GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

AB projesinde sona yaklaşıldı

Cumartesi, Eki.21.2017 - 09:17
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


AB projesinde sona yaklaşıldı

Amasya Üniversitesinin “İstihdam İçin Engelsiz Eğitim Merkezi” AB projesinde sona gelindi. 

Amasya Üniversitesinin “İstihdam İçin Engelsiz Eğitim Merkezi” AB projesinde sona gelindi.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi (ISEDP) Hibe Programı çerçevesinde Doç. Dr. Ünal Kurt Tarafından TSD Amasya Şubesi adına sunulan TRH4.1.ISEDP/P-03/2143 referans numaralı ve "İstihdam İçin Engelsiz Eğitim Merkezi" isimli projede sona yaklaşıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Proje Yürütücüsü Doç.Dr. Ünal Kurt şunları kaydetti: “Türkiye genelindeki yaklaşık 2200 başvuru arasından seçilerek 145 başarılı proje arasına girmiş olan proje, 27 Ekim 2017 tarihinde yapılacak olan kapanış toplantısıyla sona erecektir. Proje Ortakları Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Amasya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Yeşilırmak Engelliler Spor Kulübü Derneği'dir.

Proje İştirakçileri; Litvanya'dan Hearing Impaired Organization, "Garsiai", Litvanya'dan Center for Large Families "Skruzdynelis", Silverline A.Ş, APS Giyim Sanayi A.Ş, Amasya Beyazay Derneği, İşkur Amasya İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Amasya İl Müdürlüğü, Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO ve Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler MYO'dur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; Sözleşme Makamı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı; Program Otoritesi olup, Çalışma Genel Müdürlüğü ise Operasyon Faydalanıcısıdır. Proje ile ilgili ise şu kurslar verilmiştir. Hazır Giyimde Kalite Kontrol (15), Takı Tasarım (10), PLC (Programable Logical Control) (10), İş Sağlığı ve Güvenliği (35), İşaret Dili (40). Tamamı bedensel engelli bireylerden oluşan 35 katılımcıya 200'er Avro cep harçlığı verilmiştir. Proje süresince aşağıdaki seminerler verilmiştir; Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz (Hak Temelli Yaklaşım), Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Turan Hançerli (Engellilere Yönelik Ayrımcılık ve Ayrımcılıkla Mücadele), Destekli Yaşam Strateji Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEYSAM) Başkanı ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkan Vekili Aylin Çiftçi (Sivil Toplum ve Örgütlenme), TSD Amasya Şube Başkanı Sn. Emine Hiçin Arslan (Engelli Hakları, Sorunları ve Çözüm Önerileri), Center for Large Families "Skruzdynelis" üyesi Sn. Ramune NORUISIENE (Engelliler için İstihdam Politikaları), Amasya Üniversitesi Personeli Makine Mühendisi Sn. Dr. Mahmut Kaplan (Engelliler ve Mesleki Eğitim), Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Kemal Polat (Engellilik ve Savunuculuk). Yurt dışı deneyim paylaşımı kapsamında on katılımcı Litvanya'nın, Wilnius, Kaunas ve Alytus şehirlerinde incelemelerde bulunmuş, yaklaşık on adet sivil toplum kuruluşuyla verimli görüşmeler yapmıştır. Benzer şekilde Litvanya Center for Large Families Derneği üye ve yöneticilerinden üç kişi beş gün boyunca İstanbul ve Amasya'da incelemelerde bulunmuşlardır. Yurt içi teknik geziler kapsamında Samsun Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (Mavi Işıklar), Taşova Duru II Hidroelektrik Santrali, Boraboy Sosyal Tesisleri olmak üzere üç adet ziyaret gerçekleştirilmiştir. Amasya Park AVM'de sergi açılışı, Engelsiz spor müsabakaları, şiir dinletileri, tiyatro gösterileri, engelsiz kına gecesi, doğa buluşması ve piknik faaliyeti ile proje adına 35 ağaçtan oluşan hatıra ormanı gibi bir takım sosyal etkinliklerde gerçekleştirilmiştir.

Proje ile TSD Amasya Şubesinin galoş üretim atölyesine çok ayıda dikiş makineleri ve sarf malzemeleri alınmıştır. İş günleri, eşleştirme ve mentörlük faaliyetleri kapsamında Silverline A.Ş. İnsan kaynaklan Müdürü Rıfat Çelikkaya başkanlığında yönetici ve mühendislerden oluşan bir ekiple iki adet sektör buluşması gerçekleştirilmiştir. Bu buluşmalarda 4 adet engelli katılımcının istihdamı için görüşmelerde yapılmıştır. Proje 01.11.2016 tarihinde başlamış olup 31.10.2017 tarihinde resmi olarak kapanacaktır” dedi. Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ünal Kurt Bir akademisyen olarak bu projeyi sosyal sorumluluk anlamında değerlendirdiğini ve engellilerin sosyal yaşam alanlarından daha kolay ve eşit olarak yararlanmalarına katkı sağlamak için çaba harcadıklarını söyledi. Kurt ayrıca Proje süresince desteklerinden dolayı başta TSD Amasya Başkanı Emine Hiçin Arslan, TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür etti. Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Mustafa Arslan Engellilerin ulaşımında ve İŞKUR Amasya İl Müdürü Osman Yılmaz ise istihdam konularında önemli destekler sağlamışlardır diyen Kurt: “Proje toplam bütçesi 220 bin Avro olup bunun 209 bin Avro'su AB hibesi, 11 bin Avro'su ise eş-finansmandır. 27 Ekim 2017 Günü, Saat 14:00'de, Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda yapılacak olan kapanış toplantısına tüm vatandaşlarımızın davetlidir” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 480 defa okundu.

Benzer Haberler

Vatandaşlık Müdürü Sevgül Zengin için veda yemeği düzenlendi

Vatandaşlık Müdürü Sevgül Zengin için veda yemeği düzenlendi

Başka bir ile atanması sebebiyle İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü görevinden ayrılan Sevgül Zengin için veda yemeği düzenlendi.


Cumartesi, Oca.19.2019 - 10:01

Vali Varol Merzifon’da incelemelerde bulundu

Vali Varol Merzifon’da incelemelerde bulundu

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Merzifon ilçesinde incelemelerde bulundu.


Cumartesi, Oca.19.2019 - 10:00

Uzmanından yarıyıl tatili için öneriler

Uzmanından yarıyıl tatili için öneriler

Yarıyıl tatili için mutlaka bir tatil programı, yapılacaklar listesi hazırlanmalı, belli oranda ders çalışmak ihmal edilmemeli, konu tekrarı yapılmalı, kitap okunmaya, sosyal kültürel etkinliklere zaman ayrılmalı.


Cumartesi, Oca.19.2019 - 09:49

Şehit Özel Harekat Polisi Gültekin Tırpan için mevlid okutuldu

Şehit Özel Harekat Polisi Gültekin Tırpan için mevlid okutuldu

18 Ocak 2016 tarihinde Şırnak'ın İdil ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı polis aracının geçişi sırasında el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Özel Harekat Polisi Gültekin Tırpan için Reyyan Düğün Salonunda Mevlid okutuldu.


Cumartesi, Oca.19.2019 - 09:45

Öğrenciler karne heyecanı yaşadı

Öğrenciler karne heyecanı yaşadı

Amasya’da 58 bin 718 öğrenci karne heyecanı yaşadı


Cumartesi, Oca.19.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.