GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Resmî Gazetede

Cuma, Ara.08.2017 - 09:37
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Sağlık Bilimleri Enstitüsü Resmî Gazetede

Amasya Üniversitesi bünyesinde "Sağlık Bilimleri Enstitüsü" açıldığına dair karar Resmî Gazete’de yayınlandı.

Amasya Üniversitesi bünyesinde "Sağlık Bilimleri Enstitüsü" açıldığına dair karar Resmî Gazete’de yayınlandı.

Enstitülere önemli sorumluluklar düşmektedir

Konuyla ilgili açıklama yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; "Yükseköğretim sistemimizin son on yıl içerisinde önlisans ve lisans düzeyinde okullaşma oranında önemli bir mesafe kaydettiği bilinen bir gerçektir. Diğer taraftan, bu artışa paralel olarak belirli kalite süreçleri geliştirilerek okullaşma yasal düzenlemelerle desteklenmeye başlanmıştır. Yükseköğretim alanındaki önemli süreçlerden bir tanesi de lisansüstü eğitim sürecidir. Özellikle genç nüfusumuzun lisans eğitiminden sonra, belirlenmiş alanlarda ihtisaslaşarak lisansüstü eğitim yapması önem arz etmektedir. Bu noktada ise üniversitelerimiz bünyesinde çalışmalarını sürdüren enstitülerimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Bilindiği gibi, lisansüstü eğitimin amacı 'değişik çalışma alanlarında kişisel entelektüel derinliği geliştirmek; eğitim, araştırma, endüstri ve yönetimde kariyer için etkin eğitimi vermek' olarak tanımlanmaktadır. Böylesine önemli bir eğitim süreci; lisansüstü eğitim gören öğrencilerin fikir alışverişinde bulunmalarına, yaratıcı bir şekilde problem çözme konusunda yetenekleri ortaya çıkarmalarına ve öğrencilerin takım çalışması yapabilme, iletişim ve liderlik gibi becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunacaktır.'' dedi.

Sağlık Alanında Önemli Adımlar Attık

Orbay şöyle devam etti: ‘’Üniversitemiz bünyesinde son üç yıl içerinde özellikle sağlık alanında önemli bir akademik ve fiziksel yapılanma söz konusudur. Hali hazırda Tıp Fakültemizce Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon (ortak kullanım) protokolü imzalanmış olup, akademik kadroları her geçen dönemde hızla artmaktadır. Benzer şekilde, Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki hemşirelik ve ebelik programlarımız aktiftir. Diğer taraftan, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda da pek çok program aktif olup, öğretim üyesi sayısı hızla artmaktadır. Sağlık ile ilişkili bir diğer programımız ise, yıllardır lisans düzeyinde eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Bölümümüzdür. Bu alanda da önemli sayıda öğretim üyemiz bulunmaktadır.

Üniversitemizin 2015-2019 Stratejik Planı içerisinde sağlık alanındaki gerek akademik gerekse fiziksel yatırımlar önemli yer tutmaktadır. Bu gerekçelerden hareketle, sağlık bilimleri alanında bilimsel düşünceyi ön planda tutan, bilime ve teknolojiye katkıda bulunabilecek, ulusal ve uluslararası düzeyde mesleki bilgiyle donatılmış, donanımlı, ülkesini ve üniversitesini daima ileriye taşıma gayreti içerisinde olan bilim insanı ve uzmanlar yetiştirmek amacıyla bünyemizde “Sağlık Bilimleri Enstitüsü” kurulmasını öngörmüştük. Buna dair karar da bugün Resmî Gazete’de yayınlandı.’’

Üniversitenin bünyesinde halihazırda Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri olduğunu dile getiren Orbay, bu enstitülere ise bu akademik yıl rekor başvuru olduğunu söyledi. Aynı başarıyı Sağlık Bilimleri Enstitüsü için de beklediklerini kaydeden Orbay; Sağlık Bilimleri Enstitüsünün Türk yükseköğretim hayatına hayırlı olmasını diledi.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 253 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine

Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine Spor Toto Bölgesel Amatör liginde bu hafta Amasya 12 Haziran stadyumunda 1957 Ünyespor ile karşılaşacak olan Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine yapılıyor.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:37

“Türkü Türkü Türkiyem” projesi UDS tarafından ödüllendirildi

“Türkü Türkü Türkiyem” projesi UDS tarafından ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eTwinning Türkiye Koordinatörlüğü tarafından 2009 yılından bu yana yürütülen "eTwinning Avrupa Okul Ortaklıkları Programı" kapsamında gerçekleştirilen projelerin kalite etiketleri, ulusal çapta ‘Ulusal Kalite Etiketi’, Avrupa çapında ise ‘Avrupa Kalite Etiketi’ ile ödüllendirilmektedir. Bu bağlamda Merkez ilçe Atatürk İlkokulu İngilizce Öğretmeni Tuğçe Batmaz, yapmış olduğu çalışmalarla UDS tarafından ‘Ulusal Kalite Etiketi’ ile ödüllendirildi.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:36

“Türk milli kimliğine alerji duyan bu ayrılıkçılara geçit verilmemeli”

“Türk milli kimliğine alerji duyan bu ayrılıkçılara geçit verilmemeli”

MHP Amasya il Başkanı Erhan Demir8 Ekim 2013’te Türk'üm diyemeyen zihniyetler tarafından kaldırılan Öğrenci Andı, Danıştay’ın kararı ile geri döndü” dedi.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:34

“Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum”

“Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum”

Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:33

“Muhtarlar, devletimizin her mahalle ve köydeki kurumsal temsilcileridir”

“Muhtarlar, devletimizin her mahalle ve köydeki kurumsal temsilcileridir”

Vali Dr. Osman Varol, "19 Ekim Muhtarlar Günü" nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:32
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.