GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Üniversiteli gençler aşure yaptı

Salı, Eki.03.2017 - 08:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Üniversiteli gençler aşure yaptı

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Aşçılık programı öğrencileri Uzman Kenan Pala danışmanlığında “Muharrem Ayı-Aşure Günü” münasebetiyle yapmış oldukları aşureyi üniversitemiz akademik, idari personelimiz ve öğrenci arkadaşlarına ikram ettiler.

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Aşçılık programı öğrencileri Uzman Kenan Pala danışmanlığında “Muharrem Ayı-Aşure Günü” münasebetiyle yapmış oldukları aşureyi üniversitemiz akademik, idari personelimiz ve öğrenci arkadaşlarına ikram ettiler.

Geleneklerimize Sahip Çıkıyoruz

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan“Aşçılık bölümümüz gerçekten çok aktif ve istihdam problemi yaşanmayan programlarımızdan bir tanesi. Dönem içerisinde pek çok ulusal ve uluslararası yarışmaya katılıyorlar ve mezuniyet öncesi kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyorlar. Ülkemizin ve dünyanın farklı mutfaklarından lezzetleri de dönem içerisinde akademik ve idari personelimiz ve yine öğrenci arkadaşlarının beğenilerine sunuyorlar. Elbette ki aşçılık mesleği gelişen teknoloji ve lezzet anlayışları ile her geçen gün bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Ancak, kültürümüzün, kimliğimizin, kısacası dünden bugüne taşıdığımız özel günlerde özel anlamlar taşıyan tatların öğrenilmesi, kuşaktan kuşağa aktarılması ve canlı bir şekilde yaşatılması da oldukça önemli. Bu kapsamda üniversitemizde geleneksel hale gelen ve Muharrem ayı içerisinde yapılan aşure etkinliği de bu özel günlerden bir tanesi. Öğrencilerimiz bugünün gerek ruhunu gerekse dünden-bugüne taşınan bu değeri yaşatmak için kendi mutfağımızda bizzat kendileri tarafından yapılan aşureyi üniversitemizin akademik, idari personeline ve öğrenci arkadaşlarına ikram ederek bugünde bir farkındalık oluşturuyorlar” cümlelerini kaydetti.

Aşure Sosyal Anlamda Birçok Mesaj İçermektedir

Aşçılık programı öğretim elemanlarımızdan Uzman Kenan Pala ise “Öğrencilerimize eğitim-öğretim yılı içerisinde pek çok pratik ve teorik eğitim veriyoruz. Bu derslerimizde dünya mutfaklarını, bölge mutfaklarını hem tanıtıyor hem de bizzat pratik olarak yapmalarını istiyoruz. Ancak milli ve manevi anlamı özel günlerde de özel tatlarımızın, mutfak sanatlarımızın olduğu gerçeğinden hareketle her yıl yaptığımız 'Muharrem Ayı-Aşure etkinliğini bizzat öğrencilerimizin aktif katılımıyla bu yıl da tekrarlamış olduk. Bu günler oldukça özel günlerdir. Aşure; buğday, kuru fasulye, nohut gibi taneliler, kuru incir, kuru üzüm ve benzeri kuruyemişlerin şekerle kaynatılmasıyla yapılan bir tür tatlıdır. Aslında içerisinde böylesine çeşit barındıran Aşure, sosyal anlamda da birlik-beraberlik ve farklılıkların zenginlik olduğu, bir kapta(toplum içerisinde) bir ve beraber bir lezzet oluşturduğu gibi faklı bir mesaj içermektedir.“ dedi.

Birlik Beraberlik İçin En Büyük Görev Eğitimcilere Düşmektedir

ÜniversiteRektörü Prof.Dr. Metin Orbay ise öğrencilerimizin yıllardır gelenek haline getirdikleri Muharrem Ayı-Aşure etkinliğine katılımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İçerisinde bulunduğumuz ve İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Muharrem ayının onuncu günü geldiğinde kalbi iman dolu her müminin hüzün ve keder içerisine girdiğini belirten Orbay, bunun nedeninin ise Hz. Hüseyin ve ehli-beytten olan pek çok kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştığı gün olduğunu söyledi. Orbay; “Kerbela çölünde yaşanan bu acı; -mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun- tüm müminlerin ortak acısıdır. Bu nedenle, Kerbelayı doğru okumak, anlamak ve özellikle bugün önemli dersler çıkarmak zorunluluğu vardır. Çünkü Kerbeladan ayrılık değil çıkarılması gereken en önemli ders birlik beraberliktir. Ancak son dönemlerde özellikle hemen sınırlarımızın ötesinde yaşanan olaylar Kerbela'dan gerekli dersin çıkarılmadığını gösteren birer örnek olarak karşımızda durmaktadır. Bugün sınırlarımızın ötesinde benzer Kerbelalar yaşanmakta ve kardeşkanı akmaktadır. Bu gidişatta sorumluluğu dış güçlerde aramak kolaycılık olacaktır. Öncelikle kendimize çeki düzen vermeli, gençlerimizi milli-manevi ve ahlaki değerleri yüksek, analitik düşünen soran-sorgulayan, ulusal ve uluslararası düzeyde alan bilgisine sahip, proje odaklı çalışabilen, gelişime-değişime ve dönüşüme açık, liderlik özelliği taşıyan, dünyamızda meydana gelen alaları dışındaki olaylara da duyarlı sosyal bireyler olarak yetiştirmeliyiz Bu anlamada en büyük yükümlülük ise biz eğitimcilere düşmektedir. Bu vesileyle, bugüne kadar hak, hakikat, hürriyet, izzet ve şeref için can veren bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla anıyoruz." ifadelerini kullandı.

 Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 202 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sağlıkta kadın çalışanlar” fotoğraf yarışması düzenleniyor

“Sağlıkta kadın çalışanlar” fotoğraf yarışması düzenleniyor

8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle “SAĞLIKTA KADIN ÇALIŞANLAR” konulu fotoğraf yarışması düzenlenecek.


Çarşamba, Şub.21.2018 - 09:43

Eğitim işbirliği protokolü imzalandı

Eğitim işbirliği protokolü imzalandı

Amasya Açı Eğitim Kurumları, Memur-Sen Amasya İl Temsilciliği ile Eğitim İşbirliği Protokolü imzaladı.


Çarşamba, Şub.21.2018 - 09:42

Camcı: Eğitim Bir Sen 40. Başkanlar Kurulu toplantımızı yaptık

Camcı: Eğitim Bir Sen 40. Başkanlar Kurulu toplantımızı yaptık Eğitim-Bir-Sen 40. Başkanlar Kurulu toplantısı İstanbul’da yapıldı. Alınan Kararları Amasya Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Kerem Camcı açıkladı. 

Çarşamba, Şub.21.2018 - 09:42

Başkan Öztürk Amasya elması hediye etti

Başkan Öztürk Amasya elması hediye etti

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk’ü makamında ziyaret etti.


Çarşamba, Şub.21.2018 - 09:41

11-12 Yaş Ulusal Yüzme Gelişim Projesi yarışmaları yapıldı

11-12 Yaş Ulusal Yüzme Gelişim Projesi yarışmaları yapıldı

 Türkiye Yüzme Federasyonu Erdal Bozkır Anısına 11-12 Yaş Ulusal Yüzme Gelişim Projesi 1. Etap Grup Yarışmaları Amasya Kapalı Yüzme Havuzunda yapıldı.


Çarşamba, Şub.21.2018 - 09:40
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.