GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni Düzenleniyor

Cuma, Nis.20.2018 - 13:23
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni Düzenleniyor

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerini bilimsel bir zeminde bir araya getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni (TUDOB-2018) düzenliyor. 

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerini bilimsel bir zeminde bir araya getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni (TUDOB-2018) düzenliyor. 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan programla, öğrencilerin Türk dili ve kültürüne yönelik bilimsel düşünme, araştırma yapma ve akademik alt yapılarının geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Programla ilgili olarak Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal şunları söyledi: “Geçen yıl lisans öğrencilerimiz çok başarılı paneller gerçekleştirmişlerdi. Bu panellerin birinin kapanışında biraz da duygusallığa kapılarak bu programların, öğrencilerimizin daha kapsamlı etkinlikleri de başarabileceklerinin bir işareti olarak gördüğümü söylemiş ve gelecek yıl bir öğrenci sempozyumu düzenleme gayreti içinde olacağımızı müjdelemiştim. Bu sözlerimin, o an salonda bulunan öğrencilerimizden tahminimin fevkinde ilgi görmesi beni daha da ümitlendirmişti. Bu yıl yüksek lisans öğretimimiz de başlayınca hayalimiz düşünceye, düşüncemiz eyleme dönüştü. İstisnasız bütün Bölüm arkadaşlarımızın yüksek gayretleri ve öğrencilerimizi teşvikleriyle ortaya çıkan bilim şölenimizi 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Henüz ilk olduğu için sadece üniversitemizdeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle sınırlı tuttuk. Bundan sonraki yıllarda ulusal ve uluslararası olarak düzenlemeyi tasarladığımız ve bu yıl için TUDOB-2018 adını verdiğimiz Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Bilim Şöleni’ne dördü doktora, 13’ü yüksek lisans, 22’si lisans olmak üzere toplam 39 öğrencimiz bildirilerini sunacaklardır. Etkinliğimiz, dinleyici olarak izlemek isteyen herkese açıktır.” dedi. 

Dekan Köksal, Amasya Üniversitesi birimleri içinde bu büyüklükte ilk olacak olan etkinlik için neden “sempozyum” yerine “bilim şöleni” tabirini kullanmaları konusunda da şu sözlere yer verdi: “Bilim Şöleni”, pek kullanılmayan bir söyleyiş. Ancak biz Türkçeye olan duyarlılığımız nedeniyle Batı kaynaklı “sempozyum” yerine özellikle ve ısrarla “bilim şöleni” demeyi tercih ettik ve edeceğiz. Hatta amacımız bu ifadeyi önce üniversitemizde, sonra bütün ülke genelinde benimsetmektir. Sempozyum yerine “bilgi şöleni”nin kullanıldığı pek çok etkinlik oldu ama bize göre “bilim şöleni” demek daha doğrudur. Esasen “symposium”un Türkçe tam karşılığının “şölen” olduğunu söylersek bu adlandırmanın ne kadar doğru olduğu da ortaya çıkacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 194 defa okundu.

Benzer Haberler

Zübeyde Hanım ölümünün 96. yıldönümünde ismini taşıyan okulda anıldı

Zübeyde Hanım ölümünün 96. yıldönümünde ismini taşıyan okulda anıldı Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923'te hayatını kaybetmişti. Ölümünün 96.yıldönümünde adını taşıyan okul olan Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu’nda öğretmen, öğrenci ve velileri Zübeyde Hanımı rahmet ve minnetle andı. 

Cuma, Oca.18.2019 - 11:20

Venezüella Başkan Yardımcısı Havalimanında karşılandı

Venezüella Başkan Yardımcısı Havalimanında karşılandı

Çorum’u ziyarete gelen Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Ekonomiden Sorumlu Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah, Amasya Merzifon Havalimanı’nda Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:19

Vali Varol kazada yaralananları ziyaret etti

Vali Varol kazada yaralananları ziyaret etti

İstanbul'dan gittikleri memleketleri Ordu'nun Mesudiye ilçesindeki bir cenaze törenine katıldıktan sonra dönüşe geçen Bakırköy Belediyesine ait yolcu otobüsü, Amasya merkez Yassıçal Kavşağı mevkiinde gizli buzlanma dolayısıyla sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarına devrildi.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:17

Şiddetli rüzgar elektrik direğini devirdi

Şiddetli rüzgar elektrik direğini devirdi

Amasya’nın Taşova İlçesi Baraklı Köyünde Şiddetli rüzgar ve kar yağışı nedeniyle elektrik direği devrildi.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:16

Öğrenciler "dünya sınavına" hazırlanıyor

Öğrenciler "dünya sınavına" hazırlanıyor

Amasya’nın Suluova İlçesinde Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Sınavı Yapılacak.


Cuma, Oca.18.2019 - 11:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.