Salı, 12 Aralık, 2017

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Üniversiteli gençler aşure yaptı

Salı, Eki.03.2017 - 08:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Üniversiteli gençler aşure yaptı

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Aşçılık programı öğrencileri Uzman Kenan Pala danışmanlığında “Muharrem Ayı-Aşure Günü” münasebetiyle yapmış oldukları aşureyi üniversitemiz akademik, idari personelimiz ve öğrenci arkadaşlarına ikram ettiler.

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Aşçılık programı öğrencileri Uzman Kenan Pala danışmanlığında “Muharrem Ayı-Aşure Günü” münasebetiyle yapmış oldukları aşureyi üniversitemiz akademik, idari personelimiz ve öğrenci arkadaşlarına ikram ettiler.

Geleneklerimize Sahip Çıkıyoruz

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan“Aşçılık bölümümüz gerçekten çok aktif ve istihdam problemi yaşanmayan programlarımızdan bir tanesi. Dönem içerisinde pek çok ulusal ve uluslararası yarışmaya katılıyorlar ve mezuniyet öncesi kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyorlar. Ülkemizin ve dünyanın farklı mutfaklarından lezzetleri de dönem içerisinde akademik ve idari personelimiz ve yine öğrenci arkadaşlarının beğenilerine sunuyorlar. Elbette ki aşçılık mesleği gelişen teknoloji ve lezzet anlayışları ile her geçen gün bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Ancak, kültürümüzün, kimliğimizin, kısacası dünden bugüne taşıdığımız özel günlerde özel anlamlar taşıyan tatların öğrenilmesi, kuşaktan kuşağa aktarılması ve canlı bir şekilde yaşatılması da oldukça önemli. Bu kapsamda üniversitemizde geleneksel hale gelen ve Muharrem ayı içerisinde yapılan aşure etkinliği de bu özel günlerden bir tanesi. Öğrencilerimiz bugünün gerek ruhunu gerekse dünden-bugüne taşınan bu değeri yaşatmak için kendi mutfağımızda bizzat kendileri tarafından yapılan aşureyi üniversitemizin akademik, idari personeline ve öğrenci arkadaşlarına ikram ederek bugünde bir farkındalık oluşturuyorlar” cümlelerini kaydetti.

Aşure Sosyal Anlamda Birçok Mesaj İçermektedir

Aşçılık programı öğretim elemanlarımızdan Uzman Kenan Pala ise “Öğrencilerimize eğitim-öğretim yılı içerisinde pek çok pratik ve teorik eğitim veriyoruz. Bu derslerimizde dünya mutfaklarını, bölge mutfaklarını hem tanıtıyor hem de bizzat pratik olarak yapmalarını istiyoruz. Ancak milli ve manevi anlamı özel günlerde de özel tatlarımızın, mutfak sanatlarımızın olduğu gerçeğinden hareketle her yıl yaptığımız 'Muharrem Ayı-Aşure etkinliğini bizzat öğrencilerimizin aktif katılımıyla bu yıl da tekrarlamış olduk. Bu günler oldukça özel günlerdir. Aşure; buğday, kuru fasulye, nohut gibi taneliler, kuru incir, kuru üzüm ve benzeri kuruyemişlerin şekerle kaynatılmasıyla yapılan bir tür tatlıdır. Aslında içerisinde böylesine çeşit barındıran Aşure, sosyal anlamda da birlik-beraberlik ve farklılıkların zenginlik olduğu, bir kapta(toplum içerisinde) bir ve beraber bir lezzet oluşturduğu gibi faklı bir mesaj içermektedir.“ dedi.

Birlik Beraberlik İçin En Büyük Görev Eğitimcilere Düşmektedir

ÜniversiteRektörü Prof.Dr. Metin Orbay ise öğrencilerimizin yıllardır gelenek haline getirdikleri Muharrem Ayı-Aşure etkinliğine katılımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İçerisinde bulunduğumuz ve İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Muharrem ayının onuncu günü geldiğinde kalbi iman dolu her müminin hüzün ve keder içerisine girdiğini belirten Orbay, bunun nedeninin ise Hz. Hüseyin ve ehli-beytten olan pek çok kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştığı gün olduğunu söyledi. Orbay; “Kerbela çölünde yaşanan bu acı; -mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun- tüm müminlerin ortak acısıdır. Bu nedenle, Kerbelayı doğru okumak, anlamak ve özellikle bugün önemli dersler çıkarmak zorunluluğu vardır. Çünkü Kerbeladan ayrılık değil çıkarılması gereken en önemli ders birlik beraberliktir. Ancak son dönemlerde özellikle hemen sınırlarımızın ötesinde yaşanan olaylar Kerbela'dan gerekli dersin çıkarılmadığını gösteren birer örnek olarak karşımızda durmaktadır. Bugün sınırlarımızın ötesinde benzer Kerbelalar yaşanmakta ve kardeşkanı akmaktadır. Bu gidişatta sorumluluğu dış güçlerde aramak kolaycılık olacaktır. Öncelikle kendimize çeki düzen vermeli, gençlerimizi milli-manevi ve ahlaki değerleri yüksek, analitik düşünen soran-sorgulayan, ulusal ve uluslararası düzeyde alan bilgisine sahip, proje odaklı çalışabilen, gelişime-değişime ve dönüşüme açık, liderlik özelliği taşıyan, dünyamızda meydana gelen alaları dışındaki olaylara da duyarlı sosyal bireyler olarak yetiştirmeliyiz Bu anlamada en büyük yükümlülük ise biz eğitimcilere düşmektedir. Bu vesileyle, bugüne kadar hak, hakikat, hürriyet, izzet ve şeref için can veren bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla anıyoruz." ifadelerini kullandı.

 Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 163 defa okundu.

Benzer Haberler

Tufanoğlu: ABD’yi kınıyoruz

Tufanoğlu: ABD’yi kınıyoruz

Türk Büro Sen Amasya Şube Başkanı Muammer Tufanoğlu, ABD Başkanı Donald John Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kınıyoruz dedi.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:30

Yüzme aday hakem kursu açılıyor

Yüzme aday hakem kursu açılıyor

Amasya’da yüzme aday hakem kursu açılıyor. Yüzme federasyonunun 2017 yılı faaliyet programında yer alan yüzme aday hakem kursu 14/17 Aralık 2017 tarihlerinde açılacaktır. Başvurular Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne yapılacak.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:29

Yol çalışmaları devam ediyor

Yol çalışmaları devam ediyor

Amasya’nın Ziyaret Belde Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, Ziyaret Kasabamıza Sosyal, Kültürel, Turizm ve Sulama alanında çok değer katan Ziyaret Gölet’i sedde bölümünü araç trafiğinden kurtarmak amacı ile başlatılan yol çalışması devam ediyor dedi.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:19

Uyuşturucu ele geçirildi

Uyuşturucu ele geçirildi

Amasya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafında yapılan çalışmada Suluova’da bonzai denen uyuşturucu madde ele geçirildi.


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:18

Terzi, Kasım 2017 asgari geçim sonuçlarını açıkladı

Terzi, Kasım 2017 asgari geçim sonuçlarını açıkladı

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2017 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. 


Pazartesi, Ara.11.2017 - 09:17
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.