Salı, 12 Aralık, 2017

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Sakın ders çalışmayı bırakmayın”

Çarşamba, Eki.04.2017 - 09:05
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Sakın ders çalışmayı bırakmayın”

Öğrenci Koçu ve Rehber Öğretmen Mehmet Menekşe, “Sistem ne olursa olsun hedefi doğrultusunda düzenli, sürekli çalışan öğrenci kazanır, sakın sınav yok diye ders çalışmayı bırakmayın” dedi. 

Öğrenci Koçu ve Rehber Öğretmen Mehmet Menekşe, “Sistem ne olursa olsun hedefi doğrultusunda düzenli, sürekli çalışan öğrenci kazanır, sakın sınav yok diye ders çalışmayı bırakmayın” dedi.

Menekşe sınav sistemindeki her değişikliğin beraberinde belirsizlikler getirdiğine dikkat çekerek belirsizliğin her durumda kaygı ve endişe yarattığına dikkat çekti. Menekşe şu görüşlere yer verdi;

“Sınav sistemindeki ani ve sık gerçekleşen değişiklikler o yıl sınava girecek öğrencilerin moral ve motivasyonunu bozmakta, anne ve babalar endişeye sürüklemektedir. Değişiklikler karşısında bu tür endişelerin yaşanması son derece doğaldır. Çünkü değişiklik beraberinde bazı belirsizlikleri de getirir. Bu belirsizlikler ilk defa girilecek bir sınav olması, daha önce denenmemiş bir sınav sisteminde ilk defa bir sınava giriliyor olması doğal olarak endişe ve kaygıyı artıracaktır. Artık değişiklik gerçekleşmiş ve yeni bir sınav sistemi çalışmaları sürmektedir. Unutulmamalı, bu değişiklik tüm öğrenciler için gerçekleşmiştir. Sınava girecek tüm öğrenciler getirilen değişiklikten aynı şekilde etkilenecektir. Geçmiş yıllarda sınava girenlere bakarak kendinizi haksızlığa uğramış gibi hissedebilirsiniz ancak herkes kendi sınavından sorumludur ve geçmiş zaten geçmiştir. Önemli olan gelecektir ve siz öğrenci olarak hedefiniz doğrultusunda taviz vermeden çalışmaya devam etmelisiniz. Hem ortaöğretim puanınızı yüksek tutmak hem de gitmek istediğiniz liselerin sınavlarında n sıralarda yer almak için derslerinize günü gününe çalışmalısınız. Gitmek istediğiniz liseye kontenjanından fazla öğrencinin başvurması durumunda yapılacak şey, öğrencileri başarı sırasına göre sıralama yapmak olacaktır.”                                                                                              

Hedefiniz Değişmedi

Sınav sistemi değişse de öğrencinin hedefinin ve çalışacağı konuların değişmediğine dikket çeken Menekşe “Dersine çalışan kazanır” dedi. Menekşe şu görüşlere yer verdi;

“Sınav sistemi değişse de hedefiniz ve çalışacağınız konular değişmemiştir. Sınav sistemi değişse de matematik, fen, Türkçe, sosyal bilgiler gibi derslerden çalışacağınız konular aynı. Hangi sistem olursa olsun daha bilgili ve çalışan öğrenciler ön sıralarda olacaktır. Sınav sistemi değişti diye ders çalışmayı öteler, zamanı boş geçirirseniz bundan yine siz olumsuz etkilenirsiniz. Sonuç olarak hedefiniz doğrultusunda düzenli, sürekli ve sistemli bir şekilde ders çalışmanızı sürdürmelisiniz. Sistem ne olursa olsun çalışan kazanır.”

Çocuklar yeni sistemle ilgili en çok merak ettiklerini sorduk, Öğrenci Koçu, Rehber Öğretmen Mehmet Menekşe olası değişikliklerin ne olabileceği konusunda cevaplar verdi.

Sınav kalktı deniyor ama yerine ne gelecek?

Yeni yerleştirme sisteminde üç yöntem üzerinde duruluyor. Bakanlığın belirleyeceği sınırlı sayıda okula kendi sınavını kendi yapma hakkı verilebilir. Adrese bağlı yerleştirme yapılabilir. Her öğrenci ilgili alanına göre istediği okula başvurabilir veya bu üç yöntemin karması olan yeni bir yöntem oluşturulabilir.

Sınava girmeden istediğimiz okula gidebilecek miyiz?

