GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni Düzenleniyor

Cuma, Nis.20.2018 - 13:23
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni Düzenleniyor

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerini bilimsel bir zeminde bir araya getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni (TUDOB-2018) düzenliyor. 

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerini bilimsel bir zeminde bir araya getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni (TUDOB-2018) düzenliyor. 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan programla, öğrencilerin Türk dili ve kültürüne yönelik bilimsel düşünme, araştırma yapma ve akademik alt yapılarının geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Programla ilgili olarak Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal şunları söyledi: “Geçen yıl lisans öğrencilerimiz çok başarılı paneller gerçekleştirmişlerdi. Bu panellerin birinin kapanışında biraz da duygusallığa kapılarak bu programların, öğrencilerimizin daha kapsamlı etkinlikleri de başarabileceklerinin bir işareti olarak gördüğümü söylemiş ve gelecek yıl bir öğrenci sempozyumu düzenleme gayreti içinde olacağımızı müjdelemiştim. Bu sözlerimin, o an salonda bulunan öğrencilerimizden tahminimin fevkinde ilgi görmesi beni daha da ümitlendirmişti. Bu yıl yüksek lisans öğretimimiz de başlayınca hayalimiz düşünceye, düşüncemiz eyleme dönüştü. İstisnasız bütün Bölüm arkadaşlarımızın yüksek gayretleri ve öğrencilerimizi teşvikleriyle ortaya çıkan bilim şölenimizi 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Henüz ilk olduğu için sadece üniversitemizdeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle sınırlı tuttuk. Bundan sonraki yıllarda ulusal ve uluslararası olarak düzenlemeyi tasarladığımız ve bu yıl için TUDOB-2018 adını verdiğimiz Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni’ne dördü doktora, 13’ü yüksek lisans, 22’si lisans olmak üzere toplam 39 öğrencimiz bildirilerini sunacaklardır. Etkinliğimiz, dinleyici olarak izlemek isteyen herkese açıktır.” dedi. 

Dekan Köksal, Amasya Üniversitesi birimleri içinde bu büyüklükte ilk olacak olan etkinlik için neden “sempozyum” yerine “bilim şöleni” tabirini kullanmaları konusunda da şu sözlere yer verdi: “Bilim Şöleni”, pek kullanılmayan bir söyleyiş. Ancak biz Türkçeye olan duyarlılığımız nedeniyle Batı kaynaklı “sempozyum” yerine özellikle ve ısrarla “bilim şöleni” demeyi tercih ettik ve edeceğiz. Hatta amacımız bu ifadeyi önce üniversitemizde, sonra bütün ülke genelinde benimsetmektir. Sempozyum yerine “bilgi şöleni”nin kullanıldığı pek çok etkinlik oldu ama bize göre “bilim şöleni” demek daha doğrudur. Esasen “symposium”un Türkçe tam karşılığının “şölen” olduğunu söylersek bu adlandırmanın ne kadar doğru olduğu da ortaya çıkacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 65 defa okundu.

Benzer Haberler

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Amasya Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yürütülen yaz futbol kursu için kayıtlar başladı, kayıtlar, Belediyespor tesislerinde gerçekleştirilecek.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:53

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Ramazan ayını tebrik ederek, “Bu mübarek günlerin hem ülkemize, hem camiamıza, hem de İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:52

Sünnet şöleni kayıtları başladı

Sünnet şöleni kayıtları başladı Amasya Belediyesi tarafından özellikle dar gelirli ailelere yönelik düzenlenen geleneksel sünnet şöleni kayıtları başladı. 

Cumartesi, May.26.2018 - 09:51

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, 24 Mayıs ile 31 Ağustos arasında kargoda yüzde 25 indirim kampanyası başlattıklarını söyledi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:49

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek üzere Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında çalışacak olan işçilere İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında eğitim verildi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:48
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.