GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Suluova, Şehir Çalıştayına Çıkarma yaptı

Salı, Şub.17.2015 - 10:32
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Suluova, Şehir Çalıştayına Çıkarma yaptı

Suluova heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlediği Amasya Şehir Kimliği Çalıştayı'na üst düzey katılım sağladı.

Suluova heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlediği ve Amasya Belediyesi ile Amasya Üniversitenin organizesinde gerçekleştirilen Amasya Şehir Kimliği Çalıştayı'a en üst düzeyde en çok katılım sağlayarak ilçemizi temsil etti.

Çalıştayda, Amasya’nın tarihi kültürel varlıkları ve maddi, manevi değerleri korunarak; yeniden inşa ve imar sürecinde nasıl bir gelecek vizyonunun benimsenmesi gerektiği, değişim-gelişim süreçlerinde oluşan fırsat ve tehditlerin neler olduğu ve nasıl değerlendirileceği müzakere edildi. 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, yaklaşık 1 ay önce gerçekleşen Çalıştayın tanıtım toplantısına ve bugün gerçekleşen Amasya Şehir Kimliği Çalıştayına yüksek katılımdan dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Özdemir konuşmasında; "gerek merkezi hükümetimiz gerekse de şehrimizin yerel yönetimleri sorunları çözmek için gerekli çalışmaları yapıyor ancak bu noktada şehir kimliğimizi oluştururken hemşerilerimiz bizden beklentileri, çözüm önerileri ve düşünceleri bizim için önem arz ediyor, bu bağlamda yapmış olduğumuz Amasya Şehir Kimliği Çalıştayının şehrimize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi. 

Amasya Grand Ottoman Tesislerinde düzenlenen yuvarlak masa çalıştay toplantısına katılan Belediye Başkanı Fatih Üçok ise, Amasya ve ilçelerinin şehir kimliğiyle ilgili düzenlenen çalıştayın çok verimli ve faydalı geçtiğini belirtti. 

Amasya ve tüm ilçelerinden yoğun katılımın sağlandığı çalıştay’da en üst noktada Suluova’nın temsil edildiğini ve çalıştaya en fazla katılımın Suluova’dan olduğunu belirten Fatih Üçok, çalıştay hakkında yaptığı değerlendirmesinde; “Amasya şehrinin bugünkü konumu, kısa ve uzun vadede şehir için düşünülen plan ve programları, şehrin güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve dezavantajlı yönleriyle ile gelecekte nerede yer alacağı gibi konuları içeren bir çalıştay gerçekleştirildi. Şehirlerin özellikle bu yüzyılda yaşadığı temel sorunları önemle vurgulanarak bunlara çözüm önerilerinin alındığı etkili bir çalıştay oldu. Amasya ve tüm ilçelerindeki toplumun her kesiminden yetkililerin ve insanların katılım sağlaması adete şehirde yaşayan tüm çevrelerin görüşlerinin alınması acısından da bu çalıştay çok önemliydi. Sadece Amasya değil tüm ilçeleri de kapsayan şehrin tamamının fotoğrafını çekmek, ilgili temel sorunları tespit etmek ve önümüzdeki süreçte şehri bekleyen sorunlar ve tehlikeler burada çok sesli düşünüldü. Tüm bu alınan görüş ve fikirler toplanarak bakanlık tarafından değerlendirilerek bir çalıştay raporu hazırlanacak. Ben bugünkü çalıştay toplantısının şehrin gelecek vizyonu açısından çok önem arz edeceğini düşünüyorum ve inanıyoruz ki bugünkü çalışma il ve ilçemiz için bereketli bir çalışma oldu. İleri ki yıllarda faydalarını görme imkanımız olacak” dedi. 

