GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni Düzenleniyor

Cuma, Nis.20.2018 - 13:23
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni Düzenleniyor

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerini bilimsel bir zeminde bir araya getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni (TUDOB-2018) düzenliyor. 

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerini bilimsel bir zeminde bir araya getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni (TUDOB-2018) düzenliyor. 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan programla, öğrencilerin Türk dili ve kültürüne yönelik bilimsel düşünme, araştırma yapma ve akademik alt yapılarının geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Programla ilgili olarak Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal şunları söyledi: “Geçen yıl lisans öğrencilerimiz çok başarılı paneller gerçekleştirmişlerdi. Bu panellerin birinin kapanışında biraz da duygusallığa kapılarak bu programların, öğrencilerimizin daha kapsamlı etkinlikleri de başarabileceklerinin bir işareti olarak gördüğümü söylemiş ve gelecek yıl bir öğrenci sempozyumu düzenleme gayreti içinde olacağımızı müjdelemiştim. Bu sözlerimin, o an salonda bulunan öğrencilerimizden tahminimin fevkinde ilgi görmesi beni daha da ümitlendirmişti. Bu yıl yüksek lisans öğretimimiz de başlayınca hayalimiz düşünceye, düşüncemiz eyleme dönüştü. İstisnasız bütün Bölüm arkadaşlarımızın yüksek gayretleri ve öğrencilerimizi teşvikleriyle ortaya çıkan bilim şölenimizi 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Henüz ilk olduğu için sadece üniversitemizdeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle sınırlı tuttuk. Bundan sonraki yıllarda ulusal ve uluslararası olarak düzenlemeyi tasarladığımız ve bu yıl için TUDOB-2018 adını verdiğimiz Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni’ne dördü doktora, 13’ü yüksek lisans, 22’si lisans olmak üzere toplam 39 öğrencimiz bildirilerini sunacaklardır. Etkinliğimiz, dinleyici olarak izlemek isteyen herkese açıktır.” dedi. 

Dekan Köksal, Amasya Üniversitesi birimleri içinde bu büyüklükte ilk olacak olan etkinlik için neden “sempozyum” yerine “bilim şöleni” tabirini kullanmaları konusunda da şu sözlere yer verdi: “Bilim Şöleni”, pek kullanılmayan bir söyleyiş. Ancak biz Türkçeye olan duyarlılığımız nedeniyle Batı kaynaklı “sempozyum” yerine özellikle ve ısrarla “bilim şöleni” demeyi tercih ettik ve edeceğiz. Hatta amacımız bu ifadeyi önce üniversitemizde, sonra bütün ülke genelinde benimsetmektir. Sempozyum yerine “bilgi şöleni”nin kullanıldığı pek çok etkinlik oldu ama bize göre “bilim şöleni” demek daha doğrudur. Esasen “symposium”un Türkçe tam karşılığının “şölen” olduğunu söylersek bu adlandırmanın ne kadar doğru olduğu da ortaya çıkacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 118 defa okundu.

Benzer Haberler

Ünek: Tabelayı milletimizle astık

Ünek: Tabelayı milletimizle astık AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, 17’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, “14 Ağustos 2001 yılında partimizi hep beraber kurduk, tabelasını milletimiz ile el ele vererek astık” dedi. 

Çarşamba, Ağu.15.2018 - 09:03

Temmuz ayında 13 bin 410 yolcuya hizmet verildi

Temmuz ayında 13 bin 410 yolcuya hizmet verildi

DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2018 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre; Temmuz ayında Amasya Merzifon Havalimanı’nda iç hat yolcu trafiği 13bin 43, dış hat yolcu trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 121 artışla 367, toplamda ise 13 bin 410 oldu.


Çarşamba, Ağu.15.2018 - 09:02

Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesini ziyaret etti

Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesini ziyaret etti

Ak Parti Grup Başkanı Prof. Dr Naci Bostancı Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Dümen, yeni hizmete giren Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesini dolaştılar.


Çarşamba, Ağu.15.2018 - 09:01

Kodek, Avrupa ikincisi bayan halterciyi altınla ödüllendirdi

Kodek, Avrupa ikincisi bayan halterciyi altınla ödüllendirdi

Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Yıldızlar ve U15 Avrupa Halter Şampiyonası’nda 48 kiloda Avrupa ikincisi olan Amasyalı Rabia Aslıhan Demir’i altın ile ödüllendirdi.


Çarşamba, Ağu.15.2018 - 09:00

İşkur’un teşvikleri anlatıldı

İşkur’un teşvikleri anlatıldı

Amasya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Osman Yılmaz, Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’na bağlı tüm işkolları ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.


Çarşamba, Ağu.15.2018 - 08:59
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.