GAZETELER

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

Çarşamba, Ara.06.2017 - 08:52
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. 

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Aras yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet döneminin yeni Türkiye’sini inşa etmek için bir dizi devrimler yaparken, yıllardır ezilen, erkeğinin yanında hiçbir sosyal, siyasi hakka sahip olmayan Türk kadınının ekonomik ve sosyal hayata adapte olabilmesi için kadınları da düşünmüş, onların toplumda ezilmeden kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik ve sosyal imkanlara sahip olması için gereken düzenlemeleri yapmıştır. 1930 yılında belediye seçimlerine katılma ve 1933 yılında muhtar ve ihtiyar heyetine seçilebilme hakkına sahip olurken, 5 Aralık 1934’te anayasada yapılan değişikliklerle Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Eski Türk devletlerinde siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda daima erkeğinin yanında olan Türk kadını, ne yazık ki Osmanlı Devleti döneminde ikinci sınıf insan konumuna itilmiş, evlenme, boşanma ve miras hukuklarında söz hakkını kaybetmiştir. Çağdaş, demokratik ve laik bir toplumu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, kadınlarımızın insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmış ve Türk kadını dünya kadınlarından çok önce bu haklara sahip olmuştur.
Türkiye 83 yıl önce parlamentodaki kadın temsilci oranıyla dünya ikincisiydi. Fakat Bu gün ise ortalamalarda son sıralardadır. Türkiye'de her 3 kadından biri aile içi şiddet mağduru namus adına işlenen kadın cinayetlerine hayatlarına son verilmektedir. 
Hiçbir Türk kadını 2-3 eş olmak istemez. Hiçbir Türk kadını erkeklerden bir adım geri kalmak istemez. Hiçbir Türk kadını bakamayacağı çocukları doğurmak istemez. Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez. Bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak, Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği tüm haklarına 21’inci yüzyılda da sahip çıkıyor ve destekliyoruz. Yurdumuzun bütünlüğü, halkımızın mutluluğu için her zaman kadınlarımızın yanındayız. Cumhuriyet Halk Partisi Amasya İl Kadın Kolları olarak, 5 Aralık'ta Ankara Arena'da düzenlenen "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşmasına" katılacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt
 


Bu haber 136 defa okundu.

Benzer Haberler

“Vaatlerin yerine getirilmesini, beklentilerin karşılanmasını bekliyoruz”

“Vaatlerin yerine getirilmesini, beklentilerin karşılanmasını bekliyoruz”

Eğitim-Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, sorunların çözümü noktasında sorumluluk aldıklarını, kararlılıkla mücadele verdiklerini ifade ederek, “Hedefimiz, insani değerler ışığında yaşanabilir bir dünyayı yeniden oluşturabilmektir. Bunu başarmak için, her türlü düzenbazlıkla mücadele etmeli, tehdit ve şantajdan çekinmemeli, kararlılıkla, doğru bildiğimiz yolda korkmadan yürümeye devam etmeliyiz. Adaletin tesisi için bu bir insanlık borcudur” dedi.


Salı, Haz.19.2018 - 08:55

“Türkiye Kamu-Sen’i geleceğe başarılı bir şekilde taşımak bizim için milli bir görevdir”

“Türkiye Kamu-Sen’i geleceğe başarılı bir şekilde taşımak bizim için milli bir görevdir”

Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, 26. Kuruluş yıl dönümü ile ilgili bir açıklama yaptı.


Salı, Haz.19.2018 - 08:50

“MHP, TBMM’nde layık olduğu yerini alacaktır”

“MHP, TBMM’nde layık olduğu yerini alacaktır”

Milliyetçi Hareket Partisi Amasya Milletvekili Adayı Kadir Kutay Samsun, Kutlu bir yürüyüşün arifesindeyiz. 24 Haziran seçimleri yaklaştı. MHP’siz hiçbir siyasi hareket devletin bekasını güvence sağlayacak durumda değildir dedi.  


Salı, Haz.19.2018 - 08:49

“Emek mücadelemizde 26. yılımız kutlu olsun”

“Emek mücadelemizde 26. yılımız kutlu olsun” Türk Büro Sen Amasya Şube Başkanı Muammer Tufanoğlu, devletimizin, milletimizin vazgeçilmez değerlerini ve kamu görevlilerinin haklarını koruyup, daima daha iyiye ve güzele ulaşmayı hedefleyen Sendikamızın 26. kuruluş yıldönümünü gururla kutluyoruz dedi.


Salı, Haz.19.2018 - 08:49

Zarar tespit çalışmaları yapıldı

Zarar tespit çalışmaları yapıldı Amasya’da yaşanan yoğun sağanak yağış, Amasya kırsalında sel ve heyelanlara yol açtı. 

Salı, Haz.19.2018 - 08:48
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.