Bu soruya verilecek cevap hem evet hem hayır olacaktır. Evet, çünkü gitmek istediğiniz okulu tercih eden öğrenci sayısı okul kontenjanı kadar veya daha az olursa gitme şansınız olabilir. Ancak sizin istediğiniz okulu okul kontenjanının çok üstünde isteyen olursa okul bir seçme sıralama yöntemi bulmak zorunda kalacaktır.

Her okul kendi sınavını kendisi yaparsa fiziki şartlarını da göz önüne alarak bir okul en çok kaç öğrenciye sınav yapabilir?

Sınav güvenliği açısından her okul sınavını tek oturumda yapmak zorunda kalacaktır. Bu durumda okuldaki sıra sayısı kadar öğrenciyi sınava alabilir. Örneğin; bir okulda 24 sınıf, her sınıfta 15 sıra varsa sınava alınabilecek öğrenci sayısı 24x15= 360’tır. Bu sınıfta tek kişilik 30 sıra varsa 24x30= 720 öğrenci alacaktır.

Her okulun kendi yaptığı sınavın kurallarının farklı olma ihtimali yüksek. Bu durumda biz nasıl bir çalışma yöntemi uygulamalıyız?

Öncelikle sınavla öğrenci alacak bir okulun sınavına başvurabilmemiz için okul başarı puanı şartı getirileceğini düşünüyorum. İkinci olarak şimdiden sadece 8.sınıf konularına değil 5., 6. ve 7. sınıfta işlenmiş olan konuları da tekrar etmeye başlamak gerekecek.

Adrese dayalı yerleştirme yapılacaksa ders çalışmayı bırakalım mı?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği okullara sınavla öğrenci alınma ihtimali yüksek, ayrıca bu okullar için not ortalamaları kullanılabilir, sakın çalışmayı bırakmayın.

Adrese bağlı yerleştirme yapılacaksa istediğimiz okulun bulunduğu semte taşınalım mı?

Bir okula sadece o bölgedeki öğrenciler giderse zaten o okulun diğer okullardan farkı kalacağını sanmıyorum, bence gerek yok.

Yazılı sınavlara merkezi sınav gibi hazırlanmamız gerekir mi?

Yazılı sınav soruları bu yıl işlediğiniz derslerle ilgili kazanımları kapsayacağından başarı için düzenli çalışmanız önemli.

Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak bu okullara kendi sınavlarını yapma hakkı verilebileceği gibi özel okullar ortak bir sınav da yapabilir.

Meslek liselerine nasıl öğrenci alınabilir?

Herhangi bir önkoşulu olmayan okullara başvuru sırası veya not ortalamasına göre öğrenci alınabilir. Ön şartı olan okullar şartlarını açıklayıp kriterlerine uygun öğrencileri seçebilirler.

Sanat ve spor liseleri öğrencilerini nasıl alacak?

Bu okullar daha önceki yıllarda olduğu gibi yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edeceklerdir.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 90 defa okundu.

Benzer Haberler

Tufanoğlu: ABD’yi kınıyoruz

Tufanoğlu: ABD’yi kınıyoruz

Türk Büro Sen Amasya Şube Başkanı Muammer Tufanoğlu, ABD Başkanı Donald John Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kınıyoruz dedi.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:30

Yüzme aday hakem kursu açılıyor

Yüzme aday hakem kursu açılıyor

Amasya’da yüzme aday hakem kursu açılıyor. Yüzme federasyonunun 2017 yılı faaliyet programında yer alan yüzme aday hakem kursu 14/17 Aralık 2017 tarihlerinde açılacaktır. Başvurular Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne yapılacak.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:29

Yol çalışmaları devam ediyor

Yol çalışmaları devam ediyor

Amasya’nın Ziyaret Belde Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, Ziyaret Kasabamıza Sosyal, Kültürel, Turizm ve Sulama alanında çok değer katan Ziyaret Gölet’i sedde bölümünü araç trafiğinden kurtarmak amacı ile başlatılan yol çalışması devam ediyor dedi.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:19

Uyuşturucu ele geçirildi

Uyuşturucu ele geçirildi

Amasya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafında yapılan çalışmada Suluova’da bonzai denen uyuşturucu madde ele geçirildi.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:18

Terzi, Kasım 2017 asgari geçim sonuçlarını açıkladı

Terzi, Kasım 2017 asgari geçim sonuçlarını açıkladı

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2017 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. 


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:17
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.