GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Resmî Gazetede

Cuma, Ara.08.2017 - 09:37
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Sağlık Bilimleri Enstitüsü Resmî Gazetede

Amasya Üniversitesi bünyesinde "Sağlık Bilimleri Enstitüsü" açıldığına dair karar Resmî Gazete’de yayınlandı.

Amasya Üniversitesi bünyesinde "Sağlık Bilimleri Enstitüsü" açıldığına dair karar Resmî Gazete’de yayınlandı.

Enstitülere önemli sorumluluklar düşmektedir

Konuyla ilgili açıklama yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; "Yükseköğretim sistemimizin son on yıl içerisinde önlisans ve lisans düzeyinde okullaşma oranında önemli bir mesafe kaydettiği bilinen bir gerçektir. Diğer taraftan, bu artışa paralel olarak belirli kalite süreçleri geliştirilerek okullaşma yasal düzenlemelerle desteklenmeye başlanmıştır. Yükseköğretim alanındaki önemli süreçlerden bir tanesi de lisansüstü eğitim sürecidir. Özellikle genç nüfusumuzun lisans eğitiminden sonra, belirlenmiş alanlarda ihtisaslaşarak lisansüstü eğitim yapması önem arz etmektedir. Bu noktada ise üniversitelerimiz bünyesinde çalışmalarını sürdüren enstitülerimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Bilindiği gibi, lisansüstü eğitimin amacı 'değişik çalışma alanlarında kişisel entelektüel derinliği geliştirmek; eğitim, araştırma, endüstri ve yönetimde kariyer için etkin eğitimi vermek' olarak tanımlanmaktadır. Böylesine önemli bir eğitim süreci; lisansüstü eğitim gören öğrencilerin fikir alışverişinde bulunmalarına, yaratıcı bir şekilde problem çözme konusunda yetenekleri ortaya çıkarmalarına ve öğrencilerin takım çalışması yapabilme, iletişim ve liderlik gibi becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunacaktır.'' dedi.

Sağlık Alanında Önemli Adımlar Attık

Orbay şöyle devam etti: ‘’Üniversitemiz bünyesinde son üç yıl içerinde özellikle sağlık alanında önemli bir akademik ve fiziksel yapılanma söz konusudur. Hali hazırda Tıp Fakültemizce Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon (ortak kullanım) protokolü imzalanmış olup, akademik kadroları her geçen dönemde hızla artmaktadır. Benzer şekilde, Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki hemşirelik ve ebelik programlarımız aktiftir. Diğer taraftan, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda da pek çok program aktif olup, öğretim üyesi sayısı hızla artmaktadır. Sağlık ile ilişkili bir diğer programımız ise, yıllardır lisans düzeyinde eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Bölümümüzdür. Bu alanda da önemli sayıda öğretim üyemiz bulunmaktadır.

Üniversitemizin 2015-2019 Stratejik Planı içerisinde sağlık alanındaki gerek akademik gerekse fiziksel yatırımlar önemli yer tutmaktadır. Bu gerekçelerden hareketle, sağlık bilimleri alanında bilimsel düşünceyi ön planda tutan, bilime ve teknolojiye katkıda bulunabilecek, ulusal ve uluslararası düzeyde mesleki bilgiyle donatılmış, donanımlı, ülkesini ve üniversitesini daima ileriye taşıma gayreti içerisinde olan bilim insanı ve uzmanlar yetiştirmek amacıyla bünyemizde “Sağlık Bilimleri Enstitüsü” kurulmasını öngörmüştük. Buna dair karar da bugün Resmî Gazete’de yayınlandı.’’

Üniversitenin bünyesinde halihazırda Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri olduğunu dile getiren Orbay, bu enstitülere ise bu akademik yıl rekor başvuru olduğunu söyledi. Aynı başarıyı Sağlık Bilimleri Enstitüsü için de beklediklerini kaydeden Orbay; Sağlık Bilimleri Enstitüsünün Türk yükseköğretim hayatına hayırlı olmasını diledi.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 116 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeşilırmak Ortaokulu’ndan Güneş’e ziyaret

Yeşilırmak Ortaokulu’ndan Güneş’e ziyaret Yeşilırmak Ortaokulu Öğrencileri Dr. Hüseyin Güneş’i Ziyaret Ettiler.


Cumartesi, Oca.20.2018 - 09:47

Vali Varol pazar esnafı ile sohbet etti

Vali Varol pazar esnafı ile sohbet etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesindeki pazar yeri esnaflarımızı ziyaret edip pazar yerinde incelemelerde bulundu.


Cumartesi, Oca.20.2018 - 09:46

Şehit Gültekin Tırpanı anma programı düzenlendi

Şehit Gültekin Tırpanı anma programı düzenlendi

Amasya Merkez Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde şehit Gültekin Tırpan’ı anma programı düzenlendi.


Cumartesi, Oca.20.2018 - 09:46

Suluova’da karne heyecanı yaşandı

Suluova’da karne heyecanı yaşandı

Suluova İlçe Belediye Başkanı Fatih Üçok, 2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci döneminin sona ermesiyle birlikte Yunus Emre İlkokulunda düzenlenen Karne dağıtım törenine katılarak öğrencilerinin heyecanına ortak oldu.


Cumartesi, Oca.20.2018 - 09:45

Pazarcı esnafın talep ve isteklerini dinledi

Pazarcı esnafın talep ve isteklerini dinledi

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk pazarcı esnafı ziyaret etti.


Cumartesi, Oca.20.2018 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.