GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

Çarşamba, Ara.06.2017 - 08:52
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. 

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Aras yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet döneminin yeni Türkiye’sini inşa etmek için bir dizi devrimler yaparken, yıllardır ezilen, erkeğinin yanında hiçbir sosyal, siyasi hakka sahip olmayan Türk kadınının ekonomik ve sosyal hayata adapte olabilmesi için kadınları da düşünmüş, onların toplumda ezilmeden kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik ve sosyal imkanlara sahip olması için gereken düzenlemeleri yapmıştır. 1930 yılında belediye seçimlerine katılma ve 1933 yılında muhtar ve ihtiyar heyetine seçilebilme hakkına sahip olurken, 5 Aralık 1934’te anayasada yapılan değişikliklerle Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Eski Türk devletlerinde siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda daima erkeğinin yanında olan Türk kadını, ne yazık ki Osmanlı Devleti döneminde ikinci sınıf insan konumuna itilmiş, evlenme, boşanma ve miras hukuklarında söz hakkını kaybetmiştir. Çağdaş, demokratik ve laik bir toplumu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, kadınlarımızın insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmış ve Türk kadını dünya kadınlarından çok önce bu haklara sahip olmuştur.
Türkiye 83 yıl önce parlamentodaki kadın temsilci oranıyla dünya ikincisiydi. Fakat Bu gün ise ortalamalarda son sıralardadır. Türkiye'de her 3 kadından biri aile içi şiddet mağduru namus adına işlenen kadın cinayetlerine hayatlarına son verilmektedir. 
Hiçbir Türk kadını 2-3 eş olmak istemez. Hiçbir Türk kadını erkeklerden bir adım geri kalmak istemez. Hiçbir Türk kadını bakamayacağı çocukları doğurmak istemez. Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez. Bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak, Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği tüm haklarına 21’inci yüzyılda da sahip çıkıyor ve destekliyoruz. Yurdumuzun bütünlüğü, halkımızın mutluluğu için her zaman kadınlarımızın yanındayız. Cumhuriyet Halk Partisi Amasya İl Kadın Kolları olarak, 5 Aralık'ta Ankara Arena'da düzenlenen "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşmasına" katılacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt
 


Bu haber 87 defa okundu.

Benzer Haberler

Kaymakam Çakal iade-i ziyarette bulundu

Kaymakam Çakal iade-i ziyarette bulundu Gümüşhacıköy İlçe Kaymakamı Mehmet Çağatay Çakal Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Necmi Kılıç’ a İade i ziyarette bulundu. 

Cumartesi, Şub.24.2018 - 09:23

Kaymakam Çakal’a plaket takdim ettiler

Kaymakam Çakal’a plaket takdim ettiler Gümüşhacıköy Müzik ve Halk Oyunları Derneği adına Yönetim Kurulu üyeleri Bayram Aksoy, Fevzi Alpaslan ve Tamer Kısa ''Ustalara saygı'' gecesine katılarak onurlandırdıkları için Kaymakam Mehmet Çağatay Çakal’ a plaket hediye ederek şükranlarını sundular. 

Cumartesi, Şub.24.2018 - 09:22

İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’den ziyaret

İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’den ziyaret

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, ziyarette bulunan İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ve MHP Amasya İl Teşkilatı yöneticilerini kabul etti.


Cumartesi, Şub.24.2018 - 09:21

İmam Hatip Platformundan ziyaret

İmam Hatip Platformundan ziyaret İmam Hatip Platformu  Hamamözü İlçe temsilcisi  Salih Doğan ve Ak Parti Hamamözü İlçe Başkanı Ahmet Kahriman, Hamamözü İmam-Hatip Ortaokulu Hamit Kaplan Ortaokulu müdürü Murat Dursun'u makamında ziyaret ettiler. 

Cumartesi, Şub.24.2018 - 09:21

İkinci el araç satışında yeni bir dönem başladı

İkinci el araç satışında yeni bir dönem başladı

Merzifon TSO Başkanı Dursun Dağdelen, 2. el araç alım satımı yapan vatandaşları yayınlanan yeni yönetmelik hakkında uyardı.


Cumartesi, Şub.24.2018 - 09:20
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.