GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Uzmanından Matematik için tüyolar

Cumartesi, Kas.18.2017 - 09:44
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Uzmanından Matematik için tüyolar

İnsan zihni unutmaya programlanmıştır. Öğrenilecek konu ne kadar soyut, günlük hayatta kullanılmıyor ise unutma o kadar hızlıdır. Bir bilginin öğrenilmiş olması zihinde proteine dönüşmesine bağlıdır.

İnsan zihni unutmaya programlanmıştır. Öğrenilecek konu ne kadar soyut, günlük hayatta kullanılmıyor ise unutma o kadar hızlıdır. Bir bilginin öğrenilmiş olması zihinde proteine dönüşmesine bağlıdır. Amasya Önem Özel Öğretim Kursu Profesyonel Öğrenci Koçu ve Rehberlik Öğretmeni Mehmet Menekşe konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu nedenle matematiği öğrenmenin yolu öncelikle tekrar yapmaktır. Bir konu en az beş tekrardan sonra proteine dönüşür ve o bilgi kalıcı olur.

Öncelikle derslere hazırlıklı gelmelisiniz. Bir sonraki derste hangi konunun işleneceğini ders kitabınızdan görebilirsiniz. Öğretmeninizin bir sonraki derste anlatacağı konuyu ders kitabından ya da diğer kaynaklardan biraz okumak, incelemek, araştırmak, konuyu çok daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Dersi derste öğrenin. Dersi derste öğretmeninden dikkatlice dinleyen öğrenciler, diğer öğrencilere nazaran çok daha başarılır olurlar. Anlamadığınız yeri ders aralarında öğretmeninizin yanına koşun ve sorun.

Derste mutlaka not tutun. Not tutmak için asla üşenmeyin. Not defteri aslında öğrencinin hafızasıdır. Ders defterinize ne kadar düzenli not tutarsanız aslında hafızanıza da yazmışsınız demektir. Ders tekrarlarınızı not defterinizden yapın.

Matematiksel düşünüş biçimini kavrayın. Konunun mantığını anlar isek sebep-sonuç ilişkisi ile formüllere ihtiyacımız kalmaz. Ya da bir formülü bilmemiz, bu formülden türeyen bir sürü formülü kendimizin çıkarmamızı sağlayabilir. O yüzden ezber yoluna olabildiğince gitmemeye özen gösterin.

Matematik tekrar yaparak öğrenilir. Sınıfta öğrendiklerimizin % 80’ini bir gün içinde unuturuz. (Dedik ya, zihin unutmaya programlanmış) Okuldan, kurs merkezinden eve gelince ilk işimiz o gün işlenen konuları tekrar etmek ve ilgili konularla test çözmeliyiz. Tekrar olmadan öğrenme olmaz.

Düzenli soru çözün. Konuların tamamına hakim olmak özellikle matematik alanında oldukça önemlidir. Bu yüzden de ilk süreçte konu çalışmaları yapmalı ve YKS konularına teker teker çalışmalısınız. Her konu için bolca konu kavrama testi çözmeli, birkaç soru bankası ile konulardaki bilgilerinizi pekiştirmeli ve yorum yeteneği kazanmalısınız.

Boş bırakmasını bilin. Matematik problemleri için mantıksız sallamak, kuyunun derinliğini bilmeden kuyuya atlamakla eş değerdir. Eski sınav sisteminde bir sorunun etkisi çok fazla değilken, yeni sınav sisteminde bu etken oldukça fazladır. Bu yüzden de yanlışınızın doğrunuzu götürmemesi adına boş bırakmayı bilmelisiniz. Birde soruları doğru okuduğunuzdan emin olmalı, sorular için aşırı derece vakit kaybetmemelisiniz. Yeri geldiğinde boş bırakmalı, yeri geldiğinde de boşlarınıza geri dönebilmelisiniz” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 317 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine

Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine Spor Toto Bölgesel Amatör liginde bu hafta Amasya 12 Haziran stadyumunda 1957 Ünyespor ile karşılaşacak olan Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine yapılıyor.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:37

“Türkü Türkü Türkiyem” projesi UDS tarafından ödüllendirildi

“Türkü Türkü Türkiyem” projesi UDS tarafından ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eTwinning Türkiye Koordinatörlüğü tarafından 2009 yılından bu yana yürütülen "eTwinning Avrupa Okul Ortaklıkları Programı" kapsamında gerçekleştirilen projelerin kalite etiketleri, ulusal çapta ‘Ulusal Kalite Etiketi’, Avrupa çapında ise ‘Avrupa Kalite Etiketi’ ile ödüllendirilmektedir. Bu bağlamda Merkez ilçe Atatürk İlkokulu İngilizce Öğretmeni Tuğçe Batmaz, yapmış olduğu çalışmalarla UDS tarafından ‘Ulusal Kalite Etiketi’ ile ödüllendirildi.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:36

“Türk milli kimliğine alerji duyan bu ayrılıkçılara geçit verilmemeli”

“Türk milli kimliğine alerji duyan bu ayrılıkçılara geçit verilmemeli”

MHP Amasya il Başkanı Erhan Demir8 Ekim 2013’te Türk'üm diyemeyen zihniyetler tarafından kaldırılan Öğrenci Andı, Danıştay’ın kararı ile geri döndü” dedi.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:34

“Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum”

“Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum”

Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:33

“Muhtarlar, devletimizin her mahalle ve köydeki kurumsal temsilcileridir”

“Muhtarlar, devletimizin her mahalle ve köydeki kurumsal temsilcileridir”

Vali Dr. Osman Varol, "19 Ekim Muhtarlar Günü" nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:32
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.