GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

Çarşamba, Ara.06.2017 - 08:52
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. 

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Aras yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet döneminin yeni Türkiye’sini inşa etmek için bir dizi devrimler yaparken, yıllardır ezilen, erkeğinin yanında hiçbir sosyal, siyasi hakka sahip olmayan Türk kadınının ekonomik ve sosyal hayata adapte olabilmesi için kadınları da düşünmüş, onların toplumda ezilmeden kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik ve sosyal imkanlara sahip olması için gereken düzenlemeleri yapmıştır. 1930 yılında belediye seçimlerine katılma ve 1933 yılında muhtar ve ihtiyar heyetine seçilebilme hakkına sahip olurken, 5 Aralık 1934’te anayasada yapılan değişikliklerle Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Eski Türk devletlerinde siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda daima erkeğinin yanında olan Türk kadını, ne yazık ki Osmanlı Devleti döneminde ikinci sınıf insan konumuna itilmiş, evlenme, boşanma ve miras hukuklarında söz hakkını kaybetmiştir. Çağdaş, demokratik ve laik bir toplumu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, kadınlarımızın insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmış ve Türk kadını dünya kadınlarından çok önce bu haklara sahip olmuştur.
Türkiye 83 yıl önce parlamentodaki kadın temsilci oranıyla dünya ikincisiydi. Fakat Bu gün ise ortalamalarda son sıralardadır. Türkiye'de her 3 kadından biri aile içi şiddet mağduru namus adına işlenen kadın cinayetlerine hayatlarına son verilmektedir. 
Hiçbir Türk kadını 2-3 eş olmak istemez. Hiçbir Türk kadını erkeklerden bir adım geri kalmak istemez. Hiçbir Türk kadını bakamayacağı çocukları doğurmak istemez. Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez. Bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak, Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği tüm haklarına 21’inci yüzyılda da sahip çıkıyor ve destekliyoruz. Yurdumuzun bütünlüğü, halkımızın mutluluğu için her zaman kadınlarımızın yanındayız. Cumhuriyet Halk Partisi Amasya İl Kadın Kolları olarak, 5 Aralık'ta Ankara Arena'da düzenlenen "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşmasına" katılacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt
 


Bu haber 203 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor’un teknik direktörü Canlı oldu

Yeni Amasyaspor’un teknik direktörü Canlı oldu Yeni Amasyaspor’da Teknik Direktör Muharrem Canlı oldu. Yeni Amasyaspor'un Yeni Teknik Direktörü Muharrem Canlı (Mami) oldu.

Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:38

Vekil sordu, 2019 yatırım yılı programına alındı

Vekil sordu, 2019 yatırım yılı programına alındı

Devlet Hava Meydanları İşletmesinin denetlendiği KİT komisyonu toplantısında Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, DHMI Genel Müdürüne, Amasya Merzifon Havaalanı terminal binasının çok küçük ve yetersiz olduğunu, insanların tıkış tıkış ayakta beklediğini, Merzifon ve Amasya otobüs terminalinin bile Havaalanı terminalinden daha büyük olduğunu, bu bağlamda Amasya Merzifon Havaalanı terminal binasının yenilenmesini ve 21.yy'a yakışır hale getirilmesi gerektiğini, soru olarak yöneltti.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:37

“Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır”

“Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır dedi.

Şubat ayında en az 40 bin ilave öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları hakkında açıklama yapan Başkan Terzi: “Türk Eğitim Sen olarak bir yasa tasarısı hazırladık. Bütçe görüşmeleri bittikten sonra milletvekillerimiz marifeti ile TBMM gündemine getireceğiz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında caydırıcı önlemlerin alınmasını istiyoruz. Ülkemizi yönetenler de eğitim çalışanlarına yönelik açıklamalarında daha dikkatli bir dil kullanmalıdır” dedi.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:36

Şehzadeler namağlup yoluna devam ediyor

Şehzadeler namağlup yoluna devam ediyor

Bayan Voleybol 2. Lig 7.grupta mücadele eden Amasya Şehzadeler Bayan Voleybol takımı Sivas deplasmanında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 3-1 yenerek, 7’de 7 yaptı.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:35

“Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor”

“Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar,  huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor”

Eğitim-Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, kamu görevlilerinin maaşlarının eridiğine dikkat çekerek, “Kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi konusunda özen gösterilmelidir. Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor. Eş ile iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmıştı. Bırakalım tarihte kalsın” dedi.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.