GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Karadeniz Baro Başkanları ve CMK Kurul Toplantıları Samsun’da yapıldı

Çarşamba, Ara.06.2017 - 09:10
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Karadeniz Baro Başkanları ve CMK Kurul Toplantıları Samsun’da yapıldı

Karadeniz Baro Başkanları toplantısı Samsun Barosu ev sahipliğinde gerçekleşti. 

Karadeniz Baro Başkanları toplantısı Samsun Barosu ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr.Av.Metin Feyzioğlu, T.B.B. Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Filiz Saraç, Av. Gültekin Uzunalioğlu İle T.B.B Disiplin Kurulu Başkanı Av. Uğur Uzer ile Amasya Baro Başkanı Av.A.Melik Derindere, Bartın Baro Başkanı Av. Ferhat Patlatır, Çankırı Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Çorum Baro Başkanı Av.Altan Akpınar, Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, Karabük Baro Başkanı Av.Rıdvan Erdoğan, Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, Ordu Baro Başkanı Av. Murat Haluk Poyraz, Rize Baro Başkanı Av.Mehmet Çırakoğlu, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Sinop Baro Başkanı Av. Hicran Kandemir, Tokat Baro Başkanı Av. Faruk Bostancı, Trabzon Baro Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Zonguldak Baro Başkanı Özel Eloğlu katıldı. Aynı gün CMK bölge toplantısı da gerçekleşti. Her İki Toplantı Da Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Av. Filiz Saraç Ve T.B.B. Başkanı Prof.Av. Metin Feyzioğlu’nun açılış konuşmaları ile başlamıştır. Toplantı sonrası aşağıdaki ortak açıklama kamuoyu ile paylaşıldı.

12. Karadeniz Bölge Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi: “Demokratik sistemlerin gücünü hukuk devletinden aldığı, hukuk devletinin ana prensibinin ise adil yargılanma hakkı olduğu bir gerçektir. Etkin, bağımsız, tarafsız bir yargının olmazsa olmazı etkin savunmadır. Dönem itibariyle savunmanın önünde önemli engeller olup, baskılanmış savunma modeli yaratılmak istendiği bir gerçektir. 15 Temmuz sonrasında gelinen bu süreçte çıkarılan OHAL uygulamaları ve KHK larla sürdürülen yönetim biçimi ve liyakat ilkesinin terki yargılamalarda maalesef adil yargılanma ilkesini zedelemektedir. Dönem itibariyle adil yargılamanın olmazsa olmaz ilkelerinden kanunilik ilkesi, masumiyet karinesi gibi ilkelerden vazgeçilmiştir. Sorun şu ki adil yargılanma ilkesinin zedelenmesi ancak gerçek suçluların aklanmasına neden olacak, bu durum sadece ülkemizin ve milletimizin bekasını tehdit eden terör örgütlerinin işine yarayacaktır.
Barolar olarak uzun zamandır bireylerin adalete erişimini kolaylaştırmak, adil yargılanmanın her bireyin ulaşacağı bir hak olmasını sağlamak amacıyla CMK Komisyonlarımız eliyle hizmet vermekteyiz. Bu süreçte günlerce soruşturmalarda kalınmakta, aylarca da tutukluluk incelemeleri takip edilmekte buna rağmen insan onuru ile bağdaşmayacak düzeyde ücret ödenmektedir. Bu haliyle, ağır sorumluluk gerektiren bu hizmetin sürdürülmesi hak dengesini avukatlar aleyhine bozmuştur. Bu dönemde özellikle FETO dosyaları nedeni ile soruşturmaların sık ve yoğun olması avukatlar açısından CMK hizmeti yükünün ve sorumluluğunu daha da arttırmıştır. CMK Ücret tarifesinde soruşturmanın kolluk kısmı ve Sulh Ceza Hakimliğinde olan hizmetlerin ayrı ücretlendirilmesine rağmen, bir bütün kabul edilerek tarifede belirlenen Sulh Ceza Hakimliği sorgu ücretinin soruşturma ücreti içinde değerlendirilerek yok sayılmasına neden olan tek ücret uygulamasından vazgeçilmelidir. CMK Ücret tarifesi mutlak surette mahkemelerdeki asgari ücret seviyesine çıkartılmalıdır.
Toplumun hemen hemen her kesiminin şiddet sarmalından nasibini aldığı bu dönemde avukatların da fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını üzülerek görmekteyiz. Ülkemizde düzenli ve sürekli şekilde artış eğilimini gösteren şiddetin sebeplerini tespit ve ortadan kaldırılmasına yönelik etkin çalışmalar yürütülmeli, aynı zamanda avukatlara yönelen şiddetin sosyolojik, psikolojik, ekonomik boyutlarının incelenmek suretiyle kaynağına inilerek, gerekli tedbirler ivedilikle alınmalıdır.
Adalet Bakanlığı haklı haksız hemen her şikayette avukat hakkında soruşturma izni vererek avukatın yargılanması ile ilgili süreci başlatıyor olmasına rağmen aynı hassasiyet ve hızın avukatlara karşı eylemde bulunan şüpheli ve sanıklara karşı gösterilmediğine de üzüntü ile tespit etmiş bulunuyoruz. Bu anlamda avukatlar ile ilgili soruşturmalarda çok daha hassas davranılması zorunluluğu bulunmaktadır.
Avukatlık Yasasının toplumdaki sorunları çözmeye yönelik vatandaşlarımız yararına alternatif çözüm yolu sunan Avukatlık Kanunu 35/A maddesinin etkin bir şekilde uygulanmasına hız ve etkinlik kazandırılmalıdır. Bu yolun adaletin hızlı ve etkin kullanımında diğer ihtiyari alternatif çözüm yollarından daha hızlı daha ekonomik ve etkin olduğu da bilinmelidir. Barolar olarak kamuoyu ile paylaşmayı görev bilmekteyiz”
Amasya Baro Başkanlığı, Artvin Baro Başkanlığı, Bartın Baro Başkanlığı, Bolu Baro Başkanlığı, Çankırı Baro Başkanlığı, Çorum Baro Başkanlığı, Düzce Baro Başkanlığı, Giresun Baro Başkanlığı, Gümüşhane-Bayburt Baro Başkanlığı, Karabük Baro Başkanlığı, Kastamonu Baro Başkanlığı, Ordu Baro Başkanlığı
Rize Baro Başkanlığı, Samsun Baro Başkanlığı, Sinop Baro Başkanlığı, Tokat Baro Başkanlığı, Trabzon Baro Başkanlığı ve Zonguldak Baro Başkanlığı.


Bu haber 151 defa okundu.

Benzer Haberler

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Amasya Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yürütülen yaz futbol kursu için kayıtlar başladı, kayıtlar, Belediyespor tesislerinde gerçekleştirilecek.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:53

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Ramazan ayını tebrik ederek, “Bu mübarek günlerin hem ülkemize, hem camiamıza, hem de İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:52

Sünnet şöleni kayıtları başladı

Sünnet şöleni kayıtları başladı Amasya Belediyesi tarafından özellikle dar gelirli ailelere yönelik düzenlenen geleneksel sünnet şöleni kayıtları başladı. 

Cumartesi, May.26.2018 - 09:51

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, 24 Mayıs ile 31 Ağustos arasında kargoda yüzde 25 indirim kampanyası başlattıklarını söyledi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:49

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek üzere Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında çalışacak olan işçilere İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında eğitim verildi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:48
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.