Suluova heyeti olarak çalıştaya çok ciddi bir katılım olmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek katılım sağlayan herkese teşekkür eden Başkan Üçok; “STK, meslek odaları, muhtarlarımız, belediyemiz ve ilçe basınımız katıldı. Suluova’mız özellikle ilçemizin güçlü yönleri olarak, coğrafi konumu, yer altı ve yer üstü potansiyelleri itibariyle çok kıymet ifade eden bir ilçedir. Hatta sanayi bakanlığının yapmış olduğu gelişmişlik endeksinde 70’nci sıralarda olup kamuyla alakalı sıralamada da gelişmişlik sıralaması 2’nci sıra olarak ifade ediliyor. Bu şunu ifade ediyor. Suluova çok yüksek potansiyeli olan bir şehir. Bunun yanın da zayıf yönleri de ve bekleyen tehdit yönleri de var. Suluova’mızı ifade ederken güçlü ve zayıf yönlerini de ortaya koyduk. Bu tehdit yönlerinin en önemlisi Suluova’mız için ciddi bir tehdit olarak kabul ettiğimiz Gürmin A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santraldir. Bunun dışında çevre kirliliği ve ahırsal atıklar, akarsuların kirliliği, çarpık yapılaşma ve göç gibi Suluova’mızı bekleyen tehditlerde var” dedi. 

Son yıllarda büyük ekonomik yatırımların Suluova’ya gelmekte olduğunu ve güçlü yönlerinin fark edildiğinin altını çizen Başkan Üçok; “bizi sevindiren güçlü yönlerimizden biri Suluova’mız ekonomik yatırımları son yıllarda hızlı bir şekilde alan bir şehir olmasıdır. Gerek hükümet, gerek yerel yönetim ve gerekse de özel müteşebbisler tarafından Suluova’mıza son yıllarda çok ciddi büyük yatırımlar yapılmaya başlandı. Suluova da özellikle belirtmek gerekirse temiz ve çevreci enerji diye tarif edilebilecek biogaz tesisleri ve rüzgar çevrim santralleri yerini almaya da başladı. Bunlarda ilçemiz için önemli değerlerdir. Ayrıca Besi OSB ve Organize Sanayi Bölgeleri Suluova’nın önemli kazançlarıdır. Besi OSB ve Organize Sanayi bölgelerinde son 2 yıldır yapılan yatırımlar göz kamaştırıyor. Bunlar Suluova’mızın en önemli fırsatları olarak görmek mümkündür” dedi. 

Düzenlenen çalıştay’da Suluova’nın önündeki tehditleri ve çözüm önerilerini gerektiği gibi ifade ettiklerini açıklayan Başkan Üçok; “yapılan çalıştayda özellikle Suluova’nın çevresel etkileri olan Termik Santralin yeri, ahırsal atıklar, suların kirliliği gibi önemli meselelerle ilgili alınacak tedbirler ve çözümleri hakkında önerilerimizi ve beklentilerimizi içeren düşünce ve fikirlerimizi ifade ettik. Bunların çözümü noktasında gerekli çalışmalar ortaya konursa biz inanıyoruz ki Suluova’mızın önündeki tehditler de kalkacaktır” dedi. 

Çalıştay da özellikle tüm Amasya bölgesini tehdit eden Termik Santral konusundaki çekince ve çözüm önerilerini hassasiyetle dile getirdiklerini ifade eden Başkan Fatih Üçok; “çalıştaya Suluova’dan katılım sağlayan herkesin ortak noktası ilçemiz ve tüm Amasya bölgesi için bir tehdit olarak Termik Santrali gördüğümüzü ve termik santralin yerinin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini ifade ettik. Biz inanıyoruz ki bu çalıştaydan çıkacak ortak sese gerek Gürmin A.Ş. ve gerekse çevreye duyarlı olan tüm herkes olumlu bir yaklaşım sergileyecek. Biz hükümetimizin enerji politikalarına karşı değiliz. Yer altında saklı duran enerji kaynaklarının yer üstüne çıkarılarak ekonomiye kazandırılması son derece önemlidir. Ama Suluova gibi çok önemli bir tarım havzası olan bir bölgeye zarar verecek termik santral gibi tüm tesislerin iyi etüt edilmesi ve yerlerinin buna göre belirlenmesi gerektiğini düşündüğümüzü anlattık. Bu anlamda bizim acımızdan çalıştayın gayet olumlu ve bereketli bir toplantı olduğuna inanıyorum. Bu noktada çalıştaya katılan tüm katılımcıların bizim özellikle termik santral konusundaki çekincelerimize destek verdiklerini gördük, çünkü bu tesis tüm il ve ilçeleri tehdit etmektedir. Buradaki katılımcıların çoğunluğun bunu görmüş ve kabul etmiş oldukları görülüyor. Bu tesisin tüm bölgeye zarar vereceği şeklinde ortak kanaat olduğunu gördük” dedi. 

