GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı ciddi bir sorundur”

Çarşamba, Nis.25.2018 - 09:49
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı ciddi bir sorundur”

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur dedi.

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Nergiz şunları kaydetti: “Akılcı İlaç Kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında ilk olarak tanımlanmış ve bu tanıma göre; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır.

Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığı ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, bu olumsuzlukların önlenmesi ve “Akılcı İlaç Kullanımı” nın sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasına yönelik, Akılcı ilaç kullanımını (AİK) destekleyecek faaliyetler yürütülmektedir. Hekim, eczacı, yardımcı sağlık personeli, halkımız ve ilaç sektörüne yönelik AİK konusunda davranış değişikliğinin oluşturulması amacıyla AİK ile bilgi ve bilinç düzeylerinin artırılması hedeflenerek çeşitli faaliyetler ve eğitimler yapılmaktadır.

Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı kapsamında Amasya ilimiz bünyesinde AİK İl Koordinatörlüğümüz kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Akılcı olmayan ilaç kullanımının en önemli örneklerinden biri de gereksiz yere antibiyotik tüketimidir. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gereksiz ve uygunsuz antibiyotik kullanımı, toplumda ve sağlık tesislerinde büyük bir problem haline gelen antibiyotik direncine sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus antibiyotik direnci, yerini dolduran mantar ve fungal enfeksiyonlardır. Burada kullanılan ilaçların milli servet de olduğu da bilinmelidir.

Bu nedenle “Akılcı İlaç Kullanımı” çalışmalarında bilinçli ve uygun antibiyotik kullanımının yaygınlaştırılmasına öncelik verilmektedir. İlimizde farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

Bu kapsamda aile hekimlerimize, özel ağız ve diş sağlığı hizmeti sunulan sağlık tesisleri ile kamuya ait sağlık tesisleri bünyesinde görev yapan diş hekimlerine, ve kamuya ait hastanelerde görev yapan hekimlerimize akılcı antibiyotik konusunda eğitimler verilmiştir.

İlimiz Eczacı Odası işbirliğinde eczaneler ziyaret edilmiş, eczacı ve eczane çalışanları ile ayrı ayrı toplantı ve görüşmeler gerçekleştirilmiş, reçetesiz ilaç satışı ve reçetesiz antibiyotik kullanımının engellenmesi amaçlanmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde ilimizde okullarımıza gidilerek akılcı ilaç kullanımı ve antibiyotik seminerleri yapılmıştır. Spor aktivitelerinde, kutlama ve festivallerde, düzenlenen yürüyüşlerde, halka yönelik kurulan standlarda, kurumlarımız telefon bekleme müziklerinde, hastanelerimiz bekleme salonlarında akılcı ilaç kullanımı farkındalığı amaçlanmıştır.

Yine Müdürlüğümüz toplum sağlığı merkezlerimizde halkımıza doğrudan eğitimler verilmiştir. Cezaevlerine de gidilerek konu hassasiyetle açıklanmıştır.

Müdürlüğümüz Ve Amasya Üniversitesi İş Birliğinde  Bakanlığımız Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkililerinin de katılımıyla Akılcı Antibiyotik Kullanımı, Mikrobiyota Ve Farmakovijilans” konulu konferans düzenlenmiş söz konusu konferansa başta sağlık meslek mensupları olmak farklı kesimlerden yoğun katılım gerçekleşmiş bu sayede konunun önemine bir kez daha dikkat çekilmiştir.

Antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımı konusunda, toplum sağlığı açısından önem arz eden farkındalık çalışmalarının, kitlelere ulaşmasında etkili olması amacıyla, Bakanlığımızca  hazırlanan videoların  yerel medyada yer alması sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın hekim önermeden, yazmadan antibiyotik ve diğer ilaçları talep etmemeleri için Bakanlığımız tarafından başlatılan kampanya dahilinde bilgi ve farkındalık materyali olarak afiş, ilan, el broşürü asım ve dağıtımları sağlanmıştır.

Amasya Üniversitesi ile akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık anketlerive bu konuda çalışma yapılması, düzenli aralıklarla hekimlerin farkındalık eğitimlerinin yapılması, halkın bu konuda bilinçlendirilmesi faaliyetlerinin devamı da planlanmaktadır.

Reçete Bilgi Sistemi sürekli il bazında takip edilmekte ve hekimlerimize zaman zaman bilgilendirmeler ile geribildirim yapılmaktadır. İlimizde yazılan e-reçetelerde "Antibiyotik Bulunan Reçete Yüzdesi"  2017 yılı son verileri şu şekildedir:

Aile hekimleri için 19,23 Türkiye ortalaması 24,57, Diğer hekimler için 33,36  Türkiye ortalaması 33,36 olmuştur. Yapılan çalışmalar ve bilgilendirmeler ile oranlar azaltılmaya çalışılmaktadır.

Bu verilere göre Amasya ilimizdeki antibiyotik bulunan e-reçete yüzdeleri birinci basamakta Türkiye ortalamasının altında ve hastanelerimizde ise Türkiye ortalaması sınırında olması oldukça sevindiricidir. İlimiz ilk aile hekimliğine geçen iller arasında olup halkımız öncelikle birinci basamak hizmetlerini tercih etmektedir. Hedefimiz bu reçete yüzde oranlarının çok daha aşağıya düşmesi ve halkımızın bu konuda bilinç düzeyinin artması ve ilimizde akılcı ilaç kullanımı farkındalığının daha fazla yaygınlaştırılmasıdır. Tüm Amasyalı hemşerilerimize sağlıklı mutlu günler diliyorum” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 242 defa okundu.

Benzer Haberler

Zübeyde Hanım ölümünün 96. yıldönümünde ismini taşıyan okulda anıldı

Zübeyde Hanım ölümünün 96. yıldönümünde ismini taşıyan okulda anıldı Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923'te hayatını kaybetmişti. Ölümünün 96.yıldönümünde adını taşıyan okul olan Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu’nda öğretmen, öğrenci ve velileri Zübeyde Hanımı rahmet ve minnetle andı. 

Cuma, Oca.18.2019 - 11:20

Venezüella Başkan Yardımcısı Havalimanında karşılandı

Venezüella Başkan Yardımcısı Havalimanında karşılandı

Çorum’u ziyarete gelen Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Ekonomiden Sorumlu Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah, Amasya Merzifon Havalimanı’nda Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:19

Vali Varol kazada yaralananları ziyaret etti

Vali Varol kazada yaralananları ziyaret etti

İstanbul'dan gittikleri memleketleri Ordu'nun Mesudiye ilçesindeki bir cenaze törenine katıldıktan sonra dönüşe geçen Bakırköy Belediyesine ait yolcu otobüsü, Amasya merkez Yassıçal Kavşağı mevkiinde gizli buzlanma dolayısıyla sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarına devrildi.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:17

Şiddetli rüzgar elektrik direğini devirdi

Şiddetli rüzgar elektrik direğini devirdi

Amasya’nın Taşova İlçesi Baraklı Köyünde Şiddetli rüzgar ve kar yağışı nedeniyle elektrik direği devrildi.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:16

Öğrenciler "dünya sınavına" hazırlanıyor

Öğrenciler "dünya sınavına" hazırlanıyor

Amasya’nın Suluova İlçesinde Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Sınavı Yapılacak.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.