Salı, 19 Haziran, 2018

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Atatürk ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyoruz”

Cumartesi, May.19.2018 - 08:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Atatürk ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili bir açıklama yaptı. Kara açıklamasında şunları kaydetti: “Mustafa Kemal Atatürk 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde Ankara da milletvekillerine yaptığı konuşmada (Büyük Nutkunda) ulusal kurtuluş savaşımızın nasıl verildiğini anlatıyor. “19 Mayıs 1999 da Samsun’a çıktığımda genel görünüm durum şöyleydi: Osmanlı Devleti içinde bulunduğu toplulukla birlikte Birinci Dünya Savaşından yenik çıkmıştı. Devlet her yanda zedelenip, koşulları ağır” ateşkes antlaşması “imzalamış Ulus yoksul ve yorgundu. Devleti ve ulusu bu duruma sokanlar başlarının derdine düşmüşler, yurttan kaçmışlar. Padişah Vahdettin kendi tahtını kurtarmanın yollarını arıyordu. Ordu dağılmak üzereydi. Yurdumuz, her taraftan düşmanlarla kuşatılmış, Başkent İstanbul, yabancı askerlerin gözetimi altında Adana’ya Fransızlar; Urfa, Maraş, Merzifon ve Antep e İngilizler girmişti. Antalya ve Konya da İtalyan askerleri bulunuyordu. İzmir de Yunanlılar.” Bu şartlar altında bir çok yerde kurtuluş örgütleri kuruluyordu. Bu arada kimisi İngilizlerin koruyuculuğuna girilmesini, kimileride Amerikan mandası istiyordu. Bazıları da bölgesel kurtuluş yolları arıyordu.  Oysa Mustafa Kemal Atatürk yine Büyük Nutkunda şöyle diyordu.  “Temel ilke Türk ulusunun onurlu bir ulus olarak yaşamasıdır. Oysa Türkün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulusun tutsak yaşamaktansa yok olması daha iyidir. Öyleyse, YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!”. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ilke doğrultusunda Amasya tamiminde belirttiği gibi “Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Diyerek yola çıkmış ve ulusal kurtuluş savaşı kazanılmış. Lozan Barış Antlaşması imzalanmış ve Cumhuriyet kurulmuştur. Emperyalizme karşı yapılan Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrasında Mustafa Kemal Atatürk kurduğu bu Cumhuriyeti Büyük Nutkunun sonunda Ey Türk Gençliği diye başladığı hitabını şöyle tamamlamıştır. “Ey Türk İstikbalinin evladı! İşte bu ahval ve koşullar içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Diyerek kurduğu bu Cumhuriyeti Türk Gençliğine emanet etmiştir. Dünyada: Kurduğu Cumhuriyeti gençliğine emanet eden bir başka lider yoktur. Türk gençliği Atasının emaneti olan Türkiye Cumhuriyetine Atatürk İlke ve Devrimlerine koruyacağından hiçbir kuşkumuz yoktur.  Atamızın güvendiği gençliğe bizde güveniyor; mutlu ve güzel dileklerimle Yüce Türk Ulusunun “Atatürk ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyoruz” diye konuştu.

 


Bu haber 266 defa okundu.

Benzer Haberler

`İftar Topunun` yankısı

`İftar Topunun` yankısı Okumak, çalışmak, siyaset derken, yaşamımın 63 yılı memleketim Müze Kent Amasya’nın dışında geçti. 

Pazartesi, Haz.18.2018 - 09:17

Trafik ekipleri bayram boyunca vatandaşı bilgilendirdi

Trafik ekipleri bayram boyunca vatandaşı bilgilendirdi

Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, otogarda bayram boyunca vatandaşları uyardı.


Pazartesi, Haz.18.2018 - 08:52

Şeker pancarı alım fiyatı belirlendi

Şeker pancarı alım fiyatı belirlendi

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı yaptığı açıklamasında Şeker Pancarı Alım Fiyatının Nakliye Hariç 235 TL olduğunu açıkladı.


Pazartesi, Haz.18.2018 - 08:51

Şehit Bilgiç’in ailesine bayram ziyareti

Şehit Bilgiç’in ailesine bayram ziyareti

Vali Dr. Osman Varol ve eşi Funda Varol, Ramazan Bayramı münasebetiyle Şehit Jandarma Kıdemli Uzman Çavuş Ali Bilgiç’in ailesini ziyaret ederek bayramlarını kutladı.


Pazartesi, Haz.18.2018 - 08:50

Protokolden hastaneye bayram ziyareti

Protokolden hastaneye bayram ziyareti

Amasya protokolü, Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bayram ziyaretinde bulundular.


Pazartesi, Haz.18.2018 - 08:50
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.