Çalıştay’a katılan Yeşil Suluova Platform mensuplarını da teşekkür eden Başkan Üçok; “bu çalıştayda özellikle Yeşil Suluova Platformu büyük bir caba sarf etti. Tüm masaları ziyaret edip konu hakkında broşürler vererek bizzat bilgilendirmelerde bulundular. Çalıştay da özellikle termik santralin yerinin değiştirilmesi adına sesimizi gür bir şekilde duyurduğumuzu düşünüyorum. Keşke çevre bakanımızda katılsaydı, o zaman biz özellikle termik santral konusundaki çekincelerimizi ve çözüm önerilerimizi bakanımıza direk sunabilirdik” dedi.

Çalıştay hakkında açıklamalarda bulunan Yeşil Suluova Platform temsilcilerinden Cemalettin Çakırtaş ise, “yapılan çalıştay termik santral konusundaki çekincelerimizin ifadesi noktasında çok verimli oldu. Bire bir tüm arkadaşlarımızla bütün katılımcıların masalarını ziyaret ederek konunun hassasiyetini anlatıp dikkate almalarını talep ettik. Ve gerçekten çok olumlu yaklaşım, ifade ve destekler gördük. Termik santral konusundaki çekincelerimizi yeterince ifade ettiğimizi ve katılımcılar arasından kabul gördüğünü gördük. Bunun hazırlanacak olan çalıştay raporlarına da yansıyacağına inanıyorum. Sayın çevre bakanımıza bu konudaki hassasiyetimizin yer aldığı ifadelerin öncelikli maddeler olarak sunulacağına inanıyorum. Bu anlamda hem Suluova dan yüksek katılımın olması ve hem de bu çalıştay’da tüm katılımcılara kendimizi gerektiği gibi ifade etmemiz oldukça sevindirici ve ümit vericiydi. Bunun olumlu sonuçlarını alacağımızı ve bu nokta da önemli bir adım attığımızı düşünüyorum” dedi.

Termik Santral konusunda önemli bir adım atarak bakanlık yetkilileriyle il genelindeki tüm yetkililere konunun önemini yeterince dile getirdiklerini belirten Çakırtaş; “bundan sonra yol haritamızda, belediye ve TSO başkanlarımızın yer aldığı bir heyetle Ankara’da çevre ve enerji bakanlığına bir çıkarmamız olacak. Hem siyaseten ve hem de ticaretten en yüksek mercide de ki arkadaşlarımızın yer alacağı bu heyetle enerji ve çevre bakanlığına bu projenin yanlışlarını anlatacağız. Ardından ise il ve tüm ilçelerinde destek ve katılımlarıyla çok ciddi anlamda yürüyüş ve miting yaparak sesimizi duyurmaya ve termik santralin yerinin değiştirilmesini sağlamaya çalışacağız. İlçemizden çalıştaya katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Amasya Grand Ottoman Tesislerinde düzenlenen yuvarlak masa çalıştayına daha önce katılacağı açıklanan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin bir başka proğramı dolayısıyla ve Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan'ın ise iç işleri bakanlığının bir davetine katılması nedeniyle iştirak edemediği yaklaşık 4 saat süren program ikramların ardından sona erdi.  

Çalıştayda Katılımcıların şu soruları cevaplaması beklendi;

1.Siz şehrinizi hangi kelime, cümle veya simgeyle tanımlarsınız?
2.Şehrinizi aşağıdaki parametreler açısından bir cümle ile değerlendiriniz.
Tarihi, Kültürel Birikimi, Doğal Güzellikleri, Konumu, Ekonomik Gelişmişliği.
3.Şehrinize ait başlıca “simgeler” nelerdir?
4.Size göre şehrinizin en temel “çevre sorunları” nelerdir ve nasıl çözülebilir?
5.Şehrinizle ilgili “kentsel dönüşüm ve gelişim” politikaları hakkındaki tespitleriniz, teklifleriniz nelerdir?
6.Şehrinizin güçlü-zayıf yönler ile fırsatlar-tehditler (GZFT) analizini yapar mısınız?
Güçlü Yönler, Fırsatlar, Zayıf Yönler, Tehditler,
7.Tespit ettiğiniz zayıf yönler veya tehditler için çözüm önerileriniz nelerdir?
8.Şehrinizin geleceğiyle ilgili “hayalleriniz” nelerdir? Kısa, orta ve uzun vadede nerede ve nasıl görmek istersiniz?
9.Yukarıda bir cümleyle ifade edemediğiniz veya sorulmadığını düşündüğünüz ilave görüş ve önerileriniz nelerdir?

Çalıştaylar, şehre şehirlinin gözünden ve gönlünden bakmak; şehrin gelecek vizyonunu şehirde yaşayanlarla birlikte belirlemek için düzenleniyor. Yapılacak çalıştaylar 81 ili kapsayacak.
yenihabergazetesi

 


Bu haber 801 defa okundu.
Etiketler: Suluova , Şehir Çalıştayına Çıkarma yaptı

Benzer Haberler

Suluova’da, 23 Nisan kutlandı

Suluova’da, 23 Nisan kutlandı

Amasya’nın Suluova İlçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşku içinde kutlandı. Yapılan ilk kutlamada Hükümet Konağı yanındaki Atatürk büstüne İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu, öğrencilerle kurum çelengini sunmasının ardından saygı duruşu ile İstiklal Marşı okundu.


Pazartesi, Nis.24.2017 - 15:26

Suluova’da unutulan oyunlar yaşatılıyor

Suluova’da unutulan oyunlar yaşatılıyor Amasya’nın Suluova İlçe Belediye Başkanı Fatih Üçok, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar müsabakasına katıldı.

Perşembe, Nis.20.2017 - 09:09

Kutlu Doğum Haftası kutlamaları Suluova’da başladı

Kutlu Doğum Haftası kutlamaları Suluova’da başladı

Amasya’nın Suluova İlçe Belediye Başkanı Fatih Üçok, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen kermes açılışına katıldı.


Çarşamba, Nis.19.2017 - 09:01

Suluova’da Referandum coşkusu yaşandı

Suluova’da Referandum coşkusu yaşandı

Amasya’nın Suluova ilçesindeki Referandum oylaması sonucunda Amasya il genelinin yine oy rekoru kırılırken, AK Partililer ile vatandaşlar ülke genelinde %51.5 oyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve il genelinde % 72’.2 lık oran ile kırılan oy rekorunu coşkuyla kutladı.


Salı, Nis.18.2017 - 08:43

Üçok: Suluova bir huzur ve hoşgörü şehridir

Üçok: Suluova bir huzur ve hoşgörü şehridir

Amasya’nın Suluova İlçe Emniyet Müdürü Murat Oflaz beraberindeki TEM Büro Amiri Komiser Nurettin Yıldız ile birlikte, Suluova İlçe Belediye Başkanı Fatih Üçok’u ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.


Salı, Nis.11.2017 - 11:31
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.