. Türk gençliği Atasının emaneti olan Türkiye Cumhuriyetine Atatürk İlke ve Devrimlerine koruyacağından hiçbir kuşkumuz yoktur.  Atamızın güvendiği gençliğe bizde güveniyor; mutlu ve güzel dileklerimle Yüce Türk Ulusunun “Atatürk ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyoruz” diye konuştu.

 


Bu haber 437 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.