GAZETELER

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Evinin altı atölye, üstü müze

Salı, Kas.28.2017 - 08:59
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Evinin altı atölye, üstü müze

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Davut Balcı Amasya Şeker Fabrikasından emekli olduktan sonra edindiği hobi ile ağaçlara hayat veriyor. 

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Davut Balcı Amasya Şeker Fabrikasından emekli olduktan sonra edindiği hobi ile ağaçlara hayat veriyor. 3 katlı evinin altını atölye, en üst katını topladıkları eski eşyalarla müzeye çevirmiş durumda. Atölyede yaptığı bastonlara ise baha biçemiyor. Ağaçtan yaptığı bastonları ve oyuncakları eşe, dosta veriyor. Yaptığı bastonlar arasında vermeye kıyamadıklarını ise atölyesinde kendisine saklıyor. Bastonların başlıklarını hayvan boynuzlarından yapan Balcı: “bizim burası tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için kesilen hayvanların boynuzunu aldım, biriktirdim. Bu boynuzlardan ne yapabilirim diye düşünürken bıçak sapı yaptım. Daha sonra görmüş olduğunuz bastonun kafasına bunun yerleştirdim.

Bu komple boynuz. Kafasına kuş resmi yaptım. Alt tarafını da kızılcık değneğine geçirdim, işledim, yapıştırdım ve nakışladım üzerini bu hale geldi” Baston sevdasının çocukluktan geldiğini belirten Balcı: “Çocukluğumuzda köyde koyun falan güdük derken, değnek yaptık. Oynadık, uğraştık. Zaten bu bastona merakım çocukluktan geliyor.  Çobanlık yaparken değnek yapardık, Şekere Fabrikasında çalıştım, kaynakçıydım, emekli oldum. Emekli olduktan sonra boş zamanım çok oldu. Ne yapayım, ne yapayım baston yaptım. Eşe dosta verdim. Daha sonra çocuklara oyuncak yaptım. Baktım hoşuma gidiyor, ben yapıyorum onlar oynuyor, rahatlıyorum. Artı bıçak merakım bastı, bıçak yaptım. Bu şekilde devam ediyor. Boş zamanım çok, kahveye gitsen olmuyor, atölyede uğraşıyorum, evimin altında da küçük bir atölyem var. Zamanımı değerlendiriyorum. Kafam estiği zaman çalışıyorum, kafama esmediği zaman geziyorum. Genelde zamanımı burada geçiriyorum, hoşuma gidiyor” dedi.

Bastonları satamadığını söyleyen Balcı: “Bastonları satamıyorum, pek fazla pazarımız olmadığı için yapıp yapıp biriktiriyorum. O şekilde satılmasa da zamanımı değerlendiriyorum”

Ağaçtan yaptığı kanguruyu bir tahta üzerinde hareket ettiren Balcı, ağaçtan yaptığı kangurunun eğimli ve düz bir alanda hareket ettiğini belirtiyor. Sadece kanguru yapmakla kalmayan Balcı, köpek, yürüteç, ördek gibi hayvanların da oyuncağını yapıyor. Boş zamanlarını devamlı değerlendiren Balcı, kendine bir de arada sırada şekerleme yapmak ve dinlenmek için bir sandalye yapmış.

Balcı’nın evinin en üst katı da adete bir müze gibi 1920’lerden kalma tüfekten, 1950’lerden kalma el lambasına, el lambasından fotoğraf makinelerine bir çok materyal bulunuyor.  

Eskiye de çok merakı olduğunu söyleyen Balcı: “şimdi eskiye de çok merakım var. Eski kullandığımız eşyalara, 20 senedir hurdacılardan topluyorum, alıyorum, biriktiriyorum. Kendi evimde de kafama göre müze gibi bunları yaptım. Bu 1920’lerin doldurmalı tüfeği, çakmalı tüfek dedikleri. Bu şekilde biriktirdim, müze haline getirdim. Bunlara böyle bakıyorum, temizliyorum. Bu şekilde kendime bir hobi olarak seçtim” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 537 defa okundu.

Benzer Haberler

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Yaz futbol kursu için kayıtlar başladı

Amasya Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yürütülen yaz futbol kursu için kayıtlar başladı, kayıtlar, Belediyespor tesislerinde gerçekleştirilecek.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:53

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Terzi: 40 bin ek atama yapılmasını istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Ramazan ayını tebrik ederek, “Bu mübarek günlerin hem ülkemize, hem camiamıza, hem de İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:52

Sünnet şöleni kayıtları başladı

Sünnet şöleni kayıtları başladı Amasya Belediyesi tarafından özellikle dar gelirli ailelere yönelik düzenlenen geleneksel sünnet şöleni kayıtları başladı. 

Cumartesi, May.26.2018 - 09:51

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

"PTT'den Kargoda yüzde 25 İndirim " Kampanyası

Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, 24 Mayıs ile 31 Ağustos arasında kargoda yüzde 25 indirim kampanyası başlattıklarını söyledi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:49

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldılar, sonra işbaşı yaptılar

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek üzere Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında çalışacak olan işçilere İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında eğitim verildi.


Cumartesi, May.26.2018 - 09:48
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.