GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

Çarşamba, Ara.06.2017 - 08:52
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez”

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. 

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Aras yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet döneminin yeni Türkiye’sini inşa etmek için bir dizi devrimler yaparken, yıllardır ezilen, erkeğinin yanında hiçbir sosyal, siyasi hakka sahip olmayan Türk kadınının ekonomik ve sosyal hayata adapte olabilmesi için kadınları da düşünmüş, onların toplumda ezilmeden kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik ve sosyal imkanlara sahip olması için gereken düzenlemeleri yapmıştır. 1930 yılında belediye seçimlerine katılma ve 1933 yılında muhtar ve ihtiyar heyetine seçilebilme hakkına sahip olurken, 5 Aralık 1934’te anayasada yapılan değişikliklerle Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Eski Türk devletlerinde siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda daima erkeğinin yanında olan Türk kadını, ne yazık ki Osmanlı Devleti döneminde ikinci sınıf insan konumuna itilmiş, evlenme, boşanma ve miras hukuklarında söz hakkını kaybetmiştir. Çağdaş, demokratik ve laik bir toplumu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, kadınlarımızın insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmış ve Türk kadını dünya kadınlarından çok önce bu haklara sahip olmuştur.
Türkiye 83 yıl önce parlamentodaki kadın temsilci oranıyla dünya ikincisiydi. Fakat Bu gün ise ortalamalarda son sıralardadır. Türkiye'de her 3 kadından biri aile içi şiddet mağduru namus adına işlenen kadın cinayetlerine hayatlarına son verilmektedir. 
Hiçbir Türk kadını 2-3 eş olmak istemez. Hiçbir Türk kadını erkeklerden bir adım geri kalmak istemez. Hiçbir Türk kadını bakamayacağı çocukları doğurmak istemez. Hiçbir Türk kadını ailesi, vatanı söz konusu ise evinde oturup beklemez. Bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak, Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği tüm haklarına 21’inci yüzyılda da sahip çıkıyor ve destekliyoruz. Yurdumuzun bütünlüğü, halkımızın mutluluğu için her zaman kadınlarımızın yanındayız. Cumhuriyet Halk Partisi Amasya İl Kadın Kolları olarak, 5 Aralık'ta Ankara Arena'da düzenlenen "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşmasına" katılacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yılı tüm kadınlarımıza kutlu olsun” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt
 


Bu haber 164 defa okundu.

Benzer Haberler

Emniyet kemeri ve cep telefonu denetimleri sıklaştırıldı

Emniyet kemeri ve cep telefonu denetimleri sıklaştırıldı

Amasya İl Emniyet Müdürlüğü trafikte cep telefonu kullanan, emniyet kemeri takmayan sürücülere karşı denetimleri sıklaştırdı.


Çarşamba, Eyl.26.2018 - 09:14

Toktaş’tan Kırlangıç’a ziyaret

Toktaş’tan Kırlangıç’a ziyaret

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç Hotel North Poınt Genel koordinatörü Murat Toktaş'ı ağırladı.


Çarşamba, Eyl.26.2018 - 09:13

Taşova Emine Bursalı İmam Hatip Ortaokulu açılışı yapıldı

Taşova Emine Bursalı İmam Hatip Ortaokulu açılışı yapıldı

Amasya’nın Taşova İlçesi’nde Hayırsever Fuat Bursalı tarafından annesi Emine Bursalı adına yaptırılan imam hatip ortaokulunun açılışı Vali Dr. Osman Varol’un katıldığı törenle gerçekleştirildi.


Çarşamba, Eyl.26.2018 - 09:13

Borcu olanlar dikkat: Son gün 1 Ekim

Borcu olanlar dikkat: Son gün 1 Ekim Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına dair kanun kapsamındaki borçların birinci taksiti için son gün yaklaşıyor. 

Çarşamba, Eyl.26.2018 - 09:12

Personellere hizmet içi eğitim verildi

Personellere hizmet içi eğitim verildi

Amasya Valiliği 2018 Yılı Hizmet içi Eğitim Planı kapsamında İçişleri ve Valilik birimlerinde görevli müdür, şef ve diğer personellere 17-21 Eylül 2018 tarihleri arasında hizmet içi eğitim verildi.


Çarşamba, Eyl.26.2018 - 09:11
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.