GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Evini sattı, KOSGEB’ten destek aldı yılmadı, şimdi ihracat yapıyor

Salı, Mar.13.2018 - 09:50
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Evini sattı, KOSGEB’ten destek aldı yılmadı, şimdi ihracat yapıyor

Amasya’da KOSGEB’ten aldığı destek ile Adal Misket markası adı altında doğal elma pekmezi ve elma sirkesi üreten Kadın Girişimci Mahide İnce (45), Muhasebecilik mesleğini bırakarak evini sattı, yılmadı, girişimci oldu, şimdi ise Kuzey Irak’a ihracat yapıyor, Fransa’ya ise ihracata hazırlanıyor.

Amasya’da KOSGEB’ten aldığı destek ile Adal Misket markası adı altında doğal elma pekmezi ve elma sirkesi üreten Kadın Girişimci Mahide İnce (45), Muhasebecilik mesleğini bırakarak evini sattı, yılmadı, girişimci oldu, şimdi ise Kuzey Irak’a ihracat yapıyor, Fransa’ya ise ihracata hazırlanıyor.

İnce, Amasya’nın ünlü misket elmasından elma pekmezi ve elma sirkesi üretiyor. KOSGEB’ten de destek alarak, ihracata başladı.

KOSGEB Müdürü Bayram Ali Kukuş: “İşletmemiz yaklaşık 1,5 yıl önce KOSGEB Amasya Müdürlüğümüze başvurarak, girişimcilik desteğinden yararlanmaya hak kazandılar. Bu destek kapsamında 50 bin tl’ye kadar hibe, 100 bin tl geri ödemeli olmak üzere 150 bin tl’ye hak kazandılar. İşletmemiz bu süreçte tabi üretim yapması ayrıca ürettiği ürünleri özellikle ihracat yoluyla satışını yapması bizi ayrıca mutlu etti. KOSGEB olarak biz bayan girişimcilerimize pozitif ayrımcılık yaparak Amasya Müdürlüğümüz kapsamında yüzde 90’a kadar destek sağlamaktayız” dedi.

Bu işe başlamaya karar vermeden önce şehri iyi analiz eden kadın girişimci Mahide İnce: “Bir şehre ne gerekir, bir şehirde ne yetişir, daha doğrusu en çok da bundan esinlenerek yola çıktım. Öncelikle benim şuan ki gençlere, iş yapmak isteyen gençlere tavsiyem öncelikle o şehrin ihtiyacına baksınlar. Eksiğine baksınlar, eksiğine bakmadan kesinlikle girişimciliğe kalkmasınlar. Mesela Amasya bir tarım şehri. Amasya’da neler yetişiyor işte meyve. Özellikle elma alanında Amasya çok güzel bir şehir. Bende elmadan esinlenerek, elma pekmezi, elma sirkesi gibi ürünler çıkartmayı düşündüm. Tabi öncelikle bunu yapmak içinde girişimcilik kursuna gitmeme gerekiyordu. O belgeyi almam gerekiyordu. Sağolsun bu konuda KOSGEB’in de birçok desteği olduğu için KOSGEB’ten girişimcilik kurslarına giderek, öncelikle o belgeyi aldım. Sonra projemi sundum ve projemin arkasında oldular. Tabi ki bu projeyi yaparken her şey göründüğü gibi olmadı. Kendim de bir takım sermaye katmak zorunda kaldım. Kendi oturmuş olduğum evi sattım. Bu işi yapabilmek için kendi oturduğum evi sattım. Ondan sonra bu sermaye biraz daha artıya çıktı. Biliyorsunuz tabi Pazar çok önemli, ben Pazar konusunda ilk başta ihracat, yani yurtdışından başladım. Kuzey Irak, Güney Irakla başladım. Orada başladık daha doğrusu satışlarımıza, pazarımıza. Türkiye’de yeni başlıyoruz. Yakın bir zamanda Amasya’nın giriş ve çıkışlarına showromlar açacağız.  Yani ürünlerimiz raflara çıkmaya hazır” dedi.

Elma pekmezi ve elma sirkesi ürettiğini söyleyen İnce: “bunlar tamamen doğal ve organik. Yani hiçbir katkı maddesi içerisinde yoktur”

Yurtdışına da sattıklarını belirten kadın girişimci Mahide İnce şu an Irak’a veriyoruz. Güney ve Kuzey Irak’a veriyoruz. Fransa’ya vereceğiz. Yakın bir zamanda oraya vereceğiz. (Fransa)”

Kendi gibi girişimcilere de tavsiyelerde bulunan İnce: “Kesinlikle cesur olsunlar, yılmasınlar” dedi.

İnce, ürettiği ürünleri yurt içinde büyük marketlere, yurtdışında Irak’a verirken, Fransa’ya da ihracata hazırlanıyor.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 314 defa okundu.

Benzer Haberler

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Ülkemizde yaşayan sığınmacı ve mülteci çocukların Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması ve Türk çocuklar ile yabancı uyruklu çocuklarımız arasında karşılıklı diyaloğa ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amacıyla Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde “Sosyal Uyum Programı” kapsamında çalışmalar başlatıldı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:39

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek için Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında  İŞKUR Amasya İl Müdürlüğüne müracaat eden 162 kişi arasından alımı yapılacak 20  kişi kura ile belirlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:37

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Amasya Merkez ilçe nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Ferhat Erdin, 15 Ekim 2008 tarihinde Şırnak ili kırsalında bölücü terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışmada şehit olmuştu.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:36

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi Amasya SGK İl Müdürlüğü personellerine Prof. Dr. Ertuğrul Yaman tarafından personellerin iş ve özel hayatlarında daha mutlu ve başarılı olmaları ve vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu vizyon ve misyonuna uygun hizmet verebilmek amacıyla ‘’Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri’’ konulu seminer düzenlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:35

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Amasya’da meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasında darbe alan aracı ırmağa uçmaktan köprü korumalıkları kurtardı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.