GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

150 Yıllık yağmur duası geleneğini devam ettiriyorlar

Salı, May.15.2018 - 08:55
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


150 Yıllık yağmur duası geleneğini devam ettiriyorlar

Amasya’nın Yuvacık Köyünde köylüler, 150 yıllık yağmur duası geleneğini devam ettiriyor.

Amasya’nın Yuvacık Köyünde köylüler, 150 yıllık yağmur duası geleneğini devam ettiriyor.

Her yıl mayıs ayında yapılan ve geleneksel hale gelen yağmur duasında kesilen kurban ve bulgur pilavı kazanlarda odun ateşinde pişirilerek, yapılan duanın ardından vatandaşlara dağıtılıyor. Yağmur duasına Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Köy halkı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “150 yıldır bu gelenek devam ediyor. Güzel bir gelenek devam ediyor. Bilinen tarihi 150 yıl. Belki bizden önce 150 yıldan eski de olabilir ama bilinen tarihi itibariyle, yaşlılarımızın söylediği 150 yıldır bu gelenek devam etmekte. Bu güzel geleneği inşallah bizden sonraki yeni nesillerde devam ettirir” dedi.

Köy sakinlerinden Muammer Tufanoğlu: “Amasya’mızın çok güzel, şirin bir köyü Yuvacık’tayız. 150 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Afadlar için yağmur için yapılan duada ve dua sonrasında verilen ikramlarda, kurban kesildi, köy halkı ve bir sürü misafir var, bizde bu arada köyümüzde misafiriz. Çok güzel bir gelenek. Allah kabul etsin, Cenabı Allah cümle, memleketimizin cümle yerlerinin bucaklarının her tarafın ürünlerini bereketli eylesin, afadlardan korusun. Cenabı Allah inşallah, allahım bol ürünler versin, hem çiftçimiz kazansın hem ülkemiz kazansın” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Sarı: “burada en az 150, bilineni 150 ama daha sonrası geriye dayanan bir gelenek var. Bu gördüğünüz toplu yemek geleneği, dua yapma geleneği, birlikte beraberlikte olma geleneği hem hal olma geleneği. Her sene bu gelenek böylece devam ettirilir. Aşağı şehirde oturanlar, İstanbul’da, Ankara’da oturanlar burada buluşurlar hasret giderirler” diye konuştu.

Köylüler hayvanın sakatatını da açık artırma usulü ile satarak köy için gelir sağlıyorlar. Yemeklerin yenmesinin ardından yapılan yağmur duasının ardından program son buldu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 163 defa okundu.

Benzer Haberler

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Amasya Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yürütülen yaz futbol kursu için kayıtlar başladı, kayıtlar, Belediyespor tesislerinde gerçekleştirilecek.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:53

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Ramazan ayını tebrik ederek, “Bu mübarek günlerin hem ülkemize, hem camiamıza, hem de İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:52

Sünnet şöleni kayıtları başladı

Sünnet şöleni kayıtları başladı Amasya Belediyesi tarafından özellikle dar gelirli ailelere yönelik düzenlenen geleneksel sünnet şöleni kayıtları başladı. 

Cumartesi, May.26.2018 - 09:51

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, 24 Mayıs ile 31 Ağustos arasında kargoda yüzde 25 indirim kampanyası başlattıklarını söyledi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:49

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek üzere Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında çalışacak olan işçilere İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında eğitim verildi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:48
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.