GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Sözleşmeliler ve kadrolular arasında büyük farklar var”

Pazartesi, Ara.04.2017 - 08:39
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Sözleşmeliler ve kadrolular arasında büyük farklar var”

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) 2017 yılı Kasım ayı toplantısını değerlendirdi. 

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) 2017 yılı Kasım ayı toplantısını değerlendirdi.

4-B ve 4-C konusu hala çözülmedi diyen Terzi: “4-B 2011’de kaldırıldı. Siyasi partiler seçim beyannamelerine koydular, iktidar da seçim beyannamesine koydu ve 4-B’lileri kadroya aldı ve bu sistemi kaldırdı ama 4-B alımı daha da hız kazandı ve kamuda devam etti” dedi.

Zaman zaman Bakanlarımız bilemiyorum mevzuattan haberleri mi yok, bilmiyorlar mı ya da kamuoyuna mı böyle sunuyorlar bilemiyorum ama bu haberlerin okuyunca üzülüyorum diyen Terzi açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Sözleşmeliyle kadrolu arasında fark yoktur” diyorlar. Sendikacı olarak bu haberler bizi geriyor ama bunlara cevap verme usulünün de bizim terbiyemizle mütenasip olması gerektiği için biz bize uygun cevaplar veriyoruz. Sözleşmeliyle kadrolu memur arasındaki farklardan bazılarını ifade edeyim; Sözleşmeli personelin 1. dereceden yakını vefatı halinde 3 gün, diğer memurlara 7 gün izin veriliyor. Eşi Doğum yaparsa sözleşmelilere 2 gün, diğerler memura 10 gün izin, Evlenirse, sözleşmeliye 3 gün, diğer memura 7 gün izin, Vergi dilimi tüm sözleşme ücreti gelir vergisine tabi, diğer memurlarımızda sadece bazı maaş kalemleri gelir vergisine tabi, sözleşmeli personel yüzde 20’lik vergi dilimine çok daha hızlı giriyor. Sözleşmelilere 1 yıl ücretsiz doğum izni verilirken diğerine 2 yıl veriliyor, Süt izni 1 yaşına kadar günde bir buçuk saat veriliyor sözleşmeliye, kadroluya ilk altı ay günde 3 saat, ikinci altı ay günde bir buçuk saat izin hakkı veriliyor. Bu nasıl mantıktır. Bu memleketin geleceği olan evlatları sözleşmeli de kadrolu da yetiştiriyor, nesiller arasında farklı bir muamele yapılıyor. Bunlar vicdanı kanatan farklardır bunlar. Sözleşmeliler görevde yükselme sınavına giremiyor, diğerleri giriyor. Eş durumu, tayin hakkı yok, özür tayin hakkı yok sözleşmeli personelin ama diğerlerinin var, Sözleşmelilerde yıllık izni bir sonraki yıla aktarılmıyor ama diğerlerinin var. Yurt dışında eğitim yanda görevlendirilme hakkı yok sözleşmelilerin ama diğerlerinde var, Tayinlerde harcırah konusu, birinde var diğerinde yok. Bunlar çözülemeyecek problemler mi. Daha öncede ifade ettim hükümetin erken emeklilik konusundaki düşünce ve tavrını biliyoruz. Erken emeklilik olmasın diyor. Sayın Davutoğlu ile Başbakan olduğu ilk dönemlerde bir toplantı yapmıştık. Orada erken emeklilik konusu gündeme gelmişti. 4-C’linin emeklilik yaşı dolduğu anda sözleşmesi yenilenmiyor. Diyoruz ki, “Diğer memurlarımızın 65 yaşına kadar çalışma hakkı var” ama 4-C’linin çalışmasına ihtiyacımız yok. Bunlarında yaptığı iş var, sorumlulukları var. Basit bir düzenlemeyle halledilebilecek bir konu iken, herkes kulağının üzerine yatmış bu problemler çözülmüyor. Bunlar mutlaka çözülmeli.

Taşeron konusunda gelecek sistem daha büyük sorunları beraberinde getirecek

Taşerona kadro konusu. Net söylüyorum ben korkuyorum. Neden korkuyorum. Sendika başkanı olarak korkuyorum. 750 bin taşeron çalışan var, öyle bir istihdam modeli ile karşı karşıya kalacağımızı düşünüyorum ki, 4-B ve 4-C’den gelen problemleri aratacak problemlerle hem sendikalar hem de kamu tarafı uğraşmak zorunda kalacak. Çünkü taşeron problemini çözebilecek mantaliteyi ben şu an göremiyorum. En başta Maliye Bakanımızda ve bürokratlarımız da göremiyorum. Bakış açısı belli ve kitle çok büyük, yıllarca tartışacağımız bir konumuz daha doğmak üzere. Bunu engellemek mümkün ama bunu engelleyecek irade feraset kimde var ben göremiyorum. Hep birlikte göreceğiz çıkacak kanunu. Bunu tarihe not düşmek için ifade ediyorum bu masada. Gelecek sistem çözüm olmayacak ve yeni problemler doğacak. Aynı ucube yöntem üzerinden kamuya istihdam sağlanacak. 4-A bir kenara bırakılacak, 4-B şu an kaldırılsın diye konuşurken, 4-A, 4-B’yi aratacak bir istihdam türüyle kamu karşı karşıya kalacak. Böyle düşünüyorum umarım biz yanılırız.

Performans sistemi başlamadan bitti

Performans sistemi başlamadan bitti, MEB’de bitti. Umarım Milli Eğitim Bakanlığında yaşanan bir ders olur. Adeta rezalet yaşandı. Öğrencinin önüne öğretmenlerimizi attık. Kamuda umarım böyle acayip bir performans sistemini uygulamaya kimse cesaret etmez. Devlet Personel Başkanlığının bu konuda yaptığı çalışmayı biliyoruz, çok kötü bir çalışma asla uygulanmaması gereken bir çalışmadır.

Mülakat sistemi yanlışından dönülmeli

Mülakat konusu, öğretmen, memur alımında bu sistem kaldırılmalı. Sayın bakan dün mülakat sistemini öğretmen alımı bakımından, kaldı geçti şeklinde yapılacağı ve atamaların KPSS puan üstünlüğüne göre yapılacağı yönünde daha önce açıklaması vardı ama o açıklamada çok net ve tatminkar değildi. Sayın bakan sesli düşünüyor gibi konuştu, umarım kökten kaldırılır. Aynı şey Sağlık Bakanlığında önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlanacak bu şu anda hükümetin siyaseten en büyük yanlışlarındandır. Genç istihdamının bu kadar arttığı günümüzde alın teri döken, puanı yüksek insanları mülakata tabi tutup haksızlıkların önünü açmak siyaseten iktidarın iyi değerlendirmesi gerekir” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 302 defa okundu.

Benzer Haberler

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Amasya Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yürütülen yaz futbol kursu için kayıtlar başladı, kayıtlar, Belediyespor tesislerinde gerçekleştirilecek.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:53

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Ramazan ayını tebrik ederek, “Bu mübarek günlerin hem ülkemize, hem camiamıza, hem de İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:52

Sünnet şöleni kayıtları başladı

Sünnet şöleni kayıtları başladı Amasya Belediyesi tarafından özellikle dar gelirli ailelere yönelik düzenlenen geleneksel sünnet şöleni kayıtları başladı. 

Cumartesi, May.26.2018 - 09:51

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, 24 Mayıs ile 31 Ağustos arasında kargoda yüzde 25 indirim kampanyası başlattıklarını söyledi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:49

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek üzere Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında çalışacak olan işçilere İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında eğitim verildi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:48
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.