GAZETELER

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Evinin altı atölye, üstü müze

Salı, Kas.28.2017 - 08:59
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Evinin altı atölye, üstü müze

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Davut Balcı Amasya Şeker Fabrikasından emekli olduktan sonra edindiği hobi ile ağaçlara hayat veriyor. 

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Davut Balcı Amasya Şeker Fabrikasından emekli olduktan sonra edindiği hobi ile ağaçlara hayat veriyor. 3 katlı evinin altını atölye, en üst katını topladıkları eski eşyalarla müzeye çevirmiş durumda. Atölyede yaptığı bastonlara ise baha biçemiyor. Ağaçtan yaptığı bastonları ve oyuncakları eşe, dosta veriyor. Yaptığı bastonlar arasında vermeye kıyamadıklarını ise atölyesinde kendisine saklıyor. Bastonların başlıklarını hayvan boynuzlarından yapan Balcı: “bizim burası tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için kesilen hayvanların boynuzunu aldım, biriktirdim. Bu boynuzlardan ne yapabilirim diye düşünürken bıçak sapı yaptım. Daha sonra görmüş olduğunuz bastonun kafasına bunun yerleştirdim.

Bu komple boynuz. Kafasına kuş resmi yaptım. Alt tarafını da kızılcık değneğine geçirdim, işledim, yapıştırdım ve nakışladım üzerini bu hale geldi” Baston sevdasının çocukluktan geldiğini belirten Balcı: “Çocukluğumuzda köyde koyun falan güdük derken, değnek yaptık. Oynadık, uğraştık. Zaten bu bastona merakım çocukluktan geliyor.  Çobanlık yaparken değnek yapardık, Şekere Fabrikasında çalıştım, kaynakçıydım, emekli oldum. Emekli olduktan sonra boş zamanım çok oldu. Ne yapayım, ne yapayım baston yaptım. Eşe dosta verdim. Daha sonra çocuklara oyuncak yaptım. Baktım hoşuma gidiyor, ben yapıyorum onlar oynuyor, rahatlıyorum. Artı bıçak merakım bastı, bıçak yaptım. Bu şekilde devam ediyor. Boş zamanım çok, kahveye gitsen olmuyor, atölyede uğraşıyorum, evimin altında da küçük bir atölyem var. Zamanımı değerlendiriyorum. Kafam estiği zaman çalışıyorum, kafama esmediği zaman geziyorum. Genelde zamanımı burada geçiriyorum, hoşuma gidiyor” dedi.

Bastonları satamadığını söyleyen Balcı: “Bastonları satamıyorum, pek fazla pazarımız olmadığı için yapıp yapıp biriktiriyorum. O şekilde satılmasa da zamanımı değerlendiriyorum”

Ağaçtan yaptığı kanguruyu bir tahta üzerinde hareket ettiren Balcı, ağaçtan yaptığı kangurunun eğimli ve düz bir alanda hareket ettiğini belirtiyor. Sadece kanguru yapmakla kalmayan Balcı, köpek, yürüteç, ördek gibi hayvanların da oyuncağını yapıyor. Boş zamanlarını devamlı değerlendiren Balcı, kendine bir de arada sırada şekerleme yapmak ve dinlenmek için bir sandalye yapmış.

Balcı’nın evinin en üst katı da adete bir müze gibi 1920’lerden kalma tüfekten, 1950’lerden kalma el lambasına, el lambasından fotoğraf makinelerine bir çok materyal bulunuyor.  

Eskiye de çok merakı olduğunu söyleyen Balcı: “şimdi eskiye de çok merakım var. Eski kullandığımız eşyalara, 20 senedir hurdacılardan topluyorum, alıyorum, biriktiriyorum. Kendi evimde de kafama göre müze gibi bunları yaptım. Bu 1920’lerin doldurmalı tüfeği, çakmalı tüfek dedikleri. Bu şekilde biriktirdim, müze haline getirdim. Bunlara böyle bakıyorum, temizliyorum. Bu şekilde kendime bir hobi olarak seçtim” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 691